Górka Klasztorna

Górka Klasztorna

Górka Klasztorna to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce! Historia tego miejsca sięga 1079 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszego sanktuarium, miejscowemu pasterzowi objawiła się Matka Boża. Po tym wydarzeniu w 1111 roku ruszyła budowa pierwszego kościoła w tym miejscu. Po pierwotnym kościele już oczywiście nie ma śladu a na jego miejscu stoi imponująca świątynia z XVII wieku, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Góreckiej również z XVII wieku. Ciekawostką jest to, że fundatorem kościoła był Andrzej Grudziński, którego zasługi dla regionu poznacie z mojego wpisu: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!. Cudowny obraz w 1965 roku został koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego a w 2015 roku sanktuarium w Górce Klasztornej otrzymało honorowy tytuł bazyliki mniejszej.

Na terenie sanktuarium znajduje się również studzienka z cudowną wodą, dom pielgrzyma, dom rekolekcyjny, dzwonnicę ze sceną i placem a także skansen maszyn rolniczych. Wszystko wśród bujnych zielonych drzew i na stosunkowo małej powierzchni, dzięki czemu nie powinniśmy przegapić żadnego zakątka. Za terenem sanktuarium rozciąga się gaj, w którym można zobaczyć zrekonstruowany pogański krąg kamienny.

Dokładną lokalizację miejsca: Górka Klasztorna, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Górka Klasztorna to jedno z wielu miejsc kultu maryjnego w Polsce. Wyjątkowe jest to, że ma ono najdłuższą historię ze wszystkich sanktuariów i miejsc objawień jakie obecnie znajdują się w naszym kraju.

Górka Klasztorna

Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna
2 / 5

Choć z punktu widzenia religijnego Górka Klasztorna to miejsce istotne i odwiedzane przez wielu pielgrzymów, dla turystów i podróżników jest to miejsce bez większych atrakcji.

Górka Klasztorna
4.1 / 5

4.5 / 5

Do większości miejsc wejdziemy bez żadnych opłat. Można zostawić dobrowolną ofiarę. Ceny w domu pielgrzyma czy sklepie z pamiątkami na rozsądnym i akceptowalnym poziomie.

3.5 / 5

Górka Klasztorna to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski. Szczególnie wiele osób można się spodziewać w kościelne święta maryjne, odpusty oraz weekendy. W pozostałe dni ilość odwiedzających jest niewielka.

4.5 / 5

Bardzo dobrze przygotowane zaplecze oraz informacja turystyczna za równo na miejscu jak i przy drogach dojazdowych.

5 / 5

Przed terenem sanktuarium znajduje się duży, darmowy i utwardzony parking.

W zależności od indywidualnych oczekiwań. Z turystycznego punktu widzenia należy mieć zarezerwowane minimum 30 minut.

Dla każdego.

Większość terenu sanktuarium jest dostępna dla każdego i nie powinna sprawiać żadnych trudności. Do niektórych miejsc mogą prowadzić pojedyncze schody.

  • najstarsze miejsce kultu maryjnego w Polsce,
  • dobrze przygotowane zaplecze turystyczne,
  • wygodny i bezpłatny parking,
  • bywa tłumnie w dni, będące uroczystościami kościelnymi,

W gaju znajdującym się na południe od sanktuarium, poza kamiennym pogańskim kręgiem rosną również okazałe pomniki przyrody, liczące według badaczy nawet ponad 600 lat!

Górka Klasztorna

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

opolski!

Wpis opublikowano: 26 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 18 lipca 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl