Przystanek Glinianki w Mosinie

kąpielisko glinianki w mosinie
 • Marcin
 • 1 listopada 2020
Przystanek Glinianki w Mosinie

Na terenach dawnych zakładów ceramicznych, po których do dzisiaj pozostały zalane wodą wyrobiska po wydobywaniu gliny. Te niewielkie zbiorniki wodne, dzisiaj udostępnione do celów rekreacyjnych to glinianki, czyli stawy powstałe w miejscach dawnych kopalń gliny. Po zakończeniu wydobycia i funkcjonowania zakładów ceramicznych, stawy nie od razu stały się atrakcją i miejscem rekreacji. Potrzeba było czasu, by miejscowe władze dostrzegły potencjał tego miejsca. Przystanek Glinianki w Mosinie, bo tak zostało nazwane to miejsce, zaczął funkcjonować od 2013 roku. Oczywiście w latach wcześniejszych wykonano tutaj wiele pracy, by teren po dawnych wyrobiskach został ciekawym miejscem do odpoczynku i rekreacji.

Obecnie Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie, jak na miejsce i warunki, urządzona przestrzeń rekreacyjna. Na ich terenie znajdziemy kąpielisko z piaszczystą plażą, wieżę widokową oraz liczne ścieżki po których przyjemnie pospacerować w ciepłe dni i wieczory. Dodatkowo Przystanek Glinianki został połączony z licznymi szlakami rowerowymi w okolicy, wyposażony został w infrastrukturę dla odwiedzających (ławki, wiaty, stojaki rowerowe) oraz wygodny parking. Obecnie teren ten jest bardzo popularnym miejsce odpoczynku dla mieszkańców najbliższej okolicy a nawet mieszkańców, bardziej odległego Poznania.

region
lokalizacja

Mosina przy ul. Pożegowskiej

GALERIA

Przystanek Glinianki w Mosinie

kąpielisko glinianki w mosinie
wieża widokowa na osowej górze
kąpielisko glinianki

W SKRÓCIE


 • UNIKALNOŚĆ

Przystanek Glinianki w Mosinie to świetnie zaprojektowane i urządzone miejsce do wypoczynku i rekreacji. Spokojnie może być przykładem dla innych podobnych atrakcji, w jaki sposób wykorzystać dawne tereny przemysłowe i stworzyć w ich miejscu, przestrzeń do relaksu i odpoczynku.

 • MOIM ZDANIEM

Odwiedzając Przystanek Glinianki w Mosinie, jestem przekonany, że miło spędzisz czas! To chyba najlepsza reklama, dlatego bez owijania w bawełnę napiszę, że warto odwiedzić to miejsce!

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Przystanek Glinianki w Mosinie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

4.3 / 5

Przystanek Glinianki w Mosinie


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

4 / 5

W upalne dni można spodziewać się tutaj tłumów, jednak w inne dni jest na Gliniankach o wiele spokojniej.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

4 / 5

Wokół Glinianek rozmieszczono tablice, tworzące ścieżkę edukacyjną nt. Wielkopolskiego Parku Narodowego. Szkoda jedynie, że brak bardziej szczegółowej i szerszej informacji o samym miejscu, w którym się znajdujemy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

5 / 5

Dwa parkingi, może nie za duże ale powinny wystarczyć. Dodatkowo są bezpłatne.

POTRZEBNY CZAS

Jeżeli przyjeżdżasz tylko pospacerować, wejść na wieżę i skorzystać ze świeżego powietrza – 30 minut będzie wystarczające. Jednak kiedy chcesz poplażować, korzystaj do woli.

SUGEROWANY WIEK

Dla każdego.

DOSTĘPNOŚĆ

W kilku miejscach niestety wybudowane zostały schody, dlatego mogą być one pewnym utrudnieniem. Jednak zdecydowana większość Glinianek dostępna dla każdego.

 • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

W okresie letnim kąpielisko na Gliniankach jest strzeżone.

Warto również skorzystać z pobliskiego Wielkopolskiego Parku Narodowego, w którym fani spacerów, wędrówek i jazdy na rowerze powinny doskonale się odnaleźć.

Przystanek Glinianki w Mosinie

MOCNE STRONY

 • świetnie urządzona i zagospodarowana przestrzeń,
 • czysto,
 • mnogość atrakcji w tym kąpielisko i wieża widokowa,
 • parking,

SŁABE STRONY

 • może być tłumnie w upalne dni, dodatkowo wtedy parking może okazać się zbyt mały,
 • kilka miejsc gdzie są stopnie, utrudniające korzystanie osobom o obniżonej sprawności,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!