Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jeden z największych w Europie skansenów kolei wąskotorowej o rozstawie 600 mm. Zostało ono zaaranżowane jako węzeł kolejowy, zlokalizowany w sąsiedztwie budynku dawnego dworca kolejowego, obecnie będącego głównym budynkiem muzeum. Na muzealnych torach kolejowych prezentowane jest ok. 70 eksponatów: lokomotyw, parowozów i wagonów o rożnym przeznaczeniu a dodatkowo ekspozycje uzupełniają elementy infrastruktury kolejowej.

W latach 60. XX wieku, zdecydowano zamknąć wąskotorową linię kolejową, biegnącą po Ziemi Pałuckiej. Było to impulsem do utworzenia przez miłośników kolei wąskotorowej oraz ówczesnych władz powiatowych, pierwszego w Polsce skansenu wąskotorowych parowozów, wagonów i infrastruktury technicznej, skupiającej się na rozstawie 600 mm. Oficjalnie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji utworzono w 1972 roku, które z biegiem czasu powiększało swoją kolekcję i urozmaicało ekspozycję. Obecnie można podziwiać w nim ok. 70 eksponatów, w tym 17 zabytkowych parowozów (najstarsze z XIX w.), 4 drezyny spalinowe oraz dziesiątki rożnego rodzaju wagonów: pasażerskich, towarowych, specjalnych itd. Do najcenniejszych skarbów należą np. parowóz HF Henschel & Sohn (prod. 1918 r.), parowóz firmy Orenstein & Koppel (prod. 1899 r.) czy lokomotywa z belgijskiej firmy Charles (prod. 1935 r., wyprodukowano ich tylko 10 szt.). Oprócz tego zobaczyć można również dwie lokomotywki spalinowe, pochodzące z lat 50-60 XX-wieku, które wyprodukowano w Poznańskich Zakładach Naprawczych Taboru Kolejowego (bliźniacze można zobaczyć na trasie poznańskiej Kolejki Parkowej Maltanka), dwie drezyny motorowe i dwie drezyny ręczne. Jeszcze bogatsza jest kolekcja wąskotorowych wagonów, wśród których są m. in. unikatowy wagonik pocztowy, wagony towarowe różnego rodzaju, “pługi odśnieżne”, cysterny, wagoniki “kolebki” do przewozu surowców w cegielniach oraz wagony osobowe, używane m. in. w dwudziestoleciu międzywojennym przez Żnińską Kolej Powiatową. Ekspozycję uzupełniają bogate elementy infrastruktury kolejowej, np.: budka dróżnika ze szlabanem, torowiska z rozjazdami, zwrotnice, obrotnica (z 1908 r.), semafory czy żuraw wodny. Ciekawie urządzono również cześć pomieszczeń dawnego dworca, w której urządzono stylową poczekalnię (stylizowaną na XIX w.), w której prezentowane są mniejsze eksponaty związane z koleją i pracą kolejarzy, dokumentujące ponad 100-letnią historię kolei na Pałukach. Szczególne miejsce na zewnętrznej wystawie zajmuje popiersie Leona Lichocińskiego – wieloletniego pracownika Żnińskiej Kolei Powiatowej a później legendarnego przewodnika po muzeum w Wenecji.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji znajduje się w pobliżu stacji turystycznej kolejki wąskotorowej (Żnińskiej Kolei Powiatowej), która kursuje na trasie Żnin – Wenecja – Biskupin – Gąsawa. Oprócz ekspozycji muzealnej, muzeum oferuje również usługi noclegowe (hostel) a także możliwość zakupu pamiątek w kolejowym sklepiku. Przygotowano również kolejowy plac zabaw dla dzieci, znajdujący się wśród muzealnych eksponatów.

Obecnie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji jest oddziałem Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Konkrety

lokalizacja

Wenecja k. Żnina, gm. Gąsawa

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jedno z największych muzeum kolei wąskotorowych w Europie. Znajdziecie tutaj bogatą ekspozycję, pełną unikalnych zabytków techniki, które przybliżają w dużej mierze historię Żnińskiej Kolei Wąskotorowej, która mimo różnych perypetii losu, nadal kursuje tuż za jego ogrodzeniem. Taka kolejowa perełka, ucieszy nie tylko wszystkich miłośników historii techniki ale również niewtajemniczonych w kolejowy świat, także tych najmłodszych!

Galeria

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji lokomotywa WLs50 budynek główny
leon lichociński legenda żnińskiej kolei wąskotorowej popiersie w wenecji
wnętrze zabytkowego wagonu kolejowego w wenecji
muzeum wąskotorówek wenecja
Wenecja wąskotorówka wnętrze parowozu lokomotywy dziecko w kabinie maszynisty
Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji plac zabaw dla dzieci budynek główny

Moim zdaniem

3 / 5

Bez wątpienia Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to jedną z ciekawszych atrakcji Pałuk. Warto je odwiedzić szczególnie z racji bardzo otwartej formy ekspozycji, na której można niemal wszystkiego dotknąć, wejść do parowozów i wagonów, zrobić zdjęcia a także doświadczyć wielu wrażeń, wcielając się w maszynistę lub bawiąc się w kolejarza. Głównie dla dzieci będzie to wspaniała przygoda.

Niestety wadą tego miejsca jest standardowe zwiedzanie indywidualne, które nigdy nie zastąpi przepełnionych pasją opowieści przewodników…

Ranking

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji
3.7 / 5

ceny

3.5 / 5

Cena biletu do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji kształtuje się na średnim poziomie (w 2024 roku bilet normalny kosztował 18 zł). Warto podkreślić jednak, że na jego podstawie możemy zwiedzić dwa miejsca: muzeum kolei oraz pobliskie ruiny Zamku Diabła Weneckiego z wystawą maszyn oblężniczych. Dzieci do 4 lat wchodzą do muzeum bezpłatnie.

ilość turystów

3.5 / 5

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji to popularne miejsce, chętnie odwiedzane przez turystów. Mimo tego, nie musicie spodziewać się tutaj tłumów.

przygotowanie

4 / 5

Dotarcie do muzeum ułatwiają drogowskazy i znaki drogowe. Na miejscu, bardzo szczegółowo opisano najcenniejsze eksponaty, dzięki czemu możemy ich historię i techniczne parametry. Standardowo muzeum zwiedza się indywidualnie ale możliwe jest również zwiedzanie z przewodnikiem (dodatkowo płatne).

Praktyczne info

parking

3 / 5

Przed budynkiem głównym znajduje się parking dedykowany odwiedzającym muzeum. Parking jest duży ale dodatkowo płatny (w 2024 roku – 10 zł za dzień postoju).

potrzebny czas

Zwiedzając to miejsce całą rodziną, warto zarezerwować sobie ok. 45-60 minut. W tym czasie spokojnie przejdziecie cały teren muzeum a także dzieci pobawią się na placu zabaw.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Muzeum czynne jest przez cały rok, mając inne godziny otwarcia w sezonie niskim i wysokim (szczegóły na stronie internetowej Muzeum Ziemi Pałuckiej).

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji jest dostępne praktycznie dla każdego. Po terenie muzeum bez większych problemów powinni poruszać się również rodzice z wózkami dziecięcymi jak i osoby niepełnosprawne (dla nich problemem mogą być jedynie krawężniki, przejścia przez tory itp.).

Plusy i minusy

główne atuty

  • duża kolekcja zabytkowych parowozów, wagonów i infrastruktury kolejowej,
  • możliwość wchodzenia do lokomotyw i wagonów,
  • dobrze przygotowana informacja turystyczna,
  • bilet łączony z pobliskim Zamkiem Diabła Weneckiego i wystawą średniowiecznych maszyn oblężniczych,
  • położenie w sąsiedztwie stacji wąskotorowej kolejki turystycznej – Żnińskiej Kolei Powiatowej,
  • położenie w malowniczym regionie,
  • plac zabaw dla dzieci na terenie muzeum,

słabsze strony

  • płatny parking,
  • brak przewodnika w standardowym zwiedzaniu, co akurat w tym miejscu byłoby pięknym potrzymaniem tradycji L. Lichocińskiego i najlepszym z możliwych sposobów przybliżenia pasji do kolei wąskotorowych,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji z pobliskiego Żnina lub bardziej znanego Biskupina, możecie dotrzeć Żnińska Koleją Powiatową – turystyczną kolejką krążącą po Pałukach. Kolejka kursuje w miesiącach maj-sierpień.

Przejazd z Biskupina trwa ok. 15 minut a ze Żnina ok. 30 minut.

Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji

Poznajcie miejsca w okolicy!

Pałuki to niewielki region, ale za to bardzo ciekawy i bogaty w atrakcje, które po prostu warto odwiedzić. Najbardziej znaną z nich jest Muzeum Archeologiczne w Biskupinie (przeczytacie o nim w tym wpisie: Biskupin. Muzeum Archeologiczne w miejscu sensacyjnego odkrycia), ale warto również odwiedzić pobliski Żnin, Zaurolandię w Rogowie, znajdujące się po sąsiedzku ruiny Zamku Diabła Weneckiego oraz oczywiście skorzystać z okazji i przejechać się tutejsza wąskotorówką – Żnińską Koleją Powiatową.

Wpis opublikowano: 1 lipca 2024, ostatnia modyfikacja treści: 1 lipca 2024
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Ziemi Pałuckiej w Żninie, link, dostęp z dn. 29.06.2024,
  • wpis Muzeum kolejki wąskotorowej w Wenecji na stronie internetowej Gminy Gąsawa, link, dostęp z dn. 30.06.2024,
  • wpis Muzeum Kolei Wąskotorowej na stronie internetowej Gminy Żnin, link, dostęp z dn. 30.06.2024,
  • wpis Muzeum Kolei Wąskotorowej w serwisie paluki.travel.pl, link, dostęp z dn. 29.06.2024,
  • wpis Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji w serwisie www.regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 29.06.2024,
  • wpis Muzeum Kolei Wąskotorowej w Wenecji – atrakcje, cennik, opinie w serwisie www.podroze.onet.pl, link, dostęp z dn. 29.06.2024,
  • wpis Leon Lichociński w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 30.06.2024,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl