Obrotowy most nad Słupią w Ustce
Most powstaje po to, by połączyć dwa brzegi ale niestety często jest również utrudnieniem dla żeglugi, która miałaby się pod nim odbywać. Niewiele jest mostów, które swoją konstrukcją łączą zarówno ułatwienie przejścia na drugi brzeg i bezproblemowy ruch statków dzięki temu, że są ruchome. Obrotowy most w Ustce to jeden z przykładów.
Łączy on dwa brzegi miasta, podzielonego na pół, przez przepływająca przez nie rzekę Słupię. A dzięki temu, że jest ruchomy nie blokuje jedynego wyjścia z portu na otwarte morze. Konstrukcja mostu sama w sobie imponująca nie jest. Ciekawa jest za to przyjęta forma, która to została zaprojektowana na podobieństwo rury, zbudowanej ze stali na wzór kratownicy. Dzięki takiemu zabiegowi most wydaje się lekki, mimo całej swojej masywności (ciężar mostu to około 100 t).
Mostem dostaniemy się z turystycznej części Ustki (wschodniej części miasta) do usteckiego portu i plaży po zachodniej stronie miasta. Przeprawa udostępniona jest pieszym i rowerzystom. Czynna jest codziennie, po za sytuacjami wyjątkowymi. Na taką trafiliśmy właśnie My podczas swojego pobytu w Ustce. Most był „złożony” i nie było do niego dostępu ze wschodniego brzegu z powodu silnego wiatru. Z tabliczki, którą zobaczyliśmy na przyczółku wschodnim widać, że most również i w dni z wysoką temperaturą może zostać zamknięty. Szkoda…
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Obrotowy most nad Słupią w Ustce
Lokalizacja miejsca „Obrotowy most nad Słupią w Ustce”: Bolesława Limanowskiego 1, 76-270 Ustka. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Obrotowy most nad Słupią w Ustce w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
4/5
Obrotowy most w Ustce nie ma swojego odpowiednika. Jego nietypowa konstrukcja, położenie i funkcjonowanie jest unikatowe.
3/5
Jedną z głównych atrakcji Ustki, czyli obrotowy most warto zobaczyć, będąc w tym nadmorskim uzdrowisku. Ruchomy most w Ustce będzie ciekawostką dla fanów techniki, dzieci oraz osób lubiących ciekawostki. Dodatkowo wieczorem most jest efektownie podświetlmy i zapewne wygląda jeszcze bardziej imponująco.
Galeria zdjęć
Obrotowy most nad Słupią w Ustce
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.3/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4/5
Nie jest źle, choć wielu chce skorzystać.
Przygotowanie – 4/5
Most jest widoczny z daleka, choć nie każdy zna jego mechanizm działania. Tablice informacyjne jedynie na miejscu.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Obrotowy most nad Słupią w Ustce
Parking – 3/5
Najbliższy parking po zachodniej stronie miasta, czyli tej mniej turystycznej. Dodatkowo niestety płatny.
Potrzebny czas
Przejście mostem to kwestia paru minut. Jeżeli chcesz zobaczyć jak most się obraca zarezerwuj około 10 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Miejsce dostępne dla każdego.
- W wietrzne dni oraz wyjątkowo upalne, most nie jest udostępniony dla pieszych i rowerzystów. Niestety najbliższa przeprawa na drugi brzeg oddalona jest wtedy o około 2 kilometry.
Plusy i minusy
główne atuty
- doskonała przeprawa na drugi brzeg w najbardziej turystycznie uczęszczanym miejscu miasta,
- imponująca konstrukcja i ruchoma praca mostu,
- pięknie podświetlona nocą,
słabsze strony
- okazjonalnie zamykana ze względu na złą pogodę,
- w przypadku zamknięcia najbliższa przeprawa oddalona jest o 2 kilometry,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz