Pałac w Lądzie

Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Pałac w Lądzie to obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, dzięki któremu jeszcze lepiej poznamy tutejsze rozległe tereny i rozlewiska Warty. Pod hasłem pałac w Lądzie, kryje się tak naprawdę dawny dwór szlachecki z XIX wieku, wokół którego znajduje się rozległy park na terenie którego rośnie kilka pokaźnych pomników przyrody, zlokalizowany niemal w sąsiedztwie dawnego opactwa Cystersów w Lądzie. Zespół dworski od kilkudziesięciu lat jest wpisany na listę zabytków a już w XXI wieku przeszedł gruntowną renowację oraz remont, dzięki czemu możliwe było dostosowane go do potrzeb obecnego Ośrodka Edukacji Przyrodniczej.

Obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej w Lądzie, mieszczący się w pałacu, oferuje możliwość noclegu, organizowania konferencji i warsztatów ale przede wszystkim jest miejscem edukującym przyrodniczo i przybliżającym faunę i florę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Właśnie w tym celu wewnątrz budynku utworzono salę ekspozycyjną a na dachu budynku zlokalizowano punkt widokowy. Elementem edukacji przyrodniczej jest również ścieżka dydaktyczna poprowadzona przez dworski park, w którym to zlokalizowano wiele stanowisk z tablicami informacyjnymi i edukacyjnymi.

Pałac w Lądzie jest również miejscem, w którym organizowane są cykliczne wydarzenia, poświęcone tematyce przyrodniczej. W parku znajduje się również miejsce do zorganizowania ogniska oraz niewielkie obiekty rekreacyjne i sportowe.

Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Ląd, ul. Cysterska 3

Dokładną lokalizację miejsca: Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Ośrodek Edukacji Przyrodniczej Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, którego siedzibą jest dworski pałac w Lądzie to miejsce, które przypomina inne tego typu placówki, utworzone przy polskich parkach narodowych i krajobrazowych. Na uznanie zasługuje lokalizacja ośrodka w XIX-wiecznym pałacu, który dzięki czemu nie popadł on w zapomnienie.

Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Pałac w Lądzie
Pałac w Lądzie
Pałac w Lądzie
Pałac w Lądzie
2 / 5

Ścieżka edukacyjna i ekspozycja wewnątrz przybliżają przyrodę Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego, która nie dla każdego będzie wystarczająco interesująca. Miejsce szczególnie ciekawe dla sympatyków i pasjonatów przyrody.

Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej
4.7 / 5

5 / 5

Zewnętrzna ścieżka edukacyjna jest bezpłatna. Nie mam informacji czy wstęp na ekspozycję wewnętrzną jest płatny.

5 / 5

Niestety, ale turystów jest tutaj bardzo niewielu.

4 / 5

Dobrze oznakowana ścieżka edukacyjna oraz oznakowany w kilku miejscach sam ośrodek przy głównej drodze. Poprawnie ale nie idealnie.

4 / 5

Brak dedykowanego parkingu. Najbliższy parking można znaleźć przy pobliskim opactwie w Lądzie na ulicy prowadzącej do niego.

By w całości poznać to miejsce warto zarezerwować sobie około 30 minut.

Dla każdego.

Teren wokół pałacu dostępny dla każdego, choć warto wspomnieć że ścieżki nie są utwardzone, co może być dla niektórych problemem. Wejście do pałacu wymaga pokonania kilku stopni, co również będzie problematyczne dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich.

  • lokalizacja Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w dawnym dworku szlacheckim,
  • zewnętrzna ścieżka edukacyjna po parku w zespole dworskim,
  • niewielu turystów,
  • brak dedykowanego parkingu,

Zaparkować można również na sąsiadującej z terenem dworku, pętli autobusowej, choć oczywiście nie jest to “typowy” parking.

Pałac w Lądzie, obecnie Ośrodek Edukacji Przyrodniczej

Wpis opublikowano: 1 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 1 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl