Rzeźby kultowe na Ślęży
Rzeźby kultowe na Ślęży powstały prawdopodobnie około 2500-3000 lat temu. Różne źródła podają prawdopodobne czasy ich powstania, jednak wszystkie określają, że nie powstały one wcześniej niż w roku 400 p. n. e. Ich powstanie wiąże się z ludnością kultury łużyckiej lub celtyckiej, która niegdyś zamieszkiwała te tereny. Wszystkie rzeźby kultowe na Ślęży łączy wykonanie z podobnego rodzaju kamienia (granitu ślężańskiego) oraz oznaczenie znakiem solarnego, ukośnego krzyża.
W całym masywie Ślęży, zobaczyć możemy kilka rzeźb kultowych, z czego na pewno najbardziej znana jest ta na szczycie Ślęży, znajdująca się u podnóża kościoła, rzeźba niedźwiedzia. Warto jednak wymienić również kilka pozostałych. „Panna z rybą”, to kolejna rzeźba, która znajduje się przy czerwonym szlaku prowadzącym na Ślężę z Sobótki oraz „Mnich”, którego znajdziecie przy asfaltowej drodze, prowadzącej do Domu Turysty „Pod Wieżycą”. Wszystkie te rzeźby nie znajdują się w swoich pierwotnych lokalizacjach, wiele z nich (jak np Niedźwiedź) została przeniesiona na obecnie miejsce w XX wieku. Bardzo możliwe, ze rzeźby kultowe znajdowały się pierwotnie w miejscach kultu religijnego, po których do dzisiaj pozostały kamienne wały kultowe, których w masywie Ślęży jest sporo. Świadczy to o tym, że niemal cała Góra Ślęża mogła być miejscem pogańskiego kultu religijnego, a rzeźby kultowe ich bardzo ważnym obiektem czci.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Rzeźby kultowe na Ślęży
Lokalizacja miejsca „Rzeźby kultowe na Ślęży”: masyw Ślęży. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Rzeźby kultowe na Ślęży w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
5/5
Posągi kultowe w Polsce, datowane na tak odległe lata są niezwykłą rzadkością, zatem rzeźby kultowe na Ślęży są niespotykaną ciekawostką w naszym kraju.
2/5
Niestety mimo swojej historii, rzeźby kultowe na Ślęży nie są u nas traktowane jako niesamowite zabytki czy relikty przeszłości. Brakuje podkreślania ich unikalności, która mogłaby zwiększyć poczucie, że mamy do czynienia z czym niezwykle wiekowym i niespotykanym. Niestety na chwilę obecną – bez rewelacji…
Galeria zdjęć
Rzeźby kultowe na Ślęży
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 4/5
Najbardziej oblegany jest na pewno „Niedźwiedź” na szczycie Ślęży, pozostałe rzeźby są mało popularne.
Przygotowanie – 2.5/5
Są tablice informujące o tym, że stoi przed nami rzeźba kultowa oraz przy niektórych tablica informacyjna, z której można się wiele dowiedzieć.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Rzeźby kultowe na Ślęży
Parking – 4/5
Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.
Potrzebny czas
Na każdą rzeźbę maksimum 5 minut, choć są tacy co wyrabiają się w kilka sekund…
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych i dzieci. Jedynie „Mnich” oraz rzeźby, które znajdują się w Sobótce są dostępne dla każdego.
Jeżeli interesują Cię rzeźby ludowe na Ślęży oraz inne budowle kultowe, podążaj szlakiem archeologicznym, znakowanym czarnym konturem niedźwiedzia na tle białego kwadratu.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność,
- wiek rzeźb,
- historia,
- lokalizacja w popularnych miejscach,
słabsze strony
- moim zdaniem brak należytego podkreślania unikalności i wieku rzeź kulturowych, przez co tracą one swoje największe atuty i stają się pospolitymi „kamieniami”,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz