
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to skansen, który przybliża nam obiekty i kulturę ludową północnej Wielkopolski: Krajny, Pałuk i Puszczy Noteckiej.
Historia skansenu zaczęła się jednak od niespodziewanego odkrycia. Podczas prac przy wydobyciu piasku, natrafiono na wielokomorowy grób skrzynkowy. Po tym wydarzeniu ruszyły badania archeologiczne, które trwały 5 lat i ujawniły m. in. ponad 500 pochówków. Podczas nich znaleziono również liczne naczynia, narzędzia, ozdoby czy stosy ciałopalne. Dzisiaj można część z nich zobaczyć w pawilonach, które znajdują się na terenie skansenu. W kolejnych latach na teren dzisiejszego skansenu zaczęto ściągać unikalne przykłady lokalnego budownictwa drewnianego, ratując je przed zniszczeniem.
Obecnie na 13 hektarach ekspozycji, malowniczo położonej na terenie Pojezierza Krajeńskiego, znajdziemy aż 28 obiektów, w tym 3 wiatraki, remizę strażacką wiele cudownej urody chałup i niewielki kościółek, który również urzeka swoim wyglądem. Najstarszą budowlą w skansenie jest chałupa podcieniowa z Głubczyna, która powstała pomiędzy 1790 a 1810 roku. Najbardziej efektownie prezentują się jednak trzy wiatraki, wszystkie z 2. poł. XIX wieku. W jednym z nich możemy zobaczyć również zachowane wyposażenie młynarskie. By było jeszcze ciekawiej we wnętrzach chałup i obiektów na terenie skansenu, możemy zobaczyć staranie odtworzone pomieszczenia chłopskie i gospodarskie, wiejską szkołę, karczmę czy warsztaty rzemieślników.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
Lokalizacja miejsca „Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią”: Osiek nad Notecią, Dworcowa 12. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią to jeden z pięknych skansenów, które można znaleźć na terenie kraju. Ten w Osieku nad Notecią wyjątkowy jest z racji prezentowania danego, wyjątkowego regionu.
Dla tego miejsca warto przyjechać na historyczną Krajnę, ponieważ w Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią zobaczycie nie tylko wyjątkowe obiekty ale będziecie mieli okazje również obejrzeć rzemieślników przy pracach, które wykonują jak ponad 100 lat temu a nawet spróbować swoich sił w tych czynnościach!
Galeria zdjęć
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.1/5 – składowe oceny:
Ceny – 4/5
Przejrzysty cennik, ceny na akceptowalnym poziomie i dostępny w ofercie bilet rodzinny.
Ilość odwiedzających – 3.5/5
Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią oblężenie odwiedzających przeżywa w letnie weekendy, szczególnie niedziele. W inne dni ruch znacznie mniejszy.
Przygotowanie – 5/5
Nie ma się do czego przyczepić! Rewelacyjnie i ciekawie przygotowana informacja turystyczna i świetni oprowadzający. Dobre zaplecze z kawiarnią, sklepem z pamiątkami i toaletą.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią
Parking – 4.5/5
Przed Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się spory i bezpłatny parking. Jedyny, niewielki minus – parking nie jest utwardzony.
Potrzebny czas
Minimum 1,5 godziny choć warto zarezerwować sobie nieco więcej czasu, bo spokojnie zobaczyć wszystko co przygotowano w skansenie.
Sugerowany wiek
Minimum 4 lata choć optymalny wiek, w którym dzieci najwięcej wyniosą i skorzystają z przygotowanych atrakcji to wiek wczesnoszkolny (7-10 lat) oraz starsi.
Dostępność
Na terenie skansenu z oczywistych względów ścieżki nie są utwardzone, przez co miejscami mogą być piaszczyste a to może sprawić drobne problemy dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Warto mieć na uwadze również wąskie i niskie wejścia do niektórych obiektów, które mogą być dla wielu niewygodne ale taki urok dawnego budownictwa.
Kilkaset metrów od Muzeum Kultury Ludowej w Osieku nad Notecią znajduje się stacja kolejowa Wyrzysk Osiek, dzięki czemu skansen w Osieku jak i Wyrzyska Kolejka Powiatowa w Białośliwiu, która znajduje się pobliżu są doskonałym pomysłem na kolejową mikropodróż! Poznajcie mikropodróże: Mikropodróż! Dowiedź się jak podróżować lepiej i taniej!
Plusy i minusy
główne atuty
- kilkadziesiąt zachowanych w bardzo dobrym stanie obiektów, pochodzących z najbliższych okolic, prezentujących charakterystyczny styl, obyczaje i kulturę regionu,
- doskonale przygotowana informacja turystyczna oraz zaplecze do obsługi odwiedzających,
- wygodny parking pod skansenem,
- atrakcyjny cennik,
- duża liczba warsztatów, pokazów i imprez, urozmaicających ofertę,
- bliskość stacji kolejowej, dzięki czemu mamy więcej możliwości dotarcia na miejsce,
- przestronność skansenu i usytuowanie obiektów, sprawiające wrażenie niewielkiej osady sprzed lat,
słabsze strony
- nie zauważyłem…
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.
- Złotów i okolice, czyli atrakcje północnej Wielkopolski!
- Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
- Pilskie Muzeum Wojskowe. Dawne lotnisko pełne pasji!
- Tu też jest ciekawie! Poznajcie atrakcje Piły i okolic
Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz