
Górka Klasztorna
Górka Klasztorna to najstarsze sanktuarium maryjne w Polsce! Historia tego miejsca sięga 1079 roku, kiedy to w miejscu dzisiejszego sanktuarium, miejscowemu pasterzowi objawiła się Matka Boża. Po tym wydarzeniu w 1111 roku ruszyła budowa pierwszego kościoła w tym miejscu. Po pierwotnym kościele już oczywiście nie ma śladu a na jego miejscu stoi imponująca świątynia z XVII wieku, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Góreckiej również z XVII wieku. Ciekawostką jest to, że fundatorem kościoła był Andrzej Grudziński, którego zasługi dla regionu poznacie z mojego wpisu: Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!. Cudowny obraz w 1965 roku został koronowany przez kardynała Stefana Wyszyńskiego a w 2015 roku sanktuarium w Górce Klasztornej otrzymało honorowy tytuł bazyliki mniejszej.
Na terenie sanktuarium znajduje się również studzienka z cudowną wodą, dom pielgrzyma, dom rekolekcyjny, dzwonnicę ze sceną i placem a także skansen maszyn rolniczych. Wszystko wśród bujnych zielonych drzew i na stosunkowo małej powierzchni, dzięki czemu nie powinniśmy przegapić żadnego zakątka. Za terenem sanktuarium rozciąga się gaj, w którym można zobaczyć zrekonstruowany pogański krąg kamienny.
Górka Klasztorna
Rataje 48, k. Łobżenicy
Górka Klasztorna to jedno z wielu miejsc kultu maryjnego w Polsce. Wyjątkowe jest to, że ma ono najdłuższą historię ze wszystkich sanktuariów i miejsc objawień jakie obecnie znajdują się w naszym kraju.



Choć z punktu widzenia religijnego Górka Klasztorna to miejsce istotne i odwiedzane przez wielu pielgrzymów, dla turystów i podróżników jest to miejsce bez większych atrakcji.
Do większości miejsc wejdziemy bez żadnych opłat. Można zostawić dobrowolną ofiarę. Ceny w domu pielgrzyma czy sklepie z pamiątkami na rozsądnym i akceptowalnym poziomie.
Górka Klasztorna to miejsce chętnie odwiedzane przez pielgrzymów z całej Polski. Szczególnie wiele osób można się spodziewać w kościelne święta maryjne, odpusty oraz weekendy. W pozostałe dni ilość odwiedzających jest niewielka.
Bardzo dobrze przygotowane zaplecze oraz informacja turystyczna za równo na miejscu jak i przy drogach dojazdowych.
W zależności od indywidualnych oczekiwań. Z turystycznego punktu widzenia należy mieć zarezerwowane minimum 30 minut.
Dla każdego.
Większość terenu sanktuarium jest dostępna dla każdego i nie powinna sprawiać żadnych trudności. Do niektórych miejsc mogą prowadzić pojedyncze schody.
- najstarsze miejsce kultu maryjnego w Polsce,
- dobrze przygotowane zaplecze turystyczne,
- wygodny i bezpłatny parking,
- bywa tłumnie w dni, będące uroczystościami kościelnymi,
W gaju znajdującym się na południe od sanktuarium, poza kamiennym pogańskim kręgiem rosną również okazałe pomniki przyrody, liczące według badaczy nawet ponad 600 lat!
Górka Klasztorna
Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.
- Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!
- Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
- Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
- Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą…

Rewal. Atrakcje w mieście i okolicy
Poznajcie jedną z najbardziej znanych nadmorskich miejscowości Pomorza Zachodniego – Rewal – atrakcje, które znajdziecie w samym mieście i okolicy…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
