polanica-zdrój atrakcje sanatarium wielka pieniawa kolorowa fontanna kwietnik park

Polanica-Zdrój. Atrakcje wokół Wielkiej Pieniawy!


opublikowano: 10 sierpnia 2022
kategoria: zwiedzam Polskę
autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
autor wpisu
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Wielka Pieniawa to najbardziej znane i cenione źródło wody mineralnej w stylizowanym na wzór szwajcarskich miasteczek, uzdrowisku Polanica Zdrój. Atrakcje i najciekawsze miejsca, które w nim znajdziecie, związane się w większości z uzdrowiskowych charakterem tego miejsca. Choć są pewne wyjątki, dzięki czemu wielu z Was znajdzie tutaj coś dla siebie! Poznajcie zatem to dolnośląskie uzdrowisko i wiele z tego, co oferuje Polanica-Zdrój: atrakcje, najciekawsze miejsca, spokojne zakątki i nieco rozrywki dla całej rodziny!

Polanica-Zdrój. Podstawowe informacje

Historia Polanicy-Zdrój sięga XIV wieku, od kiedy przez pierwsze wieki swojego istnienia była własnością prywatnych rodów a następnie (od XVI wieku) kościelną, podarowaną augustynianom a następnie władaną przez jezuitów. To właśnie w XVI wieku po raz pierwszy wspomniano o kwaśnych źródłach, które jeszcze wtedy nie były wykorzystywane do celów leczniczych. W kolejnych dziesięcioleciach Polanica-Zdrój przekształciła się w prężny folwark, by zostać zniszczona podczas wojny trzydziestoletniej.

Na początku XVIII wieku jezuici wznieśli w miejscowości okazały dwór, który był pierwszym miejscem służącym kuracjuszom, co można przyjąć jako początki działalności uzdrowiskowej w tym miejscu. Jezuici byli właścicielami Polanicy-Zdrój aż do 1773 roku, po czym polanickie dobra przeszły na własność państwa pruskiego. Rozwój uzdrowiska przypadł dopiero na XIX wiek, kiedy to wzniesiono pierwszy dom zdrojowy, założono pierwszy ogród zdrojowy i ocembrowano jedno ze źródeł wód mineralnych. W połowie XIX wieku dokonano pierwszych badań polanickiej wody mineralnej, co wraz z nabyciem Polanicy-Zdroju przez wrocławskiego przedsiębiorcę Wenzela Hoffmanna dało potężny impuls do rozkwitu uzdrowiska, które szybko zyskiwało na renomie. Kolejnym impulsem było doprowadzenie do uzdrowiska linii kolejowej w 1890 roku.

Na początku XX wieku Polanica-Zdrój była modnym i cenionym uzdrowiskiem, która nie przypominała już dawnej osady o wiejskim charakterze. Dominowały w niej stylowe pensjonaty w stylu szwajcarskim, które zapewniały miejsca noclegowe tysiącom przybywających kuracjuszy. W czasach wojen światowych Polanica-Zdrój nie została zniszczona, dzięki czemu po powrocie do Rzeczypospolitej już od lat 50. XX wieku ponownie prężnie działała jako uzdrowisko, co zresztą trwa do dziś.

Położenie

Polanica-Zdrój położona jest w Kotlinie Kłodzkiej, na południu Dolnego Śląska. Przez miasto przepływa Bystrzyca Dusznicka a nad uzdrowiskiem góruje Piekielna Góra (537 m n. p. m.), wokół której przez wieki krążyło wiele legend i opowiadań.

Od Kłodzka, stolicy powiatu, Polanica-Zdrój oddalona jest o 10 kilometrów. Nieco dalej jest do stolicy Dolnego Śląska – Wrocławia, który znajduje się około 85 km na północny-wschód od uzdrowiska.

Dojazd i komunikacja

Polanica-Zdrój położona jest przy jednej z najważniejszych dróg w regionie – drogi krajowej nr 8, biegnącej w stronę granicy z Czechami. Na północy droga ta krzyżuje się z wieloma trasami szybkiego ruchu, m. in. A4, A8, S8 i S5, dzięki czemu dojazd samochodem do uzdrowiska nie jest problematyczny.

Przez Polanicę-Zdrój przebiega również linia kolejowa nr 309 (Kłodzko – Kudowa-Zdrój), po której kursują pociągi Kolei Dolnośląskich.

deptak polanica-zdrój

Do Polanicy-Zdrój dojechać można również komunikacja autobusową. Swoje połączenia do Polanicy-Zdrój oferują m. in. PKS Kłodzko, FlixBus czy lokalni przewoźnicy prywatni.

Dodatkowo przez uzdrowisko przebiega kilka szlaków turystycznych, podążając którymi dotrzemy do najciekawszych miejsc w okolicy, m. in. Zamku Leśna Skała, Parku Narodowego Gór Stołowych czy Dusznik-Zdrój.

Parkingi

Zakładając, że większość Was dotrze do Polanicy-Zdroju własnym samochodem, warto wspomnieć jeszcze o parkingach, na których możecie bezpiecznie pozostawić auto by ruszyć poznawać atrakcje uzdrowiska. Najwięcej parkingów znajdziecie na wschód od centrum uzdrowiska. Są to parkingi płatne i znajdują się m. in. przy ul. Lipowej, Dąbrowskiego czy Tranzytowej.

Polanica-Zdrój: atrakcje i najciekawsze miejsca

Czas przejść do clou wpisu, czyli tego wszystkiego, co skrywa Polanica-Zdrój: atrakcje, ciekawe miejsca, piękne parki a także miejsca dla najmłodszych!

kierunkowo.pl autor

Oczywiście nie dałem rady odwiedzić wszystkich miejsc, wartych uwagi w tym pięknym dolnośląskim uzdrowisku ale na pewno odwiedziłem najważniejsze! W Polanicy byłem już 4 raz, dlatego doskonale wiedziałem w które zakamarki warto się udać:)

Pijalnia Wód Mineralnych

Najważniejszy budynek uzdrowiska to Pijalnia Wód Mineralnych, która stoi w samym jego centrum. Woda mineralna Wielka Pieniawa to największy skarb miasta i właśnie m. in. w polanickiej pijalni, możecie jej spróbować!

polanica-zdrój atrakcje pijalnia wód mineralnych wielka pieniawa

Sam budynek pijalni jest już również zabytkiem a wzniesiony został w drugim dziesięcioleciu XX wieku. Wyróżnia go charakterystyczne wejście w formie rotundy z kolumnadą.

pijalnia wód mineralnych polanica-zdrój atrakcje wielka pieniawa
hala spacerowa kawiarnia polanica zdrój pijalnia wód mineralnych

Wewnątrz oczywiście znajdziecie zdrój Wielkiej Pieniawy z którego stale tryska woda mineralna. Możecie się jej napić po wcześniejszym kupieniu biletu i kubeczka (możecie mieć też swój kubek).

polanica-zdrój atrakcje pijalnia wód mineralnych woda mineralna wielka pieniawa
pijalnia wód mineralnych polanica-zdrój wielka pieniawa

Oprócz zdroju w budynku pijalni znajduje się dawna hala spacerowa, w której obecnie mieści się kawiarnia.

Park Zdrojowy

Przed polanicką Pijalnią Wód Mineralnych rozciąga się zabytkowy i rozległy Park Zdrojowy, który sam w sobie skrywa wiele ciekawych zakamarków i miejsc.

wielka pieniawa altana kwiaty klomb kwietne dywany

Jest on doskonałym łącznikiem pomiędzy innymi ważnymi obiektami uzdrowiska, które w dużej mierze znajdują się właśnie przy nim. Sam w sobie jest niezwykle zielonym miejscem, które doskonale łączy to co stworzyła natura z tym, co już jest dziełem człowieka. Znajdziecie w nim zarówno imponujące i niezwykle rzadkie w Polsce okazy drzew, liczne fontanny, kwietniki i wiele więcej.

park szachowy w polanicy-zdrój

Park Zdrojowy to esencja ciekawych miejsc, które skrywa Polanica-Zdrój: atrakcje, z których słynie uzdrowisko znajdziecie głównie w nim lub jego okolicach. Więcej o nim dowiecie się z mojego opisu tego miejsca w kategorii tu byłem: Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju

Kolorowa fontanna

Jedną z większych i bardziej znanych atrakcji miasta jest znajdującą się w Parku Zdrojowym kolorowa fontanna. Znajdziecie ją przed pokaźnym budynkiem sanatorium „Wielka Pieniawa”, o którym za chwilę.

kolorowa fontanna polanica-zdrój

Tymczasem fontanna to miejsce, gdzie za dnia możemy cieszyć oczy wodnym spektaklem oraz uszy przyjemnym szumem wody. Wieczorami fontanna dodatkowo jest podświetlana kolorowymi reflektorami a woda tryska w rytm lecącej w tle muzyki.

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju
kolorowa fontanna polanica-zdrój sanatorium wielka pieniawa

Warto wcześniej sprawdzić o której odbywa się wieczorny spektakl. Z racji na różną godzinę zachodu Słońca i porę zapadania zmroku, godziny pokazów kolorowej fontanny są różne w zależności od miesiąca.

Park Szachowy

Drugim zakątkiem Parku Zdrojowego, do którego szczerze polecam się przespacerować jest Park Szachowy w południowej części Parku Zdrojowego.

Park Szachowy w Polanicy-Zdroju polanica-zdrój atrakcje

Park Szachowy jest niezwykle harmonijnie zaplanowany, pięknie zdobią go kolorowe rabaty kwiatowe a dodatkowo znajdziecie tutaj również fontannę i to nie jedną a dwie:) Najważniejsza jest jednak duża szachownica oraz ławeczka Akiby Rubinsteina, wybitnego polskiego szachisty dwudziestolecia międzywojennego – co tylko podkreśla charakter i nazwę tego miejsca.

Park Szachowy w Polanicy-Zdroju akiba rubinstein
park szachowy w polanicy-zdrój

Dla mnie najważniejszy w Parku Szachowym jest jednak spokój! Jest tutaj znacznie ciszej i kameralniej niż w Parku Centralnym w okolicach Pijalni Wód Mineralnych, dzięki czemu można tu odetchnąć i odpocząć. W pawilonie będzie mogli również wypić kawkę i zjeść coś słodkiego. Więcej o tym miejscu przeczytacie w opisie tego miejsca w kategorii tu byłem: Park Szachowy w Polanicy-Zdroju

cafe kawiarenka polanica zdrój

Pod pawilonem Parku Szachowego znaleźliśmy jeszcze jedną fajną ciekawostkę – mobilną kawiarenkę na… motorze? Minisamochodzie? Trudno mi powiedzieć, bo zawsze byłem kiepski z motoryzacji:) Niemniej stylówka świetna i przyciągająca!

Mały Rynek

Będąc w Polanicy-Zdroju warto nie tylko ruszyć w dzielnicę uzdrowiskową ale również udać się w centrum miasta. W ostatnim czasie rewitalizację przeszedł Mały Rynek w Polanicy-Zdrój, stając się kolejnym miejscem, gdzie warto się wybrać będąc w tym dolnośląskim uzdrowisku.

polanica-zdrój atrakcje mały rynek

Na płycie Małego Rynku znajdziecie Hydro-ogród, czyli dwie fontanny oraz bardzo stylową altankę (pergolę). Wokół placu powoli lokalizują się punkty gastronomiczne, dzięki którym to miejsce staje się coraz ciekawsze.

mały rynek polanica-zdrój atrakcje
mały rynek w polanicy-zdroju fontanna

Miejsce to na pewno ma potencjał by stać się centrum kulturalnym czy społecznym uzdrowiska, tym bardziej że planowane są tutaj koncerty i wydarzenia plenerowe.

