Wydma Czołpińska ciekawe miejsca w Polsce

Wydma Czołpińska

Kosmos! To miejsce nie przypomina niczego, co wcześniej widziałem. Wydma Czołpińska była numerem jeden na mojej liście miejsc, do zobaczenia w tym regionie. Nie zawiodła mnie! Czekać na nią, zobaczyć ją, przejść i zrozumieć dlaczego jest ona tak wyjątkowa i cenna, było niesamowitym doznaniem. Polecam każdemu zobaczyć Wydmę Czompińską. Może się ona okazać dla wielu nudna, jednak na pewno nabierze znaczenia po czasie, bo ciężko zobaczyć i przeżyć coś podobnego.

Wydma Czołpińska to jeden z dwóch udostępnionych turystom, obszarów wydmowych w Słowińskim Parku Narodowym. To teren mocno pagórkowaty, czekają nas na trasie cztery strome i dodatkowo po piasku, podejścia na szczyty wydm, które sięgają nawet 56 metrów wysokości względem morza. Wydma Czołpińska jest najwyższą ze wszystkich wydm w Słowińskim Parku Narodowym a od dużo popularniejszej Wydmy Łączki, jest wyższa o niemal 25 metrów. Dzięki temu urozmaiceniu terenu, będąc na szczytach wydm naszym oczom ukazuje się przepiękny i rozległy krajobraz, który przypomina trochę pustynię a trochę… powierzchnię Księżyca, tylko że porośniętą “symboliczną” roślinnością.

Dla wielu po prostu dużo piasku, może okazać się nudne, dlatego do tego miejsca nie wypada wejść z marszu. Docenienie tego, gdzie się obecnie znajdujesz jest możliwe, chociaż po krótkim rozeznaniu tego miejsca wcześniej. Takich okoliczności przyrody w Polsce nie uraczysz nigdzie indziej po za Słowińskim Parkiem Narodowym. Już sam fakt utworzenia na tych terenach parku narodowego z obszarem ochrony ścisłej, świadczy o tym że ta “hałdy” nie są zwykłymi górkami piasku.

Dokładną lokalizację miejsca: Wydma Czołpińska, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Tylko pobliska Łączka może okazać się czymś podobnym. Jednak różnice między tymi dwoma miejscami są znaczne. Wydma Czołpińska to unikat, na pewno w skali naszego kraju. Krajobraz niepowtarzalny, niespotykany i nie do podrobienia.

Wydma Czołpińska

wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
wydma czołpińska i latarnia morska w Czołpinie
5 / 5

To miejsce jest warte twojego czasu! Widoki nieziemskie, wysiłek niepodobny do wczasów nad morzem a satysfakcja ogromna. Moim zdaniem warto, dlatego zobacz koniecznie!

Wydma Czołpińska
4.8 / 5

4.5 / 5

Opłata za wstęp do parku narodowego. Akceptowalna i zrozumiała.

5 / 5

My byliśmy sami na szlaku przez wydmy. Nie spodziewałbym się tutaj ogromu turystów.

5 / 5

Ścieżka dydaktyczna to doskonały pomysł! W jej ramach dużo tablic informacyjnych z ciekawymi treściami a nawet kody QR dla tych co chcą doczytać więcej w internecie.

4.5 / 5

Spory parking przy wejściu na szlak. Symboliczna opłata.

Dojście do wydm to 20 minut spaceru leśnym duktem. Samo przejście wydm w jedną stronę to około 40 minut. Dlatego jeżeli chcesz zobaczyć tylko wydmy, zarezerwuj sobie 2 godziny.

Dla każdego.

Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (piaszczysty teren). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek nie da rady jechać po tej “pustyni”. Dodatkowym utrudnieniem jest pofałdowany teren.

  • unikalność, przestrzeń i widoki,
  • doskonale przygotowany szlak turystyczny,
  • bogata informacja turystyczna,
  • parking przy wejściu na szlak,
  • niewielu turystów,
  • akceptowalne ceny za wstęp,
  • trudny, piaszczysty i pagórkowaty teren, który nie każdy da radę pokonać
  • Dobrym pomysłem na zobaczenie tego miejsca jest zaplanowanie trasy, gdzie najpierw przejdziesz Wydmę Czołpińską, potem pójdziesz brzegiem morza na zachód by na końcu odbić w stronę latarni morskiej w Czołpinie. Całość zajmuje około 2,5 godziny.

Wydma Czołpińska

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 12 czerwca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl