Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Łagów, zwany również Perłą Ziemi Lubuskiej to niewielka miejscowość położona na terenie Łagowskiego Parku Krajobrazowego. Najcenniejszy fragment Łagowa znajduje się tuż nad przesmykiem Jeziora Łagowskiego i Jeziora Ciecz. To właśnie nad tym przesmykiem ulokowane są najstarsze zabudowania Łagowa, które pamiętają złote czasy, gdy właścicielem Łagowa był Zakon Joannitów. Obecnie to miejscowość turystyczna, goszcząca wiele znanych wydarzeń jak np. najstarszy polski festiwal filmowy, czyli Lubuskie Lato Filmowe, coroczny zlot motocyklowy lub plenery malarskie. Łagów mimo swojej wartości turystycznej, znany jest przede wszystkim jako unikalna i kameralna miejscowość, malowniczo położona i z historycznym wręcz pomnikowym centrum. Właśnie od tego historycznego centrum wypada zacząć, ponieważ to ceglana i masywna wieża Zamku Joannitów góruje nad Łagowem ale i całą okolicą. Zamek w Łagowie to budowla wniesiona w XIV wieku przez Zakon Joannitów, by pełnić siedzibę komandorii zakonu. Od XIX wieku aż do dzisiaj jest własnością prywatną, obecnie mieści w sobie hotel oraz w ograniczonym stopniu dostępny jest dla turystów. Możliwe jest wejście na zamkową wieżę, która liczy sobie 35 metrów wysokości i z której rozciąga się przepiękna panorama okolicy. Kolejnym ważnym zabytkiem urbanistycznym jest sam układ centrum Łagowa, który to jest ograniczony dwoma dawnymi bramami miasta: Bramą Polską oraz Bramą Marchijską, pochodzącymi z XV-XVI wieku. W obrębie dawnego Łagowa, czyli między zabytkowymi bramami znajduje się również zabytkowy kościół parafialny, znacznie młodszy od sąsiadującego zamku, bo z XIX wieku. Dodatkowo na ulicy zamkowej można podziwiać XVIII-wieczny budynek szachulcowy, w którym obecnie mieści się restauracja. Poza obszarem starego Łagowa można podziwiać jeszcze kilka wiekowych budynków, wzniesionych najczęściej w XVIII wieku a zlokalizowanych przy ul. B. Chrobrego. Kawałek od serca Łagowa, na ul. Zamkowej można podziwiać również murowany z cegły wiadukt kolejowy z którego rozciąga się panorama na centrum Łagowa. Łagów znany jest obecnie równie mocno ze swojej turystycznej i rekreacyjnej strony. Jest cenionym miejscem wypoczynku, głównie ze względu na położenie w przepięknych i spokojnych terenach. Oferuje dużą bazę noclegową oraz bogate zaplecze gastronomiczne. Można tutaj na różnorodne sposoby spędzać miło czas, pływając po jeziorach, jeżdżąc na rowerach, wędkując lub spacerując. Corocznie do Łagowa ciągną tłumy turystów, chcących odpocząć i odprężyć się na łonie natury oraz w historycznych zakątkach. Dodatkowym magnesem są organizowane tutaj cykliczne wydarzenia oraz sezonowe atrakcje.

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Lokalizacja miejsca „Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior”: Pojezierze Łagowskie, między jeziorami: Łagowskich i Ciecz. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Łagów to miejsce wyjątkowe pod wieloma względami. Zarówno jego historia, otaczająca przyroda, cykliczne wydarzenia oraz oferta turystyczna powodują, że miejsce to jest chętnym wakacyjnym kierunkiem dla wielu turystów z całej Polski. Na pewno niepowtarzalne miejsce na mapie Polski.

moim zdaniem

Choć nie każdy musi być entuzjastą spokoju i takich miejsc jak Łagów, to mimo wszystko nie powinno się go omijać. Będąc w tych stronach Łagów to pozycja niemal obowiązkowa, która nie każdego zachwyci ale każdego dopieści najlepiej jak potrafi.

Galeria zdjęć

Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

brama marchijska i zamek w łagowie lagow lubniewice i łagów
brama marchijska łagów lagow
zamek łagów lagow

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.3/5 – składowe oceny:

Ceny5/5

Zwiedzanie Łagowa jest oczywiście bezpłatne. Należy jednak liczyć się z opłatami za wejścia do poszczególnych atrakcji, które w większości są przystępne.

Ilość odwiedzających2.5/5

Łagów jest mały a turystów chcących go zobaczyć jest wielu…

Przygotowanie3/5

Poprawna informacja turystyczna to trochę za mało jak na tak wyjątkowe miejsce.

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Łagów – skarb joannitów na przesmyku jezior

Parking – 4.5/5

Dosyć duży parking znajduje się nieopodal zamku i kościoła parafialnego. Niestety w sezonie szybko może się zapełnić. Na plus brak opłat za postój.

Potrzebny czas

Łagów możesz zobaczyć nawet mając jedynie 2 godziny, warto jednak zostać tu na cały dzień lub nawet dłużej. Według uznania.

Sugerowany wiek

Dla każdego.

Dostępność

Dla każdego.

podpowiedź

Jeżeli do Łagowa przyciąga Cię jego historyczna architektura, możesz poczuć się zawiedziony. „Historyczny” Łagów jest niewielki, rozciąga się jedynie na długości 150 metrów a do wielu miejsc, w tym zamku nie wejdziesz w celach zwiedzania wnętrz.

Ciekawym miejscem do odwiedzenia w pobliżu Łagowa są Lubniewice!

Plusy i minusy

główne atuty

  • unikalny układ urbanistyczny, oddający ducha średniowiecznego miasta,
  • dobre zaplecze noclegowe oraz bogata oferta gastronomiczna,
  • cykliczne wydarzenia o zasięgu krajowym,
  • unikalna przyroda w najbliższym otoczeniu,
  • szeroka oferta turystyczna, zapewniająca wypoczynek i rekreację

słabsze strony

  • sporo turystów w sezonie,
  • wielkość zabytkowego centrum Łagowa,
  • wiele dojść do jeziora jedynie przez prywatne, zamknięte dla „nie gości” plaże ośrodków wczasowych,
  • średniej jakości informacja turystyczna

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Wpis opublikowano: 27 grudnia 2020
Wykaz źródeł
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl