tu byłem

Na terenach dawnych zakładów ceramicznych, po których do dzisiaj pozostały zalane wodą wyrobiska po wydobywaniu gliny. Te niewielkie zbiorniki wodne, dzisiaj udostępnione do celów rekreacyjnych to glinianki, czyli stawy powstałe w miejscach dawnych kopalń gliny. Po zakończeniu wydobycia i funkcjonowania zakładów ceramicznych, stawy nie od razu stały się atrakcją i miejscem rekreacji. Potrzeba było czasu, by miejscowe władze dostrzegły potencjał tego miejsca. Przystanek Glinianki w Mosinie, bo tak zostało nazwane to miejsce, zaczął funkcjonować od 2013 roku. Oczywiście w latach wcześniejszych wykonano tutaj wiele pracy, by teren po dawnych wyrobiskach został ciekawym miejscem do odpoczynku i rekreacji.

Obecnie Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie, jak na miejsce i warunki, urządzona przestrzeń rekreacyjna. Na ich terenie znajdziemy kąpielisko z piaszczystą plażą, wieżę widokową oraz liczne ścieżki po których przyjemnie pospacerować w ciepłe dni i wieczory. Dodatkowo Przystanek Glinianki został połączony z licznymi szlakami rowerowymi w okolicy, wyposażony został w infrastrukturę dla odwiedzających (ławki, wiaty, stojaki rowerowe) oraz wygodny parking. Obecnie teren ten jest bardzo popularnym miejsce odpoczynku dla mieszkańców najbliższej okolicy a nawet mieszkańców, bardziej odległego Poznania.

region:

lokalizacja: Mosina przy ul. Pożegowskiej

Przystanek Glinianki w Mosinie

zdjęcia

unikalność

3/5

Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie zaprojektowane i urządzone miejsce do wypoczynku i rekreacji. Spokojnie może być przykładem dla innych podobnych atrakcji, w jaki sposób wykorzystać dawne tereny przemysłowe i stworzyć w ich miejscu, przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

moim zdaniem

3/5

Odwiedzając Przystanek Glinianki w Mosinie, jestem przekonany, że miło spędzisz czas! To chyba najlepsza reklama, dlatego bez owijania w bawełnę napiszę, że warto odwiedzić to miejsce!

Przystanek Glinianki w Mosinie

mapa

oceny

średnia ocena
4.3/5

ceny

5/5

Bez opłat.

ilość turystów

4/5

W upalne dni można spodziewać się tutaj tłumów, jednak w inne dni jest na Gliniankach o wiele spokojniej.

infrastruktura turystyczna

4/5

Wokół Glinianek rozmieszczono tablice, tworzące ścieżkę edukacyjną nt. Wielkopolskiego Parku Narodowego. Szkoda jedynie, że brak bardziej szczegółowej i szerszej informacji o samym miejscu, w którym się znajdujemy.

przydatne informacje

potrzebny czas

Jeżeli przyjeżdżasz tylko pospacerować, wejść na wieżę i skorzystać ze świeżego powietrza – 30 minut będzie wystarczające. Jednak kiedy chcesz poplażować, korzystaj do woli.

sugerowany wiek

Dla każdego.

parking

5/5

Dwa parkingi, może nie za duże ale powinny wystarczyć. Dodatkowo są bezpłatne.

dostępność

W kilku miejscach niestety wybudowane zostały schody, dlatego mogą być one pewnym utrudnieniem. Jednak zdecydowana większość Glinianek dostępna dla każdego.

podpowiedź kierunkowo.pl!

W okresie letnim kąpielisko na Gliniankach jest strzeżone.

Warto również skorzystać z pobliskiego Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym fani spacerów, wędrówek i jazdy na rowerze powinny doskonale się odnaleźć.

Przystanek Glinianki w Mosinie

mocne strony

  • świetnie urządzona i zagospodarowana przestrzeń,
  • czysto,
  • mnogość atrakcji w tym kąpielisko i wieża widokowa,
  • parking,

słabe strony

  • może być tłumnie w upalne dni, dodatkowo wtedy parking może okazać się zbyt mały,
  • kilka miejsc gdzie są stopnie, utrudniające korzystanie osobom o obniżonej sprawności,

dowiedź się więcej!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

więcej o tym miejscu w internecie

Przystanek Glinianki w Mosinie

pomogłem?

Fajnie Cię spotkać właśnie w tym miejscu, czyli na końcu wpisu:) Mam nadzieję, że okazał się pomocny i dał wiele informacji, pomysłów lub inspiracji! Jeżeli masz ochotę odwdzięczyć się, możesz wspomóc dalszy rozwój bloga niewielką wpłatą, stawiając mi wirtualną kawkę. Pamiętaj również, by obserwować mnie w serwisach Facebook, Instagram i twitter, dzięki czemu nie przegapisz kolejnych wpisów.

autor
Marcin
Marcin

kierunkowo.pl

Cześć, miło Cię widzieć! Poznaj mojego bloga, na którym opisuję swoje mikropodróże, ciekawe miejsca w Polsce, kulinarne dokonania i doświadczenia z bycia tatą w podróży i w domu.

Podobał Ci się ten wpis?

Daj grosza autorowi to możliwość wsparcia dowolną kwotą autora a tym samym i bloga. Dzięki Twojemu wsparciu możliwy będzie szybszy rozwój bloga! Więcej dowiesz się na stronie społeczności kierunkowo.pl!

0
Co myślisz o tym wpisie? Zostaw swój komentarz!x
()
x