Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Niemal 500-letni drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów Wielkopolski oraz ścisła krajowa czołówka, jeżeli chodzi o najstarsze drewniane świątynie! Niepowtarzalny kościółek w Nowej Wsi Królewskiej, stojący przy głównej drodze z Kalisza do Wrześni (DW 442) to bardzo ciekawy budynek, który powinniście bez trudu wypatrzyć. Choć dookoła kościoła rosną dość gęsto drzewa, charakterystyczny kolor drewna kościelnych ścian, wyraźnie przebija się spomiędzy zieleni drzew.

Nowa Wieś Królewska w XIII i XIV wieku wchodziła w skład majątków królewskich (choć inne źródła podają, że nawet do XVIII wieku) i prawdopodobnie u schyłku XIII wieku z królewskiej inicjatywy wzniesiono tutaj pierwszy kościół. Obecny, drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej pochodzi z XVI wieku i powstał za panowania króla Zygmunta Augusta, który objął ją swym patronatem. Zbudowany został z drewna modrzewiowego i charakteryzuje się stylem podobnym do… małopolskich kościołów drewnianych, mimo że położony jest w sercu Wielkopolski a jest to najprawdopodobniej zasługa zaangażowania w budowę kościoła cieśli z Małopolski. W bryle świątyni możemy wyszczególnić część liturgiczną oraz dobudowaną do niej w XVIII wieku od południa wieżę, która nie miała w ogóle powstać według pierwotnych planów. Dach kościoła pokryty został gontami a w ścianach świątyni znajdują się niewielkie otwory okienne. Wyposażenie wnętrza kościoła pochodzi głównie z XVII wieku, jednak odkryte podczas prac remontowych w latach 70. XX wieku polichromie datowane są na XVI stulecie.

Teren przykościelny, będący dawnym cmentarzem przykościelnym, jest ogrodzony drewnianym płotem.

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Nowa Wieś Królewska, pow. Września

Dokładną lokalizację miejsca: Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej to jeden z najstarszych drewnianych kościołów w Wielkopolsce i Polsce, przez co niewątpliwie jest on niepowtarzalnym zabytkiem i niezwykle cennym obiektem.

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
skarby architektury drewnianej kościół nowa wieś królewska
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
skarby architektury drewnianej drzwi kościół drewniany wielkopolska
4 / 5

Takich świątyń jest w Polsce już bardzo niewiele, dlatego podróżując po tym regionie nie powinno się go pomijać. Dzięki niewielkiemu kościółkowi w Nowej Wsi Królewskiej będziemy mogli dosłownie przenieść się w czasie o kilkaset lat wstecz i poczuć na własnej skórze klimat XVI-wiecznej świątyni.

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej
4.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Prawdopodobieństwo, że natrafisz tutaj na turystę jest bardzo niewielkie.

4.5 / 5

W linii ogrodzenia stoi tablica informacyjna z historią wsi i drewnianej świątyni. Dodatkowo przy głównej trasie znajduje się duży drogowskaz z informacją o wieku kościoła. To i tak bardzo dużo, jak na tak nieznane turystycznie miejsce! Osobiście brakowało mi jedynie tablicy ze zdjęciem wnętrz kościoła, bo nie jest on otwarty do zwiedzania a wnętrza można zobaczyć jedynie podczas nabożeństw i mszy.

5 / 5

Całkiem spory i bezpłatny parking pod samym kościołem.

Do 15 minut.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego.

  • historia i wiek kościoła,
  • unikalna forma architektoniczna i wyjątkowość na tle innych wielkopolskich świątyń,
  • dogodne położenie przy głównej drodze, wygodny parking i oznakowanie dla turystów,
  • niestety kościół otwiera swoje wnętrza jedynie na msze i nabożeństwa,

Dookoła kościoła znajdują się pola uprawne, które np. obsiane są kukurydzą, doskonale maskującą kościół:) Szukając go warto zwolnić i wypatrywać drogowskazu, to najprostszy sposób jego odnalezienia.

Będąc już pod kościołem poczujecie charakterystyczny zapach wiekowych drewnianych budowli:)

Drewniany kościół w Nowej Wsi Królewskiej

Nowa Wieś Królewska położona jest niedaleko Pyzdr, które wręcz idealnie nadają się na cel jednodniowej mikropodróży! Przeczytajcie co ciekawego możecie zobaczyć w tych stronach.

Wpis opublikowano: 28 września 2021, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl