Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to średniowieczny skansen archeologiczny, położony na wyspie Wolińska Kępa, na brzegu cieśniny Dziwny. Skansen otwarto w 2008 roku i od tego czasu jest ona stale powiększany o kolejne chaty i ekspozycje, dzięki czemu możemy obecnie oglądać 27 replik średniowiecznych chat, 2 bramy z wałami obronnymi oraz nabrzeże portowe. Jednak Centrum Słowian i Wikingów to nie tylko piękny skansen ale również działania takie jak warsztaty, akcje edukacyjne i podtrzymywanie oraz odtwarzanie historii Wolina sprzed lat.
Inspiracją do utworzenia skansenu były badania archeologiczne prowadzone w Wolinie, dzięki którym uzyskano bezcenną wiedzę na temat dawnego znaczenia i świetności Wolina, który mógł być swego czasu jednym z najbogatszych i najbogatszych miast wczesnośredniowiecznej Europy! Historia ta trafiła na podatny grunt – grupę pasjonatów, która przekuła swoje marzenia, rozbudzone historią tego miejsca, w powstanie, rozwój i codzienne funkcjonowanie skansenu. To właśnie dzięki ich pasji i pracy możemy odwiedzać starannie zrekonstruowany skansen, który szybko stał się jedną z najważniejszych atrakcji regionu oraz miejscem odbywania się ciekawych wydarzeń, jak np. Festiwal Słowian i Wikingów, który jest jedną z największych imprez wczesnośredniowiecznych na świecie!
W skansenie jak wspominałem można zobaczyć 27 wczesnośredniowiecznych chat, w których mieszczą się również średniowieczne pracownie rękodzielników. Można nawet zjeść ciastko wypiekane w odtworzonym dawnym piecu (swoją drogą pyszne!). Dzięki doskonałej aranżacji, strojom z epoki oraz pracy wielu osób możemy się w tym miejscu dosłownie przenieść w czasie i zobaczyć jak wyglądał i funkcjonował wczesnośredniowieczny gród!
Dodatkowym atutem jest położenie w sąsiedztwie drogi krajowej nr 3 która wiedzie m. in. do Świnoujścia, Międzyzdrojów czy Wolińskiego Parku Narodowego!
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
Konkrety
lokalizacja
Wolin, Recław 37,
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Lokalizacja, historia oraz ilość obiektów i ich rodzaj sprawiają, że Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie to niepowtarzalny skansen archeologiczny a wydarzenia oraz codzienne funkcjonowanie sprawiają, że jest to również niezwykła atrakcja turystyczna. A wszystko to za sprawą pasjonatów, który swoje marzenia zamienili w ten piękny zakątek!
Galeria
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
Moim zdaniem
Skansen w Wolinie to miejsce gdzie ciekawie i miło spędzicie czas! Dla tych którzy dadzą się porwać w klimat średniowiecznej osady, będzie to niezwykła przygoda a dla pozostałych, bardzo ciekawe i wyjątkowe miejsce, gdzie na własne oczy będą mogli zobaczyć jak żyli i mieszkali nasi potomkowie! Moim zdaniem przejechać tuż obok i nie zawitać za bramę grodu to ogromny błąd, tego miejsca nie można przegapić:)
Ranking
ceny
Ceny akceptowalne jak na to co możemy zobaczyć. Wejście dla całej rodziny to wydatek kilkudziesięciu złotych.
ilość turystów
Ruch turystów jest średni, nie ma ani tłumów, ani pustek:)
przygotowanie
Na terenie skansenu znajdziemy wiele tablic informacyjnych z bogatymi opisami, dzięki czemu zaspokoimy swoją wiedzę o danym obiekcie. Dodatkowo w wielu miejscach znajdziemy wiele ciekawych faktów czy opisów, oddających i przybliżających ducha epoki. Mały minusik za brak opisów wewnątrz chat, które również są bardzo ciekawe. Jednak warto również dodatkowo pochwalić drogowskazy przy głównej trasie informujące i kierujące do grodu.
Praktyczne info
parking
Duży, przy samym wejściu i darmowy dla odwiedzających! Doskonale.
potrzebny czas
Minimum 1 godzina, ale ile czasu spędzicie w Centrum Słowian i Wikingów to zależy tylko od Was.
sugerowany wiek
Dla każdego. Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie będzie bardzo fajnym miejscem dla dzieci, które mogą tutaj spotkać żywe zwierzęta oraz zobaczyć na własne oczy funkcjonowanie grodu i poszczególnych pracowni. A wszystko to w przemiłej atmosferze i ogromniej uprzejmości pracowników!
dostępność
Cały teren skansenu znajduje się na jednym poziomie a wiele chodników wyłożonych jest drewnianymi belkami, które dla wózków dziecięcych nie będą stanowiły problemu lecz dla wózków inwalidzkich mogą być zbyt nierówne. Jednak z pomocą innej osoby, również i niepełnosprawni dadzą radę zobaczyć i zwiedzić cały gród.
Plusy i minusy
główne atuty
- pięknie odtworzona wczesnośredniowieczna osada,
- skansen na co dzień tętni życiem, za sprawą pracowników ubranych w stroje z epoki i wykonujących prace jak setki lat temu,
- swoboda zwiedzania, możliwość wejścia w każdy zakamarek,
- malownicze położenie i dogodna lokalizacja,
- bardzo dobra informacja turystyczna,
- świetna atrakcja dla dzieci,
- liczne wydarzenia okazjonalne i cykliczne,
- prowadzone na bieżąco social media,
- możliwość wirtualnego zwiedzenia osady na stronie internetowej Centrum Słowian i Wikingów
słabsze strony
- jeden minimalny minus jaki zauważyłem to brak możliwości płacenia kartą za pamiątki – drobnostka:)
Podpowiedź kierunkowo.pl
Centrum Słowian i Wikingów to żywe „muzeum”, czyli możemy w nim zobaczyć osoby wykonujące swoje prace jak setki lat temu, samemu również możemy wielu z nich spróbować. Możemy tutaj spróbować wypieków z glinianych pieców, odtworzonych na podstawie badań, z których wypieki smakują inaczej niż to do czego jesteśmy przyzwyczajeni. Nasze dzieci mogą pobawić się klockami z epoki a my będziemy mogli przymierzyć hełm, strzelić z łuku czy spróbować ulepić gliniany garnek!
Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!