Pieczone kasztany jadalne

kasztany jadalne
  • Marcin
  • 28 listopada 2020

Kasztany jadalne najpopularniejsze są oczywiście jesienią ale dla mnie kojarzą się one z poznańskim jarmarkiem bożonarodzeniowym. To wtedy spróbowałem ich pierwszy raz! Skusiłem się na nie, choć nie do końca wiedziałem co mnie czeka lecz pachniało nimi tak intensywnie, lekko orzechowo a sam “kociołek” w którym się piekły wyglądał nieziemsko wieczorową porą. To wszystko było ich najlepszą reklamą, która na mnie podziałała. Jednak jarmark jest tylko raz do roku a kasztany stały się moim przysmakiem, dlatego postanowiłem zrobić je w domu!

Ich przygotowanie nie jest skomplikowane, choć jeden etap jest trudny – wybór kasztanów. Najlepiej zbierać je świeże, leżące pod drzewem. Trzeba mieć jednak upatrzonego kasztanowca i to nie tego pospolitego, bo jego owoce się nie nadają do jedzenia! Pozostałym, którzy nie znajdą “włochatego” kasztanowca z jadalnymi kasztanami, zostaje kupić je w sklepach. Trzeba tylko bardzo dobrze je wybierać ale o tym piszę w cennych radach, na końcu przepisu.

Tymczasem zapraszam do wypróbowania przepisu w swoim domowym zakątku!

OZNACZENIA

kategoria przepisu czas przygotowania trudność koszt wykonania kaloryczność

SKŁADNIKI


  • kilka lub kilkanaście kasztanów jadalnych, tyle na ile tylko masz ochotę,
  • woda,

(ilość produktów dla przygotowania tyle porcji, ile zechcesz)

kasztany jadalne
kasztany jadalne
kasztany jadalne
kasztany jadalne
kasztany jadalne

WYKONANIE


Pieczone kasztany jadalne

  1. Kasztany jadalne umyj pod bieżącą wodą i osusz.
  2. Natnij ich wypukłą stronę ostrym nożem, na krzyż.
  3. Nacięte kasztany wrzuć do naczynia z wodą na minimum 30 minut. To bardzo ważna czynność, ponieważ kasztany, które unoszą się na wodzie niestety są do wyrzucenia. Są najczęściej spleśniałe, robaczywe lub zepsute i po prostu nie nadają się do jedzenia.
  4. Po upływie minimum pół godziny kasztany osusz ręcznikiem papierowym a następnie układaj na blaszce wyłożonej pergaminem, naciętą stroną do góry.
  5. Nagrzej piekarnik do temperatury 200 stopni na programie “góra – dół” a na spód piekarnika ustaw naczynie żaroodporne z wodą.
  6. Gdy piekarnik osiągnie temperaturę, włóż do niego blaszkę z kasztanami i piecz przez 25 minut.
  7. Po tym czasie skorupka kasztanów powinna wywinąć się w miejscach nacięć. Jeżeli na twoje oko skórka odwinęła się jeszcze zbyt mało, piecz kasztany kilka minut dłużej (maksymalnie 5 minut).
  8. Upieczone kasztany wyciągnij z piekarnika i niemal od razu obieraj z łupinek i skórki, która jest pod nią. Nie jest to łatwe i przyjemne zadanie, ale na zimo obierają się jeszcze gorzej. Po łupinką znajduje się skórka i meszek, jedno i drugie trzeba usunąć. Kasztan po obraniu powinien być intensywnie żółty.

MIEJ POD RĘKĄ

  • ostry nóż,
  • naczynie z wodą,
  • naczynie żaroodporne z wodą

CENNE RADY

Najważniejsze w przygotowaniu kasztanów jest ich wybranie. I nieważne czy robisz to pod kasztanowcem czy w sklepie zasada jest zawsze taka sama: kasztany jadalne powinny być ciężkie, ze lśniącą łupinką oraz bez niedoskonałości a już na pewno bez nalotu pleśni. Trzeba przyznać, że o wiele ciężej wybrać jest kasztany w sklepie, ponieważ mają one już zazwyczaj kilka dni, są lekko wysuszone lub nieprawidłowo przechowywane, przez co pleśnieją.

SPOSÓB PODANIA

Kasztany jadalne podawaj od razu po przygotowaniu, kiedy jeszcze są ciepłe. Wtedy ich smak jest najlepszy!

inne przepisy z:

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

poradniki kulinarne

kierunkowo.pl w socialmediach

Smakuj podróżując!

Odkrywaj nowe smaki oraz regionalne kuchnie podczas podróży! Daj się zainspirować i poznaj podróżnicze wpisy na kierunkowo.pl!