Sanatorium Wielka Pieniawa

sanatorium wielka pieniawa polanica-zdrój

Dla wielu sanatorium Wielka Pieniawa jest najbardziej charakterystycznym budynkiem miasta. Znajduje się przy głównej alei Parku Zdrojowego i stoi w tym miejscu od ponad 100 lat, będąc najbardziej cenionym miejscem do zatrzymania się w Polanicy-Zdroju. Budynek wzniesiono w 1906 roku a obecnie jest uznawany za perłę architektury uzdrowiskowej początku XX wieku. Dzisiejsze sanatorium oferuje kuracjuszom 130 luksusowych pokoi oraz pełną gamę zabiegów.

Pozostałe miejsca i atrakcje – Polanica-Zdrój

To nie wszystko co warto zobaczyć, odwiedzając uzdrowisko Polanica-Zdrój: atrakcje skrywają się w całym centrum miasta a także na jego obrzeżach.

Altana parkowa i źródło Wielkiej Pieniawy

Biała parkowa altana, to jedno z najbardziej charakterystycznych miejsc w mieście. Znajduje się na szczycie niewielkiego wzniesienia w Parku Zdrojowym, które położone jest na końcu jedej z głównych alei parku.

Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju
Park Zdrojowy w Polanicy-Zdroju źródło parkowe altana wielka pieniawa

Altana ze źródełkiem Wielkiej Pieniawy, powstała dopiero w XXI wieku. Wcześniej w tym miejscu znajdowały się różne rzeźby lub skwer z rabatami i fontanną. Obecnie w altanie możemy bez żadnych opłat, spróbować tutejszej wody mineralnej – Wielkiej Pieniawy, przez co jest ona chętnie odwiedzana.

Teatr Zdrojowy i muszla koncertowa

teatr zdrojowy polanica-zdrój atrakcje

Budynek Teatru Zdrojowego znajduje się po południowej stronie polanickiej Pijalni Wód Mineralnych. Do dzisiaj jest to miejsce, które jest najbardziej kulturalnym adresem w mieście.

Bardzo niedaleko Teatru Zdrojowego znajduje się również tutejsza muszla koncertowa, która jest miejscem wielu wydarzeń, m. in. koncertów czy przedstawień. Muszla razem z teatrem tworzą niezwykle atrakcyjny zakątek dzielnicy uzdrowiskowej.

Bystrzyca Dusznicka

Przepływająca przez uzdrowisko niewielka rzeka Bystrzyca Dusznicka, to kolejne miejsce pełne uroku, które znajdziecie spacerując po Polanicy-Zdrój. Wzdłuż jej koryta rozciągają się wygodne bulwary spacerowe, które łączą niepozorne kładki i mosty.

bystrzyca dusznicka w polanicy-zdroju
polanica-zdrój atrakcje bystrzyca dusznicka kładka mostek

Na dnie rzeki zamontowano również niewielką fontannę, przy której znajduje się również wygodne zejście. Szczególnie fajne miejsce w upalne dni, kiedy można ochłodzić się spacerując boso w nurcie Bystrzycy.

Deptak i główne ulice

Jak już wspomniałem najpiękniejsze ulice znajdziecie w pobliżu przepływającej przez Polanicę-Zdrój Bystrzycy Dusznickiej. Szczególnie efektownie prezentuje się ulica Zdrojowa oraz biegnąca przez centrum miasta ulica Bystrzycka.

ulica parkowa polanica-zdrój

Znajdziecie przy nich wiele pięknych kwietnych kompozycji, stylowe ławeczki i szerokie chodniki, dzięki którym będziecie mogli wygodnie nimi spacerować.

polanica-zdrój atrakcje deptak ulica bystrzycka
budynki pensjonaty polanica-zdrój ulica parkowa

Spacerowanie głównymi ulicami uzdrowiska to również okazja do zobaczenia przepięknych pensjonatów i willi, które pochodzą z początku XX wieku i tworzą niesamowity klimat i charakter miasta. Wiele z nich stylizowano na wzór budownictwa szwajcarskiego, dzięki czemu wyróżniają się one swoją architekturą.

Aleja Gwiazd Koszykówki

Na ulicy Bystrzyckiej znajduje się jeszcze jedna ciekawa miejscówka – Aleja Gwiazd Koszykówki. Nie jest to nasz „sport narodowy” i dla wielu z nas upamiętnione tutaj osoby, nie będą znane… Mimo to, warto poznać najwybitniejsze osobistości tej dyscypliny sportu w Polsce.

aleja gwiazd koszykówki
ale gwiazd koszykówki polanica-zdrój

Dodatkową frajdą jest możliwość porównania swojej dłoni z dużymi dłońmi koszykarek i koszykarzy:) Bardzo mi to przypomina międzyzdrojską Aleję Gwiazd, gdzie również miałem okazję być i opisać dla Was to miejsce: Aleja Gwiazd w Międzyzdrojach.

Oto moja lista miejscówek, którymi pochwalić się może Polanica-Zdrój: atrakcje, najciekawsze miejsca i zakątki oczywiście przyciągają i cieszą zmysły ale w takich miejscach jak górskie uzdrowiska, największym atutem jest prozdrowotny klimat, wody mineralne oraz dużo zieleni, które koją nasze stargane codziennością nerwy. Na pewno w Polanicy-Zdroju jest jeszcze wiele miejsc wartych uwagi, jednak mi nie udało się jeszcze do nich wszystkich dotrzeć… Jeżeli znacie miejsca szczególnie urokliwe, dajcie znać w komentarzach.

Polanica-Zdrój: atrakcje dla dzieci

Choć górskie uzdrowiska nie są miejscami, tworzonymi z myślą o najmłodszych to często są wybierane na miejsce rodzinnych wakacji. Dla dzieci piękne parki, kwaśne wody czy zachwycające architekturą pensjonaty oraz wille nie są szczególną atrakcją, dlatego poniżej dwie propozycje, które w dziecięcych oczach będą fajną opcją na spędzenie czasu!

FunPark – gigantyczny plac zabaw

Na obrzeżach Polanicy-Zdrój jakiś czas temu powstał gigantyczny plac zabaw, na którym wasze dzieci będą mogły spędzić wiele czasu, korzystając z kilkunastu przygotowanych specjalnie dla nich atrakcji i zabaw.

FunPark polanica
funkpark w polanicy-zdroju

W tym czasie ich rodzice i opiekunowie, będą mogli odpocząć w strefie relaksu, rozkładając się na przygotowanych leżaczkach i popijając zimną lemoniadę czy bezalkoholowe piwko!

funkpark polanica-zdrój atrakcje
funkpark polanica-zdrój

W FunkPark znajdziecie wiele dmuchanych zamków, tyrolkę, wieżyczkowy plac zabaw, atrakcje wodne, piaskownica a nawet ogromną zjeżdżalnie, po której wasze pociechy pomkną na specjalnych kołach do zjeżdżania. Atrakcji wystarczy na kilka godzin zabawy! Więcej o tym miejscu przeczytacie w kategorii tu byłem: FunPark w Polanicy-Zdrój

Pozostałe atrakcje dla najmłodszych

ciuchcia dla dzieci polanica-zdrój

Natomiast w uzdrowiskowej części miasta nieco trudniej o miejsca, które zachwycą Wasze pociechy. Mimo to warto wspomnieć o wesołym pociągu, kursującym po ulicach uzdrowiska, fontannach oraz placach zabaw, które również można znaleźć w Parku Zdrojowym.

Poznajcie ciekawe miejsca w okolicy!

Podróżując rodzinnie po Kotlinie Kłodzkiej nie ograniczajcie się jedynie do odwiedzenia Polanicy-Zdrój, bo ten zakątek Polski jest nieprawdopodobnie ciekawy i ma wiele miejsc które warto zobaczyć!

Zamek Leśna Skała w Szczytnej zamek szczytna
szczeliniec wielki z dzieckiem tarasy południowe widokowe skała punkt widokowy góry stołowe
Muzeum Zabawek w Kudowie-Zdroju lalki

Koniecznie przeczytajcie inne moje wpisy z Kotliny Kłodzkiej, które znajdziecie w tagu #kotlina kłodzka. Szczególnie polecam Wam wpisy:

Więcej atrakcji już wkrótce na kierunkowo.pl! Obserwujcie bloga w socialmediach by nie przegapić nowych wpisów, które na pewno Was zainteresują!

wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu