Muzeum Ziemi Złotowskiej

muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
  • Marcin
  • 21 maja 2022
Muzeum Ziemi Złotowskiej

W urokliwym “szachulcu” zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta, który jest jednocześnie najstarszym zachowanym budynkiem w Złotowie, znajduje się Muzeum Ziemi Złotowskiej. W dawnym domu mieszczańskim z XVIII wieku, możemy obejrzeć ekspozycję regionalnego muzeum, które prezentuje nam liczne zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne związane z tutejszym regionem Krajni Złotowskiej.

Sam budynek muzeum jest już nie lada eksponatem, ponieważ prezentuje on unikalny przykład budownictwa mieszczańskiego na Krajnie w XVIII wieku. Jest on doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta a dodatkowo, poza charakterystyczną konstrukcją ma on również rzadko zachowaną tzw. czarną kuchnię. Wewnątrz budynku znajdziecie podzieloną tematycznie ekspozycję, która przybliży Wam historię oraz tradycję regionu. Będziecie mieli okazję zobaczyć najstarszy zachowany skrawek materiału z haftem krajeńskim, unikalne dzieła sztuki prezentujące m. in. Złotów oraz ekspozycję archeologiczną, zawierającą eksponaty zebrane podczas badań w okolicy.

Oddziałem Muzeum Ziemi Złotowskiej jest również Zagroda Krajeńska oraz złotowski Spichlerz.

region
lokalizacja

Wojska Polskiego 2A, Złotów

GALERIA

Muzeum Ziemi Złotowskiej

muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Muzeum Ziemi Złotowskiej to jedno z wielu muzeów regionalnych, które rozsiane są po całej Polsce. Choć każde z nich przybliża nam inny region, przez co niewątpliwie ich ekspozycje są niepowtarzalne, sama forma muzeum jest dobrze znana i nie wyróżnia się na tle innych, podobnych placówek.

  • MOIM ZDANIEM

Zaryzykuję stwierdzenie, że nigdzie indziej nie poznacie tak dobrze historii, obyczajów, kultury i sztuki okolic Złotowa. Solidna lekcja krajoznawcza, opowiedziana przez ciekawą ekspozycję muzeum. Moim zdaniem warto wejść!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Ziemi Złotowskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.2 / 5

Muzeum Ziemi Złotowskiej


CENY

4 / 5

Ceny bardzo przystępne, rzędu kilku złotych za osobę.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4.5 / 5

Niestety, muzea regionalne nie cieszą się dużym zainteresowaniem.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Dzięki przygotowanej informacji dla turystów, będziemy mogli poznać każdy eksponat. Na mieście znajdziemy drogowskazy ułatwiające dotarcie a mimo to, informacja mogłaby być obszerniejsza.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Najbliższy parking znajdziemy na pobliskim placu Ignacego Paderewskiego. Parkowanie na nim jest płatne. W dalszej odległości znajdziemy również parkingi bezpłatne.

POTRZEBNY CZAS

Od 30 do 60 minut, w zależności od zainteresowania tematem.

SUGEROWANY WIEK

Tematyka muzeum będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 10 lat i starszych.

DOSTĘPNOŚĆ

Muzeum nie nie przystosowane do osób niepełnosprawnych, przez co będą one mogły zobaczyć jedynie część ekspozycji.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W muzeum będziecie mili okazje zrobić unikatową pocztówkę z pieczęcią inspirowaną pracą artystki Teresy Jakubowskiej, która zainspirowała się również urokami Złotowa.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

MOCNE STRONY

  • unikalna i wielowątkowa ekspozycja,
  • siedziba w zabytkowym i charakterystycznym budynku,
  • przystępne ceny biletów,
  • położenie w samym centrum miasta,

SŁABE STRONY

  • nie zauważyłem większych wad,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!