Wydma Czołpińska
Kosmos! To miejsce nie przypomina niczego, co wcześniej widziałem. Wydma Czołpińska była numerem jeden na mojej liście miejsc, do zobaczenia w tym regionie. Nie zawiodła mnie! Czekać na nią, zobaczyć ją, przejść i zrozumieć dlaczego jest ona tak wyjątkowa i cenna, było niesamowitym doznaniem. Polecam każdemu zobaczyć Wydmę Czompińską. Może się ona okazać dla wielu nudna, jednak na pewno nabierze znaczenia po czasie, bo ciężko zobaczyć i przeżyć coś podobnego.
Wydma Czołpińska to jeden z dwóch udostępnionych turystom, obszarów wydmowych w Słowińskim Parku Narodowym. To teren mocno pagórkowