Powozownia w Rogalinie
Powozownia w Rogalinie to jedno z zabudowań zespołu pałacowego, usytuowane po południowej stronie głównego dziedzińca, naprzeciwko budynku stajni. Wzniesiona w 1776 roku, tuż po zakończeniu budowy pałacu, pierwotnie była konstrukcją szachulcową. W 1801 roku została przemurowana, zyskując klasycystyczny styl, który zachował się do dziś. Służyła do przechowywania powozów, podkreślając prestiż rezydencji. Udostępniona od 1987 roku, prezentuje historię transportu arystokracji, również tej w w Rogalinie.
W powozowni w Rogalinie czeka na Was kolekcja pojazdów oparta o zbiory Michała Bogajewicza z Pniew, która zabierze Was w podróż przez wieki, pokazując, jak arystokracja podróżowała od XVIII do XX wieku. Najstarsze eksponaty to urocze dziecięce saneczki z 1778 roku i XVIII-wieczne lektyki, które kiedyś były symbolem statusu i bogactwa. W powozowni nie brakuje też luksusowych karet, które służyły do reprezentacyjnych wyjazdów. Możecie podziwiać eleganckie victorie, karetę coupe z Rogalina, gustowne lando i wiele innych. Są też pojazdy, które służyły do codziennych spraw – bryczki, wolanty, a nawet dorożka czy karetka fiakierska. Wiele ze zgromadzonych w powozowni pojazdów, wykonano w wielkopolskich wytwórniach na początku XX wieku. Całość ekspozycji dopełniają akcesoria podróżne, takie jak kufry i skrzynie, oraz uprzęże.
Powozownia w Rogalinie
Konkrety
lokalizacja
przy głównym dziedzińcu zespołu pałacowego w Rogalinie
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Powozownia w Rogalinie jest jedną z nielicznych wielkopolskich powozowni. Jej atutem jest bogata kolekcja powozów (kilkanaście sztuk różnego rodzaju) oraz egzemplarze pochodzące z rogalińskiego majątku – bezcenne dla miejscowego muzeum.
Galeria
Powozownia w Rogalinie
Moim zdaniem
Powozownia w Rogalinie nie jest może porywającą ekspozycją, ale z pewnością ciekawą. Zainteresuje nie tylko pasjonatów tematu, a wielu z Was zachwyci elegancja i kunszt wykonania zgromadzonych tu powozów.
Ranking
ceny
Wstęp do powozowni jest płatny. Bilet na zwiedzanie samej powozowni to wydatek rzędu kilku złotych. Dostępny jest również bilet łączony (karnet), dzięki któremu można zwiedzić także inne ekspozycje Muzeum Pałac w Rogalinie.
ilość turystów
Powozownia w Rogalinie jest jedną z ekspozycji rogalińskiego muzeum, będącego bardzo popularną atrakcją w okolicach Poznania. Z tego powodu spokojniej jest tu w dni robocze, a zdecydowanie większy ruch panuje w weekendy i dni wolne od pracy.
przygotowanie
Dzięki bardzo dobrze przygotowanej informacji dla odwiedzających na terenie zespołu pałacowego bez problemu traficie do powozowni. Wewnątrz budynku przy każdym powozie i eksponacie znajdziecie informacje zawierające najważniejsze i najciekawsze fakty na jego temat.
Praktyczne info
parking
Dla gości pałacu w Rogalinie przygotowano obszerny parking, który rozciąga się wzdłuż ulicy Arciszewskiego oraz alei prowadzącej w kierunku kościoła św. Marcelina (wjazd również od ulicy Arciszewskiego, 52°13’59.4″N 16°56’02.5″E). Parking w tym miejscu jest płatny tylko w weekendy. Dodatkowe i bezpłatne miejsca parkingowe znajdują się wzdłuż ulicy Mosińskiej (pomiędzy ulicami Poznańską i Nową, 52°14’09.7″N 16°55’52.7″E). Znajduje się tam zarówno parking dla autobusów, jak i samochodów osobowych.
potrzebny czas
W zależności od Waszego zainteresowania czas zwiedzania będzie się różnił. Zazwyczaj poznawanie zgromadzonych w Rogalinie powozów zajmuje około 10–15 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Powozownia nie stwarza żadnych trudności i nie posiada przeszkód architektonicznych, dzięki czemu jest dostępna dla wszystkich.
Plusy i minusy
główne atuty
- ekspozycja złożona z kilkunastu, różnego rodzaju powozów,
- położenie na terenie zespołu pałacowego, dużej atrakcji turystycznej Wielkopolski,
- dostępny bilet łączony (karnet),
słabsze strony
- statyczna forma prezentacji,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Bezpośrednio z Rogalinem związane są dwa eksponaty w powozowni: dziecięce saneczki (najstarszy eksponat) i kareta coupé z wyróżniającym ją niebieskim obiciem siedzisk.
Powozownia w Rogalinie
Poznajcie miejsca w okolicy!
Rogalin to jedna z najbardziej niezwykłych miejscowości i dawnych rezydencji w Wielkopolsce. Sercem całego kompleksu jest okazały Pałac w Rogalinie a w jego sąsiedztwie znajdziecie również inne wyjątkowe miejsca i zakamarki – poznajcie je wszystkie z mojego wpisu: Rogalin. Magnacka rezydencja wśród pomnikowych dębów
Oprócz Rogalina w tej części Wielkopolski, polecam Wam również poznać i odwiedzić, miejsca które opisałem w poniższych wpisach:
- Zamek w Kórniku. Skarbnica dóbr kultury i przepiękna rezydencja
- Kórnik. Atrakcje do których warto wracać!
- Zaniemyśl. Co za odprężające miejsce! (atrakcje, dojazd, parking)
- Dwór w Koszutach. Mało znany Pomnik Historii w Wielkopolsce
- Średzka Kolej Powiatowa. Atrakcja pod parą! (trasa, ceny, zdjęcia) – wyróżnione tytułem ZŁOTY KIERUNEK 2024
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!
Dodaj komentarz