Przystanek Glinianki w Mosinie
Na terenach dawnych zakładów ceramicznych, po których do dzisiaj pozostały zalane wodą wyrobiska po wydobywaniu gliny. Te niewielkie zbiorniki wodne, dzisiaj udostępnione do celów rekreacyjnych to glinianki, czyli stawy powstałe w miejscach dawnych kopalń gliny. Po zakończeniu wydobycia i funkcjonowania zakładów ceramicznych, stawy nie od razu stały się atrakcją i miejscem rekreacji. Potrzeba było czasu, by miejscowe władze dostrzegły potencjał tego miejsca. Przystanek Glinianki w Mosinie, bo tak zostało nazwane to miejsce, zaczął funkcjonować od 2013 roku. Oczywiście w latach wcześniejszych wykonano tutaj wiele pracy, by teren po dawnych wyrobiskach został ciekawym miejscem do odpoczynku i rekreacji.
Obecnie Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie, jak na miejsce i warunki, urządzona przestrzeń rekreacyjna. Na ich terenie znajdziemy kąpielisko z piaszczystą plażą, wieżę widokową oraz liczne ścieżki po których przyjemnie pospacerować w ciepłe dni i wieczory. Dodatkowo Przystanek Glinianki został połączony z licznymi szlakami rowerowymi w okolicy, wyposażony został w infrastrukturę dla odwiedzających (ławki, wiaty, stojaki rowerowe) oraz wygodny parking. Obecnie teren ten jest bardzo popularnym miejsce odpoczynku dla mieszkańców najbliższej okolicy a nawet mieszkańców, bardziej odległego Poznania.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Przystanek Glinianki w Mosinie
Lokalizacja miejsca „Przystanek Glinianki w Mosinie”: Mosina przy ul. Pożegowskiej. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Przystanek Glinianki w Mosinie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie zaprojektowane i urządzone miejsce do wypoczynku i rekreacji. Spokojnie może być przykładem dla innych podobnych atrakcji, w jaki sposób wykorzystać dawne tereny przemysłowe i stworzyć w ich miejscu, przestrzeń do relaksu i odpoczynku.
3/5
Odwiedzając Przystanek Glinianki w Mosinie, jestem przekonany, że miło spędzisz czas! To chyba najlepsza reklama, dlatego bez owijania w bawełnę napiszę, że warto odwiedzić to miejsce!
Galeria zdjęć
Przystanek Glinianki w Mosinie
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.3/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4/5
W upalne dni można spodziewać się tutaj tłumów, jednak w inne dni jest na Gliniankach o wiele spokojniej.
Przygotowanie – 4/5
Wokół Glinianek rozmieszczono tablice, tworzące ścieżkę edukacyjną nt. Wielkopolskiego Parku Narodowego. Szkoda jedynie, że brak bardziej szczegółowej i szerszej informacji o samym miejscu, w którym się znajdujemy.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Przystanek Glinianki w Mosinie
Parking – 5/5
Dwa parkingi, może nie za duże ale powinny wystarczyć. Dodatkowo są bezpłatne.
Potrzebny czas
Jeżeli przyjeżdżasz tylko pospacerować, wejść na wieżę i skorzystać ze świeżego powietrza – 30 minut będzie wystarczające. Jednak kiedy chcesz poplażować, korzystaj do woli.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
W kilku miejscach niestety wybudowane zostały schody, dlatego mogą być one pewnym utrudnieniem. Jednak zdecydowana większość Glinianek dostępna dla każdego.
W okresie letnim kąpielisko na Gliniankach jest strzeżone.
Warto również skorzystać z pobliskiego Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym fani spacerów, wędrówek i jazdy na rowerze powinny doskonale się odnaleźć.
Plusy i minusy
główne atuty
- świetnie urządzona i zagospodarowana przestrzeń,
- czysto,
- mnogość atrakcji w tym kąpielisko i wieża widokowa,
- parking,
słabsze strony
- może być tłumnie w upalne dni, dodatkowo wtedy parking może okazać się zbyt mały,
- kilka miejsc gdzie są stopnie, utrudniające korzystanie osobom o obniżonej sprawności,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 1 listopada 2020Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz