kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu widok z wieży ratusza

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

Katedra w Kaliszu, czyli kościół pw. św. Mikołaja stojący przy ulicy Kanonickiej to najstarszy i najważniejszy kościół w mieście, od 25 marca 1992 roku będący kościołem katedralnym, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji kaliskiej.

Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to Kalisz w 1233 roku został zdobyty przez księcia śląskiego Henryka Brodatego. Ulokował on nowy gród kaliski na dnie doliny Prosny w bardziej dogodnym miejscu, niż istniejący i tracący na znaczeniu gród na Zawodziu. Kościół powstał, jako jedna z pierwszych budowli miasta lokacyjnego a prace nad jego budową rozpoczęto w 1253 roku. Fundatorem kościoła był kaliski książę Bolesław Pobożny, który odzyskał miasto z rąk książąt śląskich. Budowa świątyni trwała 4 lata i zakończyła się jeszcze przed lokacją miasta na prawie średzkim przez księcia Bolesława Pobożnego (1268). Kościół pw. św. Mikołaja a dokładniej część jego dzisiejszego prezbiterium wzniesiono w północno-zachodnim kwartale lokacyjnego miasta. W 1358 roku król Kazimierz Wielki oddał kościół, sprowadzonym przez siebie do Kalisza z Męki pod Sieradzem kanonikom laterańskim, którzy pozostawali tu gospodarzami aż do początku XIX wieku. To właśnie oni w 1448 roku wznieśli przy kościele swój klasztor, będący aktualnie najstarszym murowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Obecnie mieści się w nim dom parafialny i plebania.

Na przestrzeni wieków kaliska świątynia przechodziła różne koleje losu. Kilkukrotnie nawiedziły ją pożary, najczęściej znacząco ją niszcząc. Za każdym razem udawało się ją odbudować a najbardziej znaczące restauracje miały miejsce w 1612 roku (pod kierownictwem Albina Fontany), w połowie XVIII wieku oraz w 1875 roku (regotyzacja wg projektu Franciszka Tournella). W pewnym momencie, na skutek największego pożaru w historii miasta (1792) świątynia była tak w złym stanie, że pruski zaborca planował ją nawet rozebrać. Kościół jednak ocalał, bo armia pruska po klęsce w bitwie pod Jeną musiała się wycofać i oddać miasto w ręce Rosjan, którzy oszczędzili świątynię. Dzięki temu zachowała się w jej murach część bogatego, głównie barokowego wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1662 roku (częściowo odnowiony w XX wieku), zbudowany dla obrazu „Zdjęcie z krzyża” pędzla samego Rubensa, wybitnego flamandzkiego malarza epoki baroku. Obraz znajdował się w kościele aż do 1973 roku (od 1621), kiedy to najprawdopodobniej został skradziony, a ołtarz dla zatarcia śladów podpalony. Obecnie w ołtarzu znajduje się jego kopia autorstwa Bronisława Owczarka. Będąc we wnętrzu katedry w Kaliszu warto podnieść wzrok do góry i zobaczyć niesamowite, renesansowe sklepienia z dekoracją w typie kalisko-lubelskim. Całość uzupełniają barokowe ołtarze boczne, niezwykle okazała ambona, ponad 100-letnie witraże oraz tzw. kaplica Polska z patriotycznymi polichromiami Włodzimierza Tetmajera. Swój obecny wygląd zawdzięcia również usunięciu zewnętrznych tynków (1904-1905) a także gruntownym remontom w latach 50. i 90. XX-wieku.

Katedra w Kaliszu to miejsce, gdzie zapisana jest nie tylko historia miasta ale również jej mieszkańców. Zostali ochrzczeni w niej m. in. Adam Asnyk czy gen. Mieczysław Smorawiński a swój ślub wzięła w niej Maria Wasiłowska, znana wszystkim lepiej już jako Maria Konopnicka.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

Konkrety

lokalizacja

Kalisz, ul. Kanonicka 5

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu
KALISZ Wielka mapa atrakcji i ważnych punktów
Szukasz atrakcji w Kaliszu? Nie trać czasu! Znajdź je wszystkie ma mojej mapie atrakcji! Ponad 80 atrakcji i ważnych punktów w Kaliszu na interaktywnej mapie, regularnie aktualizowanej!

Unikalność

3 / 5

Kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu to najstarszy kościół w mieście oraz kawał jego historii. Mimo, że nie jest tak dobrze znany jak sanktuarium św. Józefa czy kameralny jak franciszkański kościół pw. św. Stanisława (młodszy o zaledwie 3 lata), zasługuje na swoje zaszczytne miejsce w kościelnej hierarchii Kalisza, co tylko potwierdza nadany mu tytuł katedry.

Galeria

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu widok z wieży ratusza wieża
kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu ołtarz główny
sklepienie katedry w kaliszu
plebania kaliska katedra kościół pw. św. mikołaja w kaliszu dawny zespół klasztorny kanoników laterańskich
wieża kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu
dawny zespół klasztorny kanoników laterańskich plebania kalisz

Moim zdaniem

4 / 5

Katedra w Kaliszu to kościół, którego po prostu nie wypada ominąć, odwiedzając największe miast południowej Wielkopolski. To nie tylko wyjątkowej urody architektura, bogato zdobione wnętrze i cenny zabytek ale również kawał historii miasta i regionu, dodatkowo znajdujący się na najstarszym szlaku turystycznym w Polsce – Szlaku Piastowskim.

Ranking

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
3.8 / 5

ceny

5 / 5

Wejście do kościoła nie wiąże się z żadnymi opłatami.

ilość turystów

4 / 5

Jeżeli nie traficie akurat na mszę, nabożeństwo czy wycieczkę jest duża szansa że będziecie mogli podziwiać katedrę w Kaliszu w samotności lub tylko w towarzystwie pojedynczych osób.

przygotowanie

2.5 / 5

Przed kościołem stoi tablica informacyjna „Szlaku Piastowskiego” a w niektórych miejscach kaliskiego Starego Miasta znajdują się kierunkowskazy, ułatwiające dotarcie do katedry. Niestety to wszystko na co mogą liczyć osoby, chcące poznać najważniejszą świątynie w mieście…

Praktyczne info

parking

4 / 5

W pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja w Kaliszu znajdziecie całkiem sporo miejsc parkingowych, m. in. na ulicy Parczewskiego, Szklarskiej, Grodzieckiej czy Złotej. Na nich wszystkich obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, dlatego w dni robocze za postój należy zapłacić. W weekendy parkowanie jest bezpłatne.

potrzebny czas

Zwiedzenie wnętrza świątyni oraz obejście jej z zewnątrz zajmie Wam około 10-15 minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Katedra w Kaliszu dostępna jest dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • najstarszy i najważniejszy kościół w mieście,
  • sięgający swoja historią do czasów Piastów, przez co umieszczony na Szlaku Piastowskim,
  • położony w centrum miasta, w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • charakterystyczna architektura na tle pobliskich kościołów Kalisza

słabsze strony

  • słabo rozwinięta informacja dla zwiedzających,
  • niewykorzystany potencjał miejsca, o wyjątkowej historii i znajdującego się na znanym szlaku turystycznym,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Obraz „Zdjęcie z krzyża” autorstwa Rubensa, który do 1973 roku wisiał w kaliskim kościele pw. św. Mikołaja uznawany jest za jeden z trzech najcenniejszych zaginionych dzieł sztuki w Polsce według Krajowego wykazu zabytków skradzionych opracowanego przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie. Był to jedyny obraz Rubensa w Polsce.

Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:

Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!

Wpis opublikowano: 19 lipca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 16 sierpnia 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Katedry w Kaliszu – www.katedra.kalisz.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis Katedra Kaliska pw. św. Mikołaja na oficjalnej stronie Miasta Kalisza, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis KALISZ – Katedra pw. św. Mikołaja na oficjalnej stronie Szlaku Piastowskiego, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • strona Listy obiektów skradzionych na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis kościół pw. św. Mikołaja, ob. katedra na stronie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa w serwisie www.wkaliszu.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis Katedra w Kaliszu w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis Katedra św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
  • wpis Bolesław Pobożny w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl