Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najstarszy park w mieście (założenie w XVI wieku). Znajduje się w centrum bydgoskiego Śródmieścia, na wschód od najbardziej reprezentacyjnej ulicy w okolicy, czyli ulicy Gdańskiej. Park nie jest wybitnie duży, liczy sobie 20000 metrów kwadratowych (100 x 200 metrów; 2 ha) ale nadrabia urokliwością i różnorodnością. Otoczony jest stylowymi budynkami, do których należy budynek Urzędu Wojewódzkiego, hotele, szkoły a także kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła, na którym swoje gniazdo ma rzadko spotykana i chroniona pustułka.
Niegdyś Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy był ogrodem sióstr klarysek i mieścił się za murami klasztornymi. Taką funkcję sprawował od chwili powstania (XVI w.) aż do XIX wieku, kiedy to przeszedł zmienił się w zamknięty park regencyjny (należący do siedziby regencji, czyli regionu). Dopiero po przebudowie na początku XIX wieku udostępniony został mieszkańcom. Duży rozgłos park zyskał po odsłonięciu majestatycznej fontanny „Potop”, która niestety została zniszczona w czasie II wojny światowej, jak zresztą wiele cennych okazów drzew. Swój dawny blask park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy odzyskał dopiero w wyniku prac prowadzonych od lat 90. XX wieku. W 2014 roku odtworzono również fontannę.
Obecnie to cichy, zielony zakątek na mapie Bydgoszczy cenny artystycznie ale również przyrodniczo, ze względu na liczne pomniki przyrody rosnące na jego terenie. Dodatkową atrakcją są również rzeźbione w drewnie budki dla owadów, które od 2015 roku wiszą na drzewach rosnących w parku. Warto odnotować, że domki dla owadów są małymi dziełami sztuki, co możecie zobaczyć na poniższych zdjęciach.
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Konkrety
lokalizacja
bydgoskie Śródmieście na wschód od ul. Gdańskiej
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Ten najstarszy w Bydgoszczy park miejski jest wyjątkowy, ze względu na swoją historię ale również i stan dzisiejszy. Imponujące pomniki przyrody, majestatyczna fontanna oraz mała architektura, która dodaje uroku, sprawia, że można tutaj zarówno odpocząć od miejskiego zgiełku jak i poznać wiele ciekawych historii i faktów. Na plus również reprezentacyjne i okazałe otoczenie!
Galeria
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Moim zdaniem
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy jest bardzo blisko najbardziej atrakcyjnych miejsc na mapie miasta. Dlatego też chcąc choć na chwilę odpocząć na łonie natury i podelektować się spokojem i ciszą, warto odwiedzić to miejsce.
Ranking
ceny
Bez opłat
ilość turystów
Bardzo niewielu.
przygotowanie
Jest kilka tablic informacyjnych, jednak fajnie by było gdyby przy każdym wejściu, była taka informacja…
Praktyczne info
parking
Najbliższy duży parking znajduje się przy Operze Nova, niestety płatny. Parkingi rozlokowane wzdłuż ulic bydgoskiego Śródmieścia są również płatne w związku z położeniem w Strefie Płatnego Parkowania.
potrzebny czas
Przespacerowanie parku wymaga od kilku do kilkunastu minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Dla każdego.
Plusy i minusy
główne atuty
- cisza i spokój od miejskiego zgiełku,
- wiele ciekawych miejsc na terenie parku (fontanna, pomniki przyrody itp.),
- reprezentacyjne otoczenie,
- ciekawe smaczki, jak stylowe budki dla owadów,
- przyjazny dla małych dzieci,
- brak tłumów turystów,
słabsze strony
- średnia informacja turystyczna,
- brak dogodnego parkingu w bezpośrednim otoczeniu,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy to najbliższa oaza zieleni od ścisłego centrum miasta. Idealne miejsce do chwili odpoczynku a dodatkowo bardzo dobrze „wyposażone”. Znajdują się tutaj ławki parkowe z przewijakami dla małych dzieci a także darmowy internet miejski.
Park im. Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy
Poznajcie miejsca w okolicy!
Szukasz ciekawych miejsc w Bydgoszczy? Sprawdź moje wpisy o tym mieście:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!