Port morski w Ustce

Port w Ustce to największy tego typu obiekt w okolicy. Zacumować mogą w nim około dwukrotnie większe jednostki, niż w niedalekim porcie w Rowach. Mimo to, port w Ustce to lokalna przystań, obsługująca główne statki rybackie, turystyczne, łodzie prywatne i niewielkie statki towarowe. Nie spodziewajmy się spotkać w nim okazałych statków czy okrętów. Podobnie jak wspomniany port rybacki w Rowach jest on największą atrakcją dla dzieci, które z bliska mogą zobaczyć statki.

Sam port to tak naprawdę kompleks kilku obiektów, w tym między innymi latarnia morska, ruchomy most na Słupi czy okazałe falochrony, udostępnione do ruchu pieszego. Port znajduje się zarówno na zachodnim jak i wschodnim brzegu. Większość zabudowań portowych oraz faktyczne doki portowe znajdują się po zachodniej stronie rzeki Słupi, w ujściu której port jest zlokalizowany. Brzegi portu od kilku lat łączy obrotowy most. Podczas mojej wizyty w Ustce niestety z racji dużego wiatru nie miałem okazji przejść na zachodnią stronę portu, ponieważ most był zamknięty.

Ciekawa jest za to historia portu. Szczególnie interesujące są czasy, gdy Ustka miała zostać „drugą Gdynią”. W tym celu pobudowano tzw. trzecie molo (do którego niestety nie udało mi się dotrzeć). Między falochronami portu a trzecim molem miały powstać duże baseny portowe mogące przyjąć duże jednostki. Plany jednak nie zostały zrealizowane w wyniku nastania wojny i zmian politycznych z niej wynikających.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Port morski w Ustce

Lokalizacja miejsca „Port morski w Ustce”: Ustka, ul. Marynarki Polskiej 1. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Port morski w Ustce w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Niestety port jak port. Ani sama jego budowa ani statki, które mogą w nim zacumować, nie są ani imponujące, ani niezwykłe.

moim zdaniem

Zapewne odwiedzając Ustkę i tak zawitasz do portu, wokół którego bije serce Ustki. Prawda jednak jest taka, jeżeli nawet port w Ustce nie znajdzie się na twojej liście miejsc do zobaczenia, niewiele stracisz. Tak naprawdę tylko falochrony…

Galeria zdjęć

Port morski w Ustce

port w ustce
port w ustce

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.3/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających2/5

Wyjście z portu to niemal serce miasta, dlatego spodziewaj się wielu turystów.

Przygotowanie3/5

Na mieście widziałem wiele drogowskazów kierujących w stronę portu. Niestety sam port w Ustce już tak dobrze opisany turystom nie został.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Port morski w Ustce

Parking – 3.5/5

Dwa duże parkingi. Jeden na zachodnim brzegu (blisko ale płatny). Drugi parking dużo dalej, na ul. Słupskiej ale za to bezpłatny.

Potrzebny czas

Ilość potrzebnego czasu zależy od tego co chcesz tutaj robić i zobaczyć. Możesz tu spędzić pół godziny a możesz również znaleźć atrakcje, które wypełnią Ci kilka godzin.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Port w Ustce jest dostępny dla każdego.

podpowiedź

  • Przejście całego portu uzależnione jest od pokonania mostu obrotowego na Słupi. Pamiętaj, że może być on zamknięty z powodu silnego wiatru lub wysokiej temperatury.

Plusy i minusy

główne atuty

  • mnogość atrakcji w samym porcie jak falochrony, obrotowy most, latarnia, rejsy turystyczne itp.
  • duża atrakcja dla dzieci,
  • znaki kierujące do portu,

słabsze strony

  • port ma raczej charakter lokalny, dlatego nie zobaczymy w nim okazałych statków czy okrętów,
  • przejście na drugi brzeg portu tylko przez ruchomy most, który może być nieczynny w złą pogodę,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 11 czerwca 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
tagi
oznaczenia
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl