dolina szklarki w poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu

Dolina Szklarki w Poznaniu to tereny wchodzące w skład wschodniego klina zieleni miasta, tworząc razem z Jeziorem Maltańskim oraz obszarem nowego ZOO w Poznaniu rozległe tereny rekreacyjne. Jest to obszar cenny przyrodniczo oraz ale również ważny pod kątem urbanistycznym, w którym kliny zieleni są bardzo ważnym aspektem prawidłowego funkcjonowania miasta. Z tego powodu podjęto prace by teren wschodniego klina zieleni w tym również Doliny Szklarki uchronić od degradacji, poprzez ograniczenie lub całkowity zakaz zabudowy na tych terenach. Tereny te mają być wykorzystywane na cele rekracyjne i wypoczynkowe, co jest całkowicie zrozumiałe.

Dolina Szklarki w Poznaniu to obecnie teren porośnięty lasem, główne liściastym. Nazwa doliny pochodzi od przepływającego nią strumienia Szklarki, prawego dopływu Cybiny, która spiętrzona tworzy Jezioro Maltańskie. Szklarka to niewielki strumień o wąskim korycie i kiepskiej jakości wody. Swój bieg rozpoczyna na poznańskim Antoninku a kończy po kilku kilometrach w Cybinie a dokładniej Jeziorze Maltańskim. Ostatnie metry Szklarki to podziemny kanał, który umożliwił zabudowę w okolicach jeziora, m. in. zaplecze toru regatowego.

Obecnie Dolina Szklarki w Poznaniu zostaje przekształcana w nowoczesne tereny rekreacyjne. Wytyczono po niej szlaki spacerowe oraz trasy rowerowe a także utworzono kilka miejsc do odpoczynku. Największą atrakcją doliny jest otwarta w 2020 ścieżka w koronach drzew, która jest bardzo unikatową atrakcją tego typu w naszym kraju. Więcej o niej przeczytacie we wpisie: Ścieżka w koronach drzew w Poznaniu.

Dolina Szklarki w Poznaniu

na wschód od Jeziora Maltańskiego w Poznaniu i na północ od Nowego ZOO

Dokładną lokalizację miejsca: Dolina Szklarki w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Dolina Szklarki w Poznaniu to miejsce bardzo podobne do innych. Można powiedzieć, że to typowa dolinka przy typowym strumyku w typowym lesie:)

Dolina Szklarki w Poznaniu

dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
dolina szklarki w poznaniu
2 / 5

Spacer i świeże powietrze, ewentualnie dobre tereny rower to wszystko co może Ci zaoferować Dolina Szklarki w Poznaniu. Jeżeli liczysz na więcej, możesz wyjść z doliny rozczarowany, jednak jeżeli szukasz właśnie świeżego powietrza i rekreacji to znajdziesz tutaj to czego potrzebujesz.

Dolina Szklarki w Poznaniu
4.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Teren jest dosyć duży i nie powinno być tłumu. Wyjątkiem mogą być ścieżki w okolicach ścieżki w koronach drzew.

5 / 5

Świetnie przygotowana informacja turystyczna. Liczne tabliczki, drogowskazy i mapa poglądowa przy parkingu świetnie informują gdzie i jak dotrzeć.

4.5 / 5

Trzy możliwe miejsca do zaparkowania to parking na ul. Krańcowej (przy skrzyżowaniu z ul. Wiankową). Jest bezpłatny ale nie za duży. W przypadku dużej ilości odwiedzających może się szybko zapełnić i wtedy pozostają inne dwie możliwości: płatny parking przy nowym ZOO na końcu ul. Krańcowej lub parkowanie “na dziko” po drugiej stronie Doliny Szklarki na ul. Czekalskie.

Na ile tylko masz ochotę!

Dla każdego.

Dla każdego. W deszczową lub śnieżną pogodę leśne ścieżki mogą zamienić się w lekko błotniste drogi, co nie ułatwi poruszania się.

  • bardzo dobra informacja turystyczna,
  • na większości doliny panuje cisza i spokój,
  • dogodny parking,
  • bliskość innych terenów rekreacyjnych,
  • leśne ścieżki bywają błotniste po opadach, ale to uroki lasu,
  • więcej turystów w okolicach ścieżki w koronach drzew i na dojściach do niej,

Dolina Szklarki w Poznaniu położona jest w bardzo rekreacyjnej i tłumnie odwiedzanej części miasta. W bardzo bliskiej odległości znajdują się Jezioro Maltańskie wraz ze wszystkimi jego atrakcjami oraz Nowe ZOO, również licznie odwiedzane. W obu wspomnianych miejscach nie mamy co liczyć na spacer w samotności, dlatego właśnie Dolina Szklarki jest niemal enklawą ciszy i spokoju w tych okolicach. Jedynie na ścieżce wśród koron drzew oraz dojściach do niej może być więcej turystów.

Dolina Szklarki w Poznaniu

Wpis opublikowano: 15 stycznia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl