Zamek Wielkopolski w Rokosowie rokosowo pałac

Zamek Wielkopolski w Rokosowie

Zamek Wielkopolski w Rokosowie to jeden z najokazalszych zamków Wielkopolski, będący obok zamku w Kórniku i pałacu w Jarocinie najwybitniejszym przykładem pałacowej architektury neogotyckiej w regionie. Rokosowski pałac wzniesiony blisko 200 lat temu w stylu romantycznego gotyku to również jedna z najokazalszych rezydencji ziemiańskich okolic Gostynia i Leszna.

Budowlę wzniesiono w połowie XIX wieku w miejscu, gdzie poprzednio stał renesansowy, murowany dwór obronny prawdopodobnie otoczony fosą, której pozostałości możemy oglądać do dzisiaj. Sama miejscowość Rokosowo ma jednak znacznie dłuższą historię niż miejscowy zamek. Pierwsza historyczna wzmianka w dokumentach pisanych pochodzi z 1310 roku. Przez stulecia była własnością rodu Rokossowskich herbu Glaubicz, którzy dopiero w XVII wieku sprzedali ją kolejnym właścicielom – chronologicznie: rodzinie Skoraczewskich, gen. Janowi Lipskiemu herbu Grabie (nabył Rokosowo pod koniec XVIII w.) i następnie Józefowi Mycielskiemu herbu Dołęga (został właścicielem Rokosowa w 1828 roku).

To właśnie Mycielscy postanowili wznieść w Rokosowie romantyczny pałac. Pomysłodawczynią wzniesienia rezydencji była żona hrabiego Mycielskiego – Karolina z hr. Wodzickich a budowa pałacu rozpoczęła się w 1849 roku. Pałac w Rokosowie wzniesiono według projektu jednego z bardziej znanych i cenionych architektów tamtych czasów – Fryderyka Augusta Stülera. Zasadnicze prace zakończyły się w 1850 roku, czego pamiątką jest frontowy ryzalit z datą “1850” i płaskorzeźbionym w kamieniu herbem Mycielskich. Prace wykończeniowe we wnętrzach pałacu ukończono w kolejnych latach.

Niestety pomysłodawczyni budowy pałacu nie doczekała jego ukończenia, ponieważ przedwcześnie zmarła na cholerę w 1849 roku. Mycielscy również nie zabawili w swojej nowej rezydencji zbyt długo, bo już w 1867 roku sprzedano ją księciu Adamowi Konstantemu Czartoryskiemu, który mieszkał tu do śmierci w 1880 r. Czartoryscy pozostali w pałacu aż do wybuchu II wojny światowej, a ostatnim właścicielem Rokosowa był Jan Roman Czartoryski. Po wojnie rokosowskie dobra znacjonalizowano. Pierwsze lata po wojnie to okres podupadania zamku, który dopiero w latach 80. ubiegłego stulecia doczekał się remontu generalnego, który przeprowadził Urząd Wojewódzki w Lesznie. W latach 90. XX-wieku na skuter zmian administracyjnych zamek przeszedł pod władanie Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego. W 2002 roku powstał w nim Ośrodek Integracji Europejskiej funkcjonujący pod kuratelą Samorządu Województwa Wielkopolskiego. W latach 2021 – 2023 zamek poddano rewitalizacji i rozpoczęto działalność pod zupełnie nową marką, jako Zamek Wielkopolski w Rokosowie. W nowej formule, Zamek Wielkopolski w Rokosowie ma aspiracje stać się ważnym w regionie ośrodkiem konferencyjno-hotelowym, realizując jednocześnie ważną funkcję społeczną, tworząc idealne warunki do realizacji inicjatyw lokalnych.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie znajduje się w ponad 10-hektarowym parku zamkowym, utrzymanym w stylu angielskim. Na jego terenie znajdują się m. in. staw, wzgórze widokowe, kameralny mostek oraz urokliwe alejki wijące się pośród drzew, spośród których kilka to pomniki przyrody. Dla szukających aktywności na świeżym powietrzu przygotowano siłownię zewnętrzna oraz plac zabaw dla dzieci.

Obecnie (2023) Zamek Wielkopolski w Rokosowie zmienia swoje dotychczasowe oblicze. Końca dobiega generalny remont zamku. We wnętrzach zamku będzie funkcjonował obiekt konferencyjno-hotelowy z własną kuchnią, której specjalnością maja być potrawy z produktów od lokalnych producentów oraz dania z dziczyzny. Dzięki temu, będzie to doskonałe miejsce do zorganizowania spotkań biznesowych, kilkudniowych konferencji, uroczystości, przyjęć czy wesel, które dodatkowo można uatrakcyjnić np. ceremonią zaślubin w historycznym parku zamkowym.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie

Rokosowo 1, ok. 14 km na południowy-zachód od Gostynia w południowej Wielkopolsce

Dokładną lokalizację miejsca: Zamek Wielkopolski w Rokosowie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Zamek Wielkopolski w Rokosowie wyróżnia się romantyczna neogotycką architekturą, która nadaje mu nieco warownego i obronnego kształtu i sprawia, że bez wątpienia jest jedną z ciekawszych i najbardziej okazałych rezydencji ziemiańskich w okolicach Leszna.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie

Zamek Wielkopolski w Rokosowie
Zamek Wielkopolski w Rokosowie
sala wschodzącego słońca rokosowo architektura pałacowa
park przy zamku w rokosowie
park przy zamku w rokosowie
Zamek Wielkopolski w Rokosowie park przy zamku
3 / 5

Zamek Wielkopolski w Rokosowie po wielu latach pełnienia funkcji administracyjnych, powoli otwiera swoje wrota dla okolicznych mieszkańców i turystów. Dzięki temu zyskujemy okazję by zobaczyć z bliska i poznać jeden z najbardziej urokliwych zamków tej części Wielkopolski a także miło spędzić czas, spacerując pośród zieleni zamkowego parku.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie
3.8 / 5

5 / 5

Wstęp do przestrzeni udostępnionych turystom, czyli otaczającego zamek parku jest bezpłatny.

4 / 5

Miejsce to dopiero zyskuje popularność, przez co jeszcze niewielu turystów przybywa do Rokosowa. Wyjątkiem są weekendy, kiedy to coraz częściej organizowane są różne wydarzenia plenerowe w zamkowym parku.

2.5 / 5

Póki co w kwestii informacji i zaplecza dla turystów jest jeszcze wiele braków i niedociągnięć, które wierzę że w ramach działań rewitalizacyjnych zostaną poprawione. Do zamku pomagają dotrzeć drogowskazy przy najważniejszych drogach w okolicy a na miejscu możecie liczyć tylko na niewielką tablicę informacyjną oraz rozmieszone w parku miejsca, gdzie można usiąść, odpocząć, poćwiczyć lub pobawić się z dziećmi.

4 / 5

Na terenie parku zamkowego znajduje się kilkadziesiąt bezpłatnych i utwardzonych miejsc parkingowych. Brakuje niestety znaku informującego o tym, znajdującego się np. przy bramie wjazdowej.

Obecnie możecie odwiedzić Rokosowo aby pospacerować po zamkowym parku, zobaczyć z zewnątrz Zamek Wielkopolski w Rokosowie oraz spędzić czas na świeżym powietrzu. Warto zarezerwować sobie minimum 30 minut, choć możecie pobyć tutaj znacznie dłużej.

Dla każdego, również dla najmłodszych dla których przygotowano w parku plac zabaw.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie dostępny jest jedynie w ograniczonym zakresie. Wnętrza okazałej rezydencji nie są w żaden sposób udostępnione dla turystów czy zwiedzających. Ogólnodostępny jest za to zamkowy park, który można odwiedzić codziennie i spędzić w nim wolny czas. Tym bardziej, że Zamek Wielkopolski w Rokosowie planuje ożywić park organizując liczne wydarzenia, szczególnie w weekendy.

  • wyjątkowa architektura rezydencji,
  • okazały, około 10-hektarowy park zamkowy z cennym starodrzewem, siłownią zewnętrzną i placem zabaw dla najmłodszych,
  • położenie na uboczu,
  • parking pod zamkiem,
  • możliwość zorganizowania w zamku uroczystości czy dowolnego spotkania za sprawą prowadzonego w zamku obiektu konferencyjno-hotelowego z restauracją,
  • organizowane wydarzenia w zamkowym parku,
  • dostępny dla zwiedzających jedynie park zamkowy; nie ma możliwości zwiedzania wnętrz zamku,
  • słabo rozbudowana informacja i zaplecze turystyczne,

Wielkim otwarciem parku zamkowego i symbolicznym rozpoczęciem nowego rozdziału w historii zamku był piknik “Otwarcie III Bram Rokosowa”, który odbył się we wrześniu 2023 roku. Z jednej strony miał symbolicznie zakończyć remont zamku a z drugiej, pokazać okolicznym mieszkańcom i gościom z dalszych zakątków jak wielką metamorfozę w ostatnich latach przeszła rokosowska rezydencja. Rozpoczął on również kalendarz wydarzeń, które będą organizowane w parku w kolejnych miesiącach, dlatego warto śledzić aktualności z Zamku Wielkopolskiego aby nie przegapić ciekawych wydarzeń, organizowanych w jego bezpośrednim otoczeniu.

Zamek Wielkopolski w Rokosowie

Poznajcie okolice Leszna z innych moich wpisów:

Po więcej inspiracji i ciekawych miejsc zapraszam Was do kategorii zwiedzam Polskę oraz na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, którą również znajdziecie na kierunkowo.pl!

Wpis opublikowano: 19 września 2023, ostatnia modyfikacja treści: 25 kwietnia 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl