kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Charakterystyczny za sprawą barokowej wieży, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu to najstarsza wśród istniejących do dzisiaj świątyń, lewobrzeżnego Poznania. Jej historia sięga 1. połowy XIII wieku, kiedy to książę Przemysł I ściągnął ze Śródki dominikanów do dawnej osady Św. Gotarda, gdzie przebudowali znajdujący się tutaj wcześniejszy kościół. Mury wzniesionego w tamtym czasie kościoła przetrwały do dzisiejszych czasów, niemal w niezmienionym kształcie.

Świątynia przechodziła trudne chwile na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to zalana przez powódź, uległa zniszczeniom. Zawaliło się wtedy sklepienie świątyni, które w przeciągu kilku lat udało się odtworzyć a świątynie poddać odbudowie. W 1920 roku do świątyni przybyli jezuici, którym został on przekazany. W latach 60-70. XX wieku prowadzono dalsze prace remontowe, którym zawdzięczamy dzisiejszy wygląd świątyni.

Kościół jest świątynią jednonawową o prostym wnętrzu, w którym najcenniejszym zabytkiem jest XVI-wieczna chrzcielnica. Od północy do głównej nawy przylega kaplica Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej, ukoronowany w 1968 roku.

Do świątyni przylegają zabudowania podominikańskiego klasztoru. Część klasztoru została rozebrana przez władze pruskie, a fundamenty rozebranych skrzydeł klasztoru można oglądać dzisiaj od strony ul. Garbary.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Lokalizacja miejsca „Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu”: Poznań, Szewska 18. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Na tle innych kościołów lewobrzeżnego Poznania, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia zasługuje na szczególną uwagę jako najstarsza świątynia tej części miasta. Choć podobna do innych, na swój sposób wyjątkowa.

moim zdaniem

Niestety w ślad za wyjątkowością na kartach historii, kościół nie urzeka wyjątkowo swoich gości. Jak dla mnie gdyby nie jego historia, byłby podobny do innych świątyń.

Galeria zdjęć

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu
stare miasto w poznaniu

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 4.1/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Bez opłat.

Ilość odwiedzających4.5/5

Poza mszami oraz nabożeństwami, świątynia raczej świeci pustkami.

Przygotowanie3/5

Obok głównego wejścia do świątyni znajdziecie tablicę informacyjną, przybliżającą historię kościoła.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Parking – 4/5

Na pobliskich ulicach znajdują się liczne miejsca parkingowe, będące włączone do strefy płatnego parkowania. Dodatkowo około 250 metrów na wschód od kościoła znajduje się płatny parking buforowy – ZDM Chwaliszewo.

Potrzebny czas

Kościół klasztorny jezuitów dacie radę zobaczyć w około 10-15 minut.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Dostępny dla każdego.

podpowiedź

W miejscu obecnie świątyni stał wcześniej kościół pw. św. Gotarda a wokół niego istniała osada o nazwie Święty Gotard. Niewielkie poszerzenie ulicy przed kościołem jest prawdopodobnie centralnym placem tamtej osady.

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalna historia,
  • wygodny parking,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,

słabsze strony

  • nie zauważyłem

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 15 grudnia 2021
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl