Ujście Prosny do Warty

atrakcje w okolicach Pyzdr
  • Marcin
  • 5 sierpnia 2021
Ujście Prosny do Warty

Prosna to 16. pod względem długości rzeka w Polsce, która nie kończy swój nurt w Warcie, a samo ujście Prosty znajduje się około 3 kilometrów na południowy-zachód od wielkopolskich Pyzdr, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Jednak nim wody rzeki Prosny wpłyną do Warty, przepłyną przez takie miasta jak Kalisz, Grabów nad Prosną czy jedno z najmniejszych miast w Polsce – Chocz. Jej długość to ponad 215 kilometrów a charakter rzeki jest wybitnie nizinny, co potwierdza różnica pomiędzy wysokości pomiędzy źródłem a ujściem, która wynosi około 190 metrów.

Prosna była ważną rzeką na przestrzeni XVIII – XX wieku, kiedy to była rzeką graniczną. Obecnie w całości znajduje się na terenie Polski i jest chętnie uczęszczanym szlakiem kajakowym oraz miejscem do wędkowania.

region
lokalizacja

około 3 km na południowy-zachód od Pyzdr

GALERIA

Ujście Prosny do Warty

ujście prosny
atrakcje w okolicach Pyzdr

W SKRÓCIE


  • UNIKALNOŚĆ

Ujście Prosty do Warty nie różni się niczym od innych tego typu miejsc.

  • MOIM ZDANIEM

Szanse, że dotrzesz nad brzeg samego ujścia są niewielkie i będą wymagały nieco czasu. Zamiast tego warto zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy, np. wiatrak holenderki w Pyzdrach lub wydmy śródlądowe.

MAPA

Dokładną lokalizację miejsca: Ujście Prosny do Warty, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

OCENY

ŚREDNIA OCEN

3.7 / 5

Ujście Prosny do Warty


CENY

5 / 5

Bez opłat.

ILOŚĆ TURYSTÓW

5 / 5

Totalne odludzie.

UŁATWIENIA DLA ODWIEDZAJĄCYCH

1 / 5

Brak jakiejkolwiek informacji turystycznej, zaplecza czy oznakowania trasy.

PRAKTYCZNE INFORMACJE

PARKING

1 / 5

Brak jakiegokolwiek parkingu.

POTRZEBNY CZAS

By dotrzeć do ujścia Prosny, trzeba zarezerwować sobie około 30-40 minut czasu, czyli tyle ile zajmie Wam dojazd w okolice ujścia od głównej drogi a następnie piesze dotarcie do samego miejsca ujścia wraz z powrotem oczywiście.

SUGEROWANY WIEK

Spacer dzikim brzegiem rzeki to nie będzie bezpieczna forma spędzania czasu dla małych dzieci.

DOSTĘPNOŚĆ

Miejsce trudno dostępne dla każdego! Zarośnięte nadrzecznymi trzcinami i krzakami a do tego położone na częściowo podmokłych terenach.

  • PODPOWIEDŹ KIERUNKOWO.PL

Niestety mimo rzetelnego researchu, sprawdzania map satelitarnych, zdjęć z drona oraz fotografii z tego miejsca, nie udało mi się dotrzeć nad sam brzeg rzeki w miejscu ujścia. Miejsce to jest szczelnie zarośnięte nadrzeczna roślinnością, trzcinami, pokrzywami, trawami i krzakami, które co roku mogą porastać ujście Prosny w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudniać będzie dojście. Bez wątpienia najłatwiej jest do ujścia Prosty dotrzeć kajakiem czy łodzią, np. z pobliskiej mariny w Pyzdrach.

Ujście Prosny do Warty

MOCNE STRONY

  • piękna przyroda w okolicy ujścia,

SŁABE STRONY

  • brak dojścia,
  • trudne dotarcie w pobliże oraz nad samo ujście Prosny,
  • brak miejsca do zaparkowania,
  • typowość miejsca i podobieństwo do innych tego typu zakątków,

Drogi Czytelniku, miło mi, że dotarłeś do końca mojego wpisu! Jeśli pomógł on znaleźć niezbędne informacje, inspirację do dalszych podróży lub po prostu spodobało się Tobie, to co robię, będę wdzięczny, gdy wesprzesz mnie niewielkim napiwkiem stawiając wirtualną kawkę lub zostając Patronem bloga:)

Dowiedź się więcej o okolicy!

Więcej blogowych wpisów znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę! Serdecznie zapraszam:)

kierunkowo.pl w socialmediach

mapa atrakcji turystycznych w Polsce

Poznajcie interaktywną mapę ciekawych miejsc w Polsce na kierunkowo.pl!