Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Pałac w Lądzie to obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, dzięki któremu jeszcze lepiej poznamy tutejsze rozległe tereny i rozlewiska Warty. Pod hasłem pałac w Lądzie, kryje się tak naprawdę dawny dwór szlachecki z XIX wieku, wokół którego znajduje się rozległy park na terenie którego rośnie kilka pokaźnych pomników przyrody, zlokalizowany niemal w sąsiedztwie dawnego opactwa Cystersów w Lądzie. Zespół dworski od kilkudziesięciu lat jest wpisany na listę zabytków a już w XXI wieku przeszedł gruntowną renowację oraz remont, dzięki czemu możliwe było dostosowane go do potrzeb obecnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.
Obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, mieszczący się w pałacu, oferuje możliwość noclegu, organizowania konferencji i warsztatów ale przede wszystkim jest miejscem edukującym przyrodniczo i przybliżającym faunę i florę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Właśnie w tym celu wewnątrz budynku utworzono salę ekspozycyjną a na dachu budynku zlokalizowano punkt widokowy. Elementem edukacji przyrodniczej jest również ścieżka dydaktyczna poprowadzona przez dworski park, w którym to zlokalizowano wiele stanowisk z tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.
Pałac w Lądzie jest również miejscem, w którym organizowane są cykliczne wydarzenia, poświęcone tematyce przyrodniczej. W parku znajduje się również miejsce do zorganizowania ogniska oraz niewielkie obiekty rekreacyjne i sportowe.
Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Konkrety
lokalizacja
Ląd, ul. Cysterska 3
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, którego siedzibą jest dworski pałac w Lądzie to miejsce, które przypomina inne tego typu placówki, utworzone przy polskich parkach narodowych i krajobrazowych. Na uznanie zasługuje lokalizacja ośrodka w XIX-wiecznym pałacu, który dzięki czemu nie popadł on w zapomnienie.
Galeria
Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Moim zdaniem
Ścieżka edukacyjna i ekspozycja wewnątrz przybliżają przyrodę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, która nie dla każdego będzie wystarczająco interesująca. Miejsce szczególnie ciekawe dla sympatyków i pasjonatów przyrody.
Ranking
ceny
Zewnętrzna ścieżka edukacyjna jest bezpłatna. Nie mam informacji czy wstęp na ekspozycję wewnętrzną jest płatny.
ilość turystów
Niestety, ale turystów jest tutaj bardzo niewielu.
przygotowanie
Dobrze oznakowana ścieżka edukacyjna oraz oznakowany w kilku miejscach sam ośrodek przy głównej drodze. Poprawnie ale nie idealnie.
Praktyczne info
parking
Brak dedykowanego parkingu. Najbliższy parking można znaleźć przy pobliskim opactwie w Lądzie na ulicy prowadzącej do niego.
potrzebny czas
By w całości poznać to miejsce warto zarezerwować sobie około 30 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Teren wokół pałacu dostępny dla każdego, choć warto wspomnieć że ścieżki nie są utwardzone, co może być dla niektórych problemem. Wejście do pałacu wymaga pokonania kilku stopni, co również będzie problematyczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.
Plusy i minusy
główne atuty
- lokalizacja Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w dawnym dworku szlacheckim,
- zewnętrzna ścieżka edukacyjna po parku w zespole dworskim,
- niewielu turystów,
słabsze strony
- brak dedykowanego parkingu,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Zaparkować można również na sąsiadującej z terenem dworku, pętli autobusowej, choć oczywiście nie jest to “typowy” parking.
Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
Poznajcie miejsca w okolicy!
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!