Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe

Wieża widokowa w Ujściu

Na zboczach Orlej Góry, położonej na krawędzi Pradoliny Toruńsko-Eberswaldzkiej znajduje się wzniesiona w 2006 roku wieża widokowa w Ujściu. Murowana wieża o wysokości 9,7 metrów, pozwala podziwiać nam Dolinę Noteci z tarasu widokowego znajdującego na wysokości 102 m. n. p. m., około 50 metrów powyżej terenów w dolinie. Z wieży widokowej ponoć widać doskonale miejsce, w którym podczas Potopu szwedzkiego, dokładnie 25 lipca 1655 roku Krzysztof Opaliński (Wojewoda Wielkopolski) oddał bez walki Wielkopolskę szwedom, nie podejmując z nimi walki. Wydarzenie to przeszło do historii jako bitwa pod Ujściem, choć słowo bitwa nie oddaje faktycznego przebiegu polsko-szwedzkiego “spotkania” pod Ujściem w XVII wieku.

Wieża widokowa w Ujściu znajduje się na terenie osiedla mieszkaniowego “Osiedle Górne”. Pod wieżą znajduje się również taras widokowy na poziomie terenu z wyeksponowaną lufą armatnią. Dodatkowo pod wieżą znajdziecie miejsce do odpoczynku ze stołami i ławkami oraz plac zabaw dla dzieci.

 

Wieża widokowa w Ujściu

Ujście, północno-wschodni kraniec Osiedla Górnego

Dokładną lokalizację miejsca: Wieża widokowa w Ujściu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Wielkopolska może pochwalić się niewieloma punktami widokowymi z tak okazałym widokiem. Właśnie dlatego trzeba przyznać, że to wyjątkowe miejsce, które niejednemu z Was zapadnie w pamięci.

Wieża widokowa w Ujściu

Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe
Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska wieże widokowe
Wieża widokowa w Ujściu widok punkt widokowy wielkopolska
widok na dolinę noteci i gwdy z ujścia
ujście punkt widokowy
Wieża widokowa w Ujściu
3 / 5

Na pewno będąc w tych stronach, warto zobaczyć widok z wieży widokowej w Ujściu. Tym bardziej, że na wielkopolskiej nizinie niewiele jest takich miejsc i atrakcji!

Wieża widokowa w Ujściu
4.7 / 5

5 / 5

Wstęp na wieżę widokową jest bezpłatny.

4.5 / 5

Turystów raczej brak, nieco inaczej wygląda sytuacja jeżeli chodzi o miejscowych – oni chętnie odwiedzają to miejsce, ale na pewno nie tłumnie:)

4.5 / 5

Wieża widokowa w Ujściu potraktowano tak jak należy traktować atrakcje. Prowadzą do niej drogowskazy, na miejscu jest tablica informacyjna z mapą i najważniejszymi informacjami o tym miejscu a na balustradach tarasu widokowego zamontowano tabliczki z odległościami do wybranych miast w danym kierunku. Po wieżą są stoły z ławkami, gdzie można chwilę odpocząć czy się posilić.

Jedyny minus jaki zauważyłem to wielkość drogowskazów – są małe i trudno odnaleźć je w gąszczu innych znaków drogowych. Szkoda, że nie są to charakterystyczne brązowe znaki turystyczne z serii E.

3.5 / 5

Brak dedykowanego parkingu pod wieżą. Jedyną opcją jest skorzystanie na osiedlowych miejsc parkingowych.

Od 5 do 15 minut.

Dla każdego.

Teren wokół wieży dostępny dla każdego. By dostać się na taras widokowy na wieży trzeba pokonać kilkadziesiąt schodów.

Wieża widokowa w Ujściu otwarta jest codziennie w godzinach 9-20 (kwiecień – wrzesień) i 9-16 (październik – marzec).

  • przepiękny widok na Dolinę Noteci,
  • wyjątkowość miejsca, pośród otaczających nizin,
  • murowana i wygodna wieża widokowa,
  • otwarta codziennie,
  • wiele elementów stworzonych z myślą o turystach (informacja turystyczna, miejsca do odpoczynku),
  • brak opłat,
  • położenie na terenie osiedla mieszkalnego, co jest bardzo rzadko spotykane jeżeli chodzi o punkty widokowe,
  • brak dedykowanego parkingu,

Przy wieży widokowej znajdują się drewniane schody, które są doskonałym skrótem z położnego w dole centrum miasta. Swój początek mają kilkanaście metrów od wieży widokowej a koniec na ulicy Czarnkowskiej (przy wjeździe na Osiedle Hutnika).

Wieża widokowa w Ujściu

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 31 października 2022, ostatnia modyfikacja treści: 31 października 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl