tu byłem

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to niezwykłe miejsce dla każdego kibica kolarstwa ale i nie tylko. Przecież wielu z nas emocjonuje się chociażby naszym największym wyścigiem kolarskim Tour de Pologne a osoby starsze do dzisiaj z sentymentem wspominają czasy Wyścigu Pokoju oraz jego legendy jak Szurkowski czy Szozda, o Langu i Piaseckim nie zapominając. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce ma na celu podtrzymywać pamięć o wielkich mistrzach kolarskich, w miejscu gdzie również odnosili swoje zwycięstwa, czyli u podnóża Ślęży. Dzięki staraniom lokalnych wielbicieli kolarstwa powstała idea stworzenia miejsca, które oprócz swojej edukacyjnej roli jest również żywym pomnikiem kolarskiej historii. Co jakiś czas, przy okazji organizowanych w Sobótce wyścigów kolarskich w alei odsłaniany jest kolejny granitowy blok upamiętniający kolejną ważną postać polskiego peletonu. Dzięki temu, podczas uroczystego odsłonięcia kolejnej tablicy, jest okazja do spotkań różnych kolarskich pokoleń, poznania swoich kolarskich idoli oraz wymiany myśli oraz pomysłów o przyszłości tej pięknej dyscypliny sportu. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to idealny przykład żywego miejsca pamięci i historii, które oprócz tego, że jest związane z tutejszymi terenami, inicjuje również spotkania ludzi związanych z kolarstwem, wyścigi oraz inne okazjonalne uroczystości potwierdzając tylko, że to właśnie niewielka dolnośląska Sobótka jest stolicą polskiego kolarstwa! Świetny pomysł a do tego świetnie realizowany! A przecież potencjał jest ogromny, więc mam nadzieję, że Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to dopiero początek kultywowania kolarskich tradycji u podnóża Ślęży.

kategoria miejsca:

lokalizacja: ul. św. Anny w Sobótce (przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej)

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

zdjęcia

unikalność

4/5

Zastanawiałem się czy to miejsce jest unikatem? Stwierdziłem, że niewątpliwie kolarze nie doczekali się zbyt wielu miejsc upamiętniających ich sukcesy, jednak nie wykluczam, że takie miejsca w Polsce są. Niemniej to w Sobótce, poprzez swoją „żywą” formę zasługuje na szczególne uznanie!

moim zdaniem

3/5

Jako wielki fan kolarstwa, chętnie również wsiadają na rower szosowy dałbym „5” gwiazdek… Jednak muszę obiektywnie przyznać, że nie każdego musi to miejsce zachwycić i zainteresować. Dla mnie jednak warto zobaczyć, bo kolarstwo to kawał historii polskiego sportu!

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

mapa

oceny

średnia ocena
4/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

5/5

Raczej bezludnie.

infrastruktura turystyczna

3/5

Niestety to miejsce jest trochę mało rozreklamowane… Widziałem tylko kilka kierunkowskazów tuż przy samej alei, w centrum Sobótki nie natrafiłem na takie znaki. Fajnie byłoby również na jednym z „głazów” opisać krótko historię samej alei, bo i ona może być ciekawa.

przydatne informacje

potrzebny czas

15 minut będzie wystarczające by przejść aleją i przeczytać większość tablic.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

4/5

Na ulicy Armii Krajowej duży parking, niestety płatny.

dostępność

Dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

Warto odwiedzić to miejsce przy okazji wyścigów i uroczystości kolarskich, kiedy spotkać można nie jedną legendę polskiego kolarstwa.

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

mocne strony

  • żywa historia kolarstwa w Polsce,
  • idealny przykład nowo powstałej atrakcji turystycznej, utworzonej niewielkim kosztem, która łączy w sobie edukację, miejscową historię, inicjuje wydarzenia, umacnia kolarski wizerunek okolicy i przyciąga turystów, którzy w szybki i bardzo przystępny sposób mogą poznać najważniejsze osobistości polskiego peletonu w całej jego historii,
  • dalszy potencjał

słabe strony

  • mało rozreklamowane…

dowiedź się więcej!

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce

ważne
Pomogłem lub zainspirowałem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu. Mam nadzieję, że okazał się pomocny:)

Wspieraj kierunkowo.pl i pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych wpisów! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Zapraszam Cię również do społeczności kierunkowo.pl, o której przeczytasz więcej tutaj. Pamiętaj również, by obserwować bloga w serwisach społecznościowych!

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Wspieraj kierunkowo.pl!

Pozwól mi tworzyć jeszcze więcej podobnych treści! Zostań Patronem bloga lub postaw mi wirtualną kawkę:)

Wirtualna kawa lub patronat bloga to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

Obserwuj kierunkowo.pl!

Dołącz do społeczności kierunkowo.pl, która liczy już tysiące osób!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x