muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile, czyli Pilskie Muzeum Wojskowe to miejsce stworzone przez prawdziwych pasjonatów, którym udało się pozyskać, nie raz odnowić i na końcu zaprezentować szerszej publiczności wiele wyjątkowych pojazdów wojskowych! Choć eksponaty zbierano i remontowano przez kilkanaście lat, muzeum zaczęło swoją działalność 2022 roku. Wtedy to w dawnych hangarach pilskiego lotniska wojskowego, które pod koniec XX wieku przestało służyć polskim pilotom wojskowym, przygotowano ekspozycje na których możemy zobaczyć wiele ciekawe i unikatowego sprzętu wojskowego.

Najcenniejszym eksponatem jest bez wątpienia samolot myśliwsko-bombowy Su-22M4, zwany “Tygryskiem” który służył właśnie na pilskim lotnisku a za jego sterami zasiadali najlepsi polscy piloci wojskowi. Samolot zachowany jest w doskonałym stanie i można go oglądać naprawdę z bliska! Chętni mogą nawet wsiąść do kabiny, która również zawiera oryginalne wyposażenie. Po za nim możemy w muzeum zobaczyć 5 staranie zrekonstruowanych czołgów m. in. T-55U, T-55A czy popularnego “Rudego” czyli model T34-85M. W kolejnym hangarze znajdują się wozy i samochody ciężarowe a w ostatnim z hangarów, znajdują się pojazdy oraz wyposażenie wojsk łączności.

Największym atutem jest jednak powiązanie wielu eksponatów z obecnością Wojska Polskiego w Pile, również na pilskim lotnisku. Na przygotowanych planszach poznacie dziesiątki historii, setki ciekawostek i ogrom faktów historycznych, do których dotarli zarówno badacze jak i pasjonaci, tworzący muzeum.

Jednak muzeum na dawnym lotnisku w Pile, to nie tylko statyczna ekspozycja! Twórcy oraz zarządzający muzeum organizują na jego terenie wiele wydarzeń oraz atrakcji, które urozmaicają ofertę tego wyjątkowego miejsca. Dzięki nim będziecie mogli poszukać ukrytych min, spróbować wojskowej grochówki czy całą rodziną wsiąść udział w plenerowych wyzwaniach i zabawach, oczywiście powiązanych z militariami.

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile

dawne lotnisko wojkowe w Pile (wjazd od ulicy Wałeckiej)

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum na dawnym lotnisku w Pile, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Choć w Polsce nie brakuje muzeów o tematyce militarnej z cennymi eksponatami wojskowymi, niewiele z nich znajduje się na dawnych obiektach wojskowych (nie mówiąc o lotniskach!). To wyjątkowe miejsce, które przybliża historię pilskiego lotnictwa wojskowego i prezentuje sprzęt wojskowy który służył właśnie w tym miejscu. Wszystko to uzupełniają ludzie, który powołali to miejsce do życia a dzisiaj potrafią niesamowicie o nim opowiadać i to godzinami!

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile

muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe
muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe su-22m4
muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe t-55u
muzeum na dawnym lotnisku w Pile pilskie muzeum wojskowe schron bws Atrakcje Piły i okolic
5 / 5

Choć Pilskie Muzeum Wojskowe stale się rozwija i na chwilę obecną (2022) wiele zakątków ekspozycji jest jeszcze nieukończona, moim zdaniem koniecznie trzeba przyjechać w to miejsce, poczuć wojskowego ducha i poznać niesamowitych ludzi, który swoją pasją przywracają życie zapomnianym pojazdom i podtrzymują z ich pomocą pamięć o tym miejscu i jego historii! Dajcie się porwać przewodnikom w ich opowieść a na pewno nie wrócicie stąd zawiedzeni.

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile
3.3 / 5

3.5 / 5

Ceny są akceptowalne a dodatkowo w ofercie jest również bilet rodzinny.

4 / 5

Życzę jak największych tłumów, jednak na razie zainteresowanie jest umiarkowane, choć stale rośnie. Oczywiście największej odwiedzających przyjeżdża w weekendy.

2.5 / 5

Wnętrza hangarów są świetnie przygotowane. Znajdziemy w nich bogatą ekspozycję z przepełnionymi ciekawymi informacjami planszami i unikatowymi eksponatami. Niestety nie od razu Kraków zbudowano, dlatego też w innych obszarach nie wygląda to już tak dobrze.

Brakuje oznaczenia dojazdu do muzeum, oznaczeń na terenie lotniska ułatwiających komunikację, stałego zaplecza sanitarnego czy chociażby sklepu z pamiątkami, biletami itp. Jestem przekonany, że to wszystko będzie powstawać wraz z funkcjonowaniem muzeum.

2 / 5

Brak stałego parkingu. Jest on wyznaczany przez muzeum w dni otwarcia, na terenie dawnego lotniska (najczęściej na utwardzonych byłych drogach i placach manewrowych).

Ja spędziłem tutaj 2 godziny i wydaje mi się, że to absolutne minimum. Optymalnie warto zarezerwować sobie 3-4 godziny.

Choć, jak na moje oko, można przyjechać tutaj już z dziećmi już od 4-5 lat, najlepszym wiekiem będzie wiek szkolny i oczywiście wszyscy starsi.

Jeżeli hangary mają otwarte wrota, cały teren muzeum powinien być dostępny dla każdego. W przypadku gdy konieczne będzie wejście do hangarów wejściami bocznymi, mogą one być trudnością na osób niepełnosprawnych oraz rodziców z małymi dziećmi (wąskie przejścia, wysokie progi).

  • stworzone przez pasjonatów, którzy potrafią w niesamowity sposób dzielić się swoją pasją i pracą!
  • wyjątkowy eksponat – Su-22M4, związany bezpośrednio z pilskim lotniskiem, który można nie tylko zobaczyć ale również dotknąć a nawet wsiąść do kabiny!
  • lokalizacja na dawnym lotnisku wojskowym z ekspozycją wewnątrz oryginalnych, dawnych hangarów wojskowych,
  • ciekawa i bogata w nieznane fakty, eksponaty i historie ekspozycja,
  • liczne wydarzenia i atrakcje dla całej rodziny, które rozszerzają ofertę i szczególnie zapadają w pamięć,
  • braki w organizacji miejsca pod ruch turystyczny (słabo oznakowany dojazd, brak stałego parkingu, brak stałego zaplecza sanitarnego),

Na terenie muzeum na dawnym lotnisku w Pile możecie również przy wyjątkowych okazach zobaczyć eksponaty na zewnątrz hangarów, kiedy to są uruchamiane (oczywiście w ramach możliwości) a niektóre z nich, które są sprawne pokazują swoje możliwości podczas pokazów dynamicznych. By wiedzieć o takich okazach warto śledzić Pilskie Muzeum Wojskowe na Facebook-u oraz oficjalnej stronie internetowej.

Muzeum na dawnym lotnisku w Pile

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 27 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 12 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl