Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska
 • Marcin
 • 20 maja 2022
Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska w Złotowie znajduje się przy promenadzie, okalającej Jezioro Miejskie. Jest to mały skansen, na terenie którego całkiem dużo zmieszczono dzięki czemu będziemy mogli poznać typową krajeńską zagrodę sprzed lat.

Najważniejszym budynkiem zagrody jest bez wątpienia zrekonstruowana XVIII-wieczna chałupa ze Starej Świętej, która prezentuje charakterystyczny styl ówczesnego budownictwa w tym regionie. Wybudowana w technice szachulcowej, posiada podobnie jak budynek Muzeum Ziemi Złotowskiej tzw. „czarną kuchnię” a przykryta była pierwotnie trzciną. W jej wnętrzu znajduje się ekspozycja, która przybliża nam tradycje, obyczaje oraz przedmioty codziennego użytku jej mieszkańców. Obok chaty na terenie zagrody znajduje się również dawna stodoła, chlewnia i kuźnia. W ich murach znajdziemy kolejne ekspozycje oraz przestrzeń kreatywną, wykorzystywaną również na potrzeby spotkań i warsztatów.

Zagroda Krajeńska to również miejsce gdzie możecie wypożyczyć rowery, by przejechać się piękną złotowską promenadą i nie tylko.

kategoria miejsca
region
lokalizacja

Partyzantów 8, Złotów (przy promenadzie w pobliżu Półwyspu Rybackiego)

GALERIA

Zagroda Krajeńska w Złotowie

Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska
Zagroda Krajeńska

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Choć to nie jedynie miejsce, gdzie możecie poznać z bliska dawną Krajnę, jej budownictwo, obyczaje czy tradycję a przy okazji poczuć się jak w dawnej krajeńskiej zagrodzie, mini skansen Zagroda Krajeńska w niemal samym centrum Złotowa, zasługuje na waszą uwagę. Być może spodoba Wam się na tyle, że później odwiedzicie znacznie większy skansen w Osieku.

 • MOIM ZDANIEM

Krajna to kraina o wyjątkowej historii, którą najlepiej poznawać właśnie w takich miejscach jak Zagroda Krajeńska w Złotowie. To właśnie w tym niewielkim skansenie, dostaniecie potężny zastrzyk wiedzy o tych terenach, historii i charakterystycznym budownictwie.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Zagroda Krajeńska w Złotowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.8 / 5

Zagroda Krajeńska w Złotowie


CENY

4.5 / 5

Cena biletu jest dosłownie symboliczna (w 2022 roku było to 2 zł).

ILOŚĆ TURYSTÓW

3 / 5

Bywa tłumnie

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Na miejscu znajdziecie bardzo dobrze przygotowaną informację turystyczną, brakuje jedynie drogowskazów kierujących do Zagrody Krajeńskiej nieco dalej, np. w centrum miasta.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

3 / 5

Mini skansen nie ma swojego dedykowanego parkingu. Należy skorzystać z miejsc parkingowych w centrum miasta, np. na Placu Kościuszki.

POTRZEBNY CZAS

Do Zagrody Krajeńskiej można wejść na 15 minut i wyjść. Warto jednak zostać na dłużej i skorzystać z możliwości jakie Zagroda Krajeńska nam oferuje, m. in. warsztaty, pokazy i wiele innych wydarzeń.

SUGEROWANY WIEK

Od 5 roku życia w górę, bo w tym wieku dzieci będą mogły skorzystać z przygotowanych atrakcji.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Zagroda Krajeńska ma niestandardowe godziny otwarcia, dlatego warto je sprawdzić przed wyjazdem. Są one dostosowane do dni i godzin, w których ilość odwiedzających jest największa.

Zagroda Krajeńska w Złotowie

MOCNE STRONY

 • ciekawa zabudowa, w której znajduje się ciekawa ekspozycja,
 • liczne atrakcje „na żywo”, warsztaty, pokazy itp.
 • bliskość innych ciekawych miejsc,
 • wypożyczalnia rowerów w Zagrodzie,

SŁABE STRONY

 • niestandardowe godziny otwarcia,
 • nieco oddalony najbliższy parking,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!