
Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
Katedra w Kaliszu, czyli kościół pw. św. Mikołaja stojący przy ulicy Kanonickiej to najstarszy i najważniejszy kościół w mieście, od 25 marca 1992 roku będący kościołem katedralnym, ustanowionej przez papieża Jana Pawła II diecezji kaliskiej.
Jego historia sięga XIII wieku, kiedy to Kalisz w 1233 roku został zdobyty przez księcia śląskiego Henryka Brodatego. Ulokował on nowy gród kaliski na dnie doliny Prosny w bardziej dogodnym miejscu, niż istniejący i tracący na znaczeniu gród na Zawodziu. Kościół powstał, jako jedna z pierwszych budowli miasta lokacyjnego a prace nad jego budową rozpoczęto w 1253 roku. Fundatorem kościoła był kaliski książę Bolesław Pobożny, który odzyskał miasto z rąk książąt śląskich. Budowa świątyni trwała 4 lata i zakończyła się jeszcze przed lokacją miasta na prawie średzkim przez księcia Bolesława Pobożnego (1268). Kościół pw. św. Mikołaja a dokładniej część jego dzisiejszego prezbiterium wzniesiono w północno-zachodnim kwartale lokacyjnego miasta. W 1358 roku król Kazimierz Wielki oddał kościół, sprowadzonym przez siebie do Kalisza z Męki pod Sieradzem kanonikom laterańskim, którzy pozostawali tu gospodarzami aż do początku XIX wieku. To właśnie oni w 1448 roku wznieśli przy kościele swój klasztor, będący aktualnie najstarszym murowanym budynkiem mieszkalnym w mieście. Obecnie mieści się w nim dom parafialny i plebania.
Na przestrzeni wieków kaliska świątynia przechodziła różne koleje losu. Kilkukrotnie nawiedziły ją pożary, najczęściej znacząco ją niszcząc. Za każdym razem udawało się ją odbudować a najbardziej znaczące restauracje miały miejsce w 1612 roku (pod kierownictwem Albina Fontany), w połowie XVIII wieku oraz w 1875 roku (regotyzacja wg projektu Franciszka Tournella). W pewnym momencie, na skutek największego pożaru w historii miasta (1792) świątynia była tak w złym stanie, że pruski zaborca planował ją nawet rozebrać. Kościół jednak ocalał, bo armia pruska po klęsce w bitwie pod Jeną musiała się wycofać i oddać miasto w ręce Rosjan, którzy oszczędzili świątynię. Dzięki temu zachowała się w jej murach część bogatego, głównie barokowego wyposażenia. Na szczególną uwagę zasługuje barokowy ołtarz główny z 1662 roku (częściowo odnowiony w XX wieku), zbudowany dla obrazu „Zdjęcie z krzyża” pędzla samego Rubensa, wybitnego flamandzkiego malarza epoki baroku. Obraz znajdował się w kościele aż do 1973 roku (od 1621), kiedy to najprawdopodobniej został skradziony, a ołtarz dla zatarcia śladów podpalony. Obecnie w ołtarzu znajduje się jego kopia autorstwa Bronisława Owczarka. Będąc we wnętrzu katedry w Kaliszu warto podnieść wzrok do góry i zobaczyć niesamowite, renesansowe sklepienia z dekoracją w typie kalisko-lubelskim. Całość uzupełniają barokowe ołtarze boczne, niezwykle okazała ambona, ponad 100-letnie witraże oraz tzw. kaplica Polska z patriotycznymi polichromiami Włodzimierza Tetmajera. Swój obecny wygląd zawdzięcia również usunięciu zewnętrznych tynków (1904-1905) a także gruntownym remontom w latach 50. i 90. XX-wieku.
Katedra w Kaliszu to miejsce, gdzie zapisana jest nie tylko historia miasta ale również jej mieszkańców. Zostali ochrzczeni w niej m. in. Adam Asnyk czy gen. Mieczysław Smorawiński a swój ślub wzięła w niej Maria Wasiłowska, znana wszystkim lepiej już jako Maria Konopnicka.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
Lokalizacja miejsca „Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu”: Kalisz, ul. Kanonicka 5. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Kościół pw. św. Mikołaja w Kaliszu to najstarszy kościół w mieście oraz kawał jego historii. Mimo, że nie jest tak dobrze znany jak sanktuarium św. Józefa czy kameralny jak franciszkański kościół pw. św. Stanisława (młodszy o zaledwie 3 lata), zasługuje na swoje zaszczytne miejsce w kościelnej hierarchii Kalisza, co tylko potwierdza nadany mu tytuł katedry.
Katedra w Kaliszu to kościół, którego po prostu nie wypada ominąć, odwiedzając największe miast południowej Wielkopolski. To nie tylko wyjątkowej urody architektura, bogato zdobione wnętrze i cenny zabytek ale również kawał historii miasta i regionu, dodatkowo znajdujący się na najstarszym szlaku turystycznym w Polsce – Szlaku Piastowskim.
Galeria zdjęć
Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Wejście do kościoła nie wiąże się z żadnymi opłatami.
Ilość odwiedzających – 4/5
Jeżeli nie traficie akurat na mszę, nabożeństwo czy wycieczkę jest duża szansa że będziecie mogli podziwiać katedrę w Kaliszu w samotności lub tylko w towarzystwie pojedynczych osób.
Przygotowanie – 2.5/5
Przed kościołem stoi tablica informacyjna „Szlaku Piastowskiego” a w niektórych miejscach kaliskiego Starego Miasta znajdują się kierunkowskazy, ułatwiające dotarcie do katedry. Niestety to wszystko na co mogą liczyć osoby, chcące poznać najważniejszą świątynie w mieście…
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Katedra pw. św. Mikołaja w Kaliszu
Parking – 4/5
W pobliżu kościoła pw. św. Mikołaja w Kaliszu znajdziecie całkiem sporo miejsc parkingowych, m. in. na ulicy Parczewskiego, Szklarskiej, Grodzieckiej czy Złotej. Na nich wszystkich obowiązuje Strefa Płatnego Parkowania, dlatego w dni robocze za postój należy zapłacić. W weekendy parkowanie jest bezpłatne.
Potrzebny czas
Zwiedzenie wnętrza świątyni oraz obejście jej z zewnątrz zajmie Wam około 10-15 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Katedra w Kaliszu dostępna jest dla każdego.
Obraz „Zdjęcie z krzyża” autorstwa Rubensa, który do 1973 roku wisiał w kaliskim kościele pw. św. Mikołaja uznawany jest za jeden z trzech najcenniejszych zaginionych dzieł sztuki w Polsce według Krajowego wykazu zabytków skradzionych opracowanego przez Ośrodek Ochrony Zbiorów Publicznych w Warszawie. Był to jedyny obraz Rubensa w Polsce.
Plusy i minusy
główne atuty
- najstarszy i najważniejszy kościół w mieście,
- sięgający swoja historią do czasów Piastów, przez co umieszczony na Szlaku Piastowskim,
- położony w centrum miasta, w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
- charakterystyczna architektura na tle pobliskich kościołów Kalisza
słabsze strony
- słabo rozwinięta informacja dla zwiedzających,
- niewykorzystany potencjał miejsca, o wyjątkowej historii i znajdującego się na znanym szlaku turystycznym,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:
- Wieża Ratuszowa w Kaliszu. Atrakcja, która zaskakuje i zachwyca!
- Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!
- więcej wpisów już wkrótce
Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!
- oficjalna strona internetowa Katedry w Kaliszu – www.katedra.kalisz.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis Katedra Kaliska pw. św. Mikołaja na oficjalnej stronie Miasta Kalisza, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis KALISZ – Katedra pw. św. Mikołaja na oficjalnej stronie Szlaku Piastowskiego, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- strona Listy obiektów skradzionych na oficjalnej stronie Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis kościół pw. św. Mikołaja, ob. katedra na stronie www.zabytek.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis Katedra pw. św. Mikołaja Biskupa w serwisie www.wkaliszu.pl, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis Katedra w Kaliszu w serwisie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis Katedra św. Mikołaja Biskupa w Kaliszu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
- wpis Bolesław Pobożny w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 19.07.2023,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz