
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce! Historia tego miejsca sięga 1079 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszego sanktuarium, miejscowemu pasterzowi objawiła się Matka Boża. Po tym wydarzeniu w 1111 roku ruszyła budowa pierwszego kościoła w tym miejscu. Po pierwotnym kościele już oczywiście nie ma śladu a na jego miejscu stoi imponująca świątynia z XVII wieku, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Góreckiej również z XVII wieku. Ciekawostką jest to, że fundatorem kościoła był Andrzej Grudziński, którego zasługi dla regionu poznacie z mojego wpisu: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!. Cudowny obraz w 1965 roku został koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego a w 2015 roku sanktuarium w Górce Klasztornej otrzymało honorowy tytuł bazyliki mniejszej.
Na terenie sanktuarium znajduje się również studzienka z cudowną wodą, dom pielgrzyma, dom rekolekcyjny, dzwonnicę ze sceną i placem a także skansen maszyn rolniczych. Wszystko wśród bujnych zielonych drzew i na stosunkowo małej powierzchni, dzięki czemu nie powinniśmy przegapić żadnego zakątka. Za terenem sanktuarium rozciąga się gaj, w którym można zobaczyć zrekonstruowany pogański krąg kamienny.
Górka Klasztorna
Rataje 48, k. Łobżenicy
Górka Klasztorna to jedno z wielu miejsc kultu maryjnego w Polsce. Wyjątkowe jest to, że ma ono najdłuższą historię ze wszystkich sanktuariów i miejsc objawień jakie obecnie znajdują się w naszym kraju.



Choć z punktu widzenia religijnego Górka Klasztorna to miejsce istotne i odwiedzane przez wielu pielgrzymów, dla turystów i podróżników jest to miejsce bez większych atrakcji.
Do większości miejsc wejdziemy bez żadnych opłat. Można zostawić dobrowolną ofiarę. Ceny w domu pielgrzyma czy sklepie z pamiątkami na rozsądnym i akceptowalnym poziomie.
Górka Klasztorna to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski. Szczególnie wiele osób można się spodziewać w kościelne święta maryjne, odpusty oraz weekendy. W pozostałe dni ilość odwiedzających jest niewielka.
Bardzo dobrze przygotowane zaplecze oraz informacja turystyczna za równo na miejscu jak i przy drogach dojazdowych.
W zależności od indywidualnych oczekiwań. Z turystycznego punktu widzenia należy mieć zarezerwowane minimum 30 minut.
Dla każdego.
Większość terenu sanktuarium jest dostępna dla każdego i nie powinna sprawiać żadnych trudności. Do niektórych miejsc mogą prowadzić pojedyncze schody.
- najstarsze miejsce kultu maryjnego w Polsce,
- dobrze przygotowane zaplecze turystyczne,
- wygodny i bezpłatny parking,
- bywa tłumnie w dni, będące uroczystościami kościelnymi,
W gaju znajdującym się na południe od sanktuarium, poza kamiennym pogańskim kręgiem rosną również okazałe pomniki przyrody, liczące według badaczy nawet ponad 600 lat!
Górka Klasztorna
Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.
- Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!
- Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
- Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
- Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Moje zwiedzanie Bydgoszczy. Śródmieście miasta
Jednodniowy wyjazd do Bydgoszczy okazał się doskonałym pomysłem! Oczywiście jak przypuszczałem jeden dzień nie wystarczy by zobaczyć wszystko, co przygotowano…

Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Sam ruszając na północ Wielkopolski myślałem, że na podróżnicze fajerwerki nie mam co liczyć… Jednak, ku mojemu zaskoczeniu atrakcje Piły…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
