Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
  • Marcin
  • 11 grudnia 2020
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to niezwykłe miejsce dla każdego kibica kolarstwa ale i nie tylko. Przecież wielu z nas emocjonuje się chociażby naszym największym wyścigiem kolarskim Tour de Pologne a osoby starsze do dzisiaj z sentymentem wspominają czasy Wyścigu Pokoju oraz jego legendy jak Szurkowski czy Szozda, o Langu i Piaseckim nie zapominając. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce ma na celu podtrzymywać pamięć o wielkich mistrzach kolarskich, w miejscu gdzie również odnosili swoje zwycięstwa, czyli u podnóża Ślęży. Dzięki staraniom lokalnych wielbicieli kolarstwa powstała idea stworzenia miejsca, które oprócz swojej edukacyjnej roli jest również żywym pomnikiem kolarskiej historii. Co jakiś czas, przy okazji organizowanych w Sobótce wyścigów kolarskich w alei odsłaniany jest kolejny granitowy blok upamiętniający kolejną ważną postać polskiego peletonu. Dzięki temu, podczas uroczystego odsłonięcia kolejnej tablicy, jest okazja do spotkań różnych kolarskich pokoleń, poznania swoich kolarskich idoli oraz wymiany myśli oraz pomysłów o przyszłości tej pięknej dyscypliny sportu. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to idealny przykład żywego miejsca pamięci i historii, które oprócz tego, że jest związane z tutejszymi terenami, inicjuje również spotkania ludzi związanych z kolarstwem, wyścigi oraz inne okazjonalne uroczystości potwierdzając tylko, że to właśnie niewielka dolnośląska Sobótka jest stolicą polskiego kolarstwa! Świetny pomysł a do tego świetnie realizowany! A przecież potencjał jest ogromny, więc mam nadzieję, że Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to dopiero początek kultywowania kolarskich tradycji u podnóża Ślęży.

kategoria miejsca
lokalizacja

ul. św. Anny w Sobótce (przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej)

GALERIA

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Zastanawiałem się czy to miejsce jest unikatem? Stwierdziłem, że niewątpliwie kolarze nie doczekali się zbyt wielu miejsc upamiętniających ich sukcesy, jednak nie wykluczam, że takie miejsca w Polsce są. Niemniej to w Sobótce, poprzez swoją “żywą” formę zasługuje na szczególne uznanie!

  • MOIM ZDANIEM

Jako wielki fan kolarstwa, chętnie również wsiadają na rower szosowy dałbym “5” gwiazdek… Jednak muszę obiektywnie przyznać, że nie każdego musi to miejsce zachwycić i zainteresować. Dla mnie jednak warto zobaczyć, bo kolarstwo to kawał historii polskiego sportu!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4 / 5

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Raczej bezludnie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

3 / 5

Niestety to miejsce jest trochę mało rozreklamowane… Widziałem tylko kilka kierunkowskazów tuż przy samej alei, w centrum Sobótki nie natrafiłem na takie znaki. Fajnie byłoby również na jednym z “głazów” opisać krótko historię samej alei, bo i ona może być ciekawa.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

4 / 5

Na ulicy Armii Krajowej duży parking, niestety płatny.

POTRZEBNY CZAS

15 minut będzie wystarczające by przejść aleją i przeczytać większość tablic.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

Dla każdego.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Warto odwiedzić to miejsce przy okazji wyścigów i uroczystości kolarskich, kiedy spotkać można nie jedną legendę polskiego kolarstwa.

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

MOCNE STRONY

  • żywa historia kolarstwa w Polsce,
  • idealny przykład nowo powstałej atrakcji turystycznej, utworzonej niewielkim kosztem, która łączy w sobie edukację, miejscową historię, inicjuje wydarzenia, umacnia kolarski wizerunek okolicy i przyciąga turystów, którzy w szybki i bardzo przystępny sposób mogą poznać najważniejsze osobistości polskiego peletonu w całej jego historii,
  • dalszy potencjał

SŁABE STRONY

  • mało rozreklamowane…

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!