Wieżyca w Masywie Ślęży

Wieżyca w Masywie Ślęży

Wieżyca w Masywie Ślęży to położony na północny-wschód od szczytu samej Ślęży, niedaleko Sobótki, niższy szczyt w jego masywie. Jego wysokość to 415 m. n. p. m. a dodatkowo na jego szczycie znajduje się wybudowana na początku XX wieku, wieża widokowa o wysokości 15 metrów. Niestety można wejść na nią tylko w niektóre dni tygodnia (głównie weekendy) i tylko w sezonie letnim. Ciekawostką jest to, że wieża ta została wzniesiona na cześć Żelaznego Kanclerza Otto von Bismarcka, który dla Niemców jest postacią arcyważną, natomiast dla Polaków, delikatnie mówiąc, postacią budzącą kontrowersje. Dodatkowo warto wspomnieć, że właśnie ta wieża na Wieżycy, to jedyne zachowana w Polsce tzw. Kolumna Bismarcka, czyli charakterystyczna, typowa wieża na cześć niemieckiego kanclerza. Obecnie w Polsce zachowało się około 17 wież Bismarcka, z czego tylko ta w Masywie Ślęży, będąca “kolumną”.

Szczyt Wieżyca w Masywie Ślęży znajduje się na żółtym szlaku prowadzącym na szczyt Ślęży. Czas przejścia tym szlakiem od Domu Turysty pod Wieżycą wynosi 10-15 minut.

Wieżyca w Masywie Ślęży

szczyt w masywie Ślęży, na północny wschód od szczytu Ślęży

Dokładną lokalizację miejsca: Wieżyca w Masywie Ślęży, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Sam szczyt jest podobny do wielu innych. Jednak znajdująca się na jego szczycie wieża widokowa, dodaje wiele do unikalności tego miejsca.

Wieżyca w Masywie Ślęży

Wieżyca w Masywie Ślęży ślęża w jeden dzień
Wieżyca w Masywie Ślęży
Wieżyca w Masywie Ślęży
Wieżyca w Masywie Ślęży
3 / 5

Wchodząc na Ślężę warto zdecydować się na żółty szlak prowadzący przez Wieżycę. Powodów jest kilka, przede wszystkim zahaczamy o wieże widokową ale również idziemy zdecydowanie jednym z bardziej stromych podejść w okolicy.

Wieżyca w Masywie Ślęży
4.5 / 5

5 / 5

Bez opłat. Wstęp na wieżę może być płatny.

4 / 5

Z reguły bez tłumów, jednak w weekendy może być różnie.

4.5 / 5

Oznaczenie szlaków bezbłędne, na miejscu jest tablica informacyjna z której można się dowiedzieć czegoś więcej o tym miejscu. Kuleje informacja o dostępności wieży dla turystów.

4 / 5

Duży parking na ul. Armii Krajowej w Sobótce. Niestety płatny.

Wystarczające będzie maksymalnie 10 minut.

Dla każdego.

Podejście żółtym szlakiem od strony ul. Armii Krajowej jest strome. Będzie to spora trudność dla osób o obniżonej sprawności oraz rodzin z bardzo małymi dziećmi.

  • wieża widokowa na szczycie,
  • krótkie, choć strome podejście,
  • dobrze oznaczony szlak,
  • nie zauważyłem

Na szczycie Wieżycy znajdziecie kilka stołów, przy których można coś szybko zjeść lub wypić.

Wieżyca w Masywie Ślęży

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 22 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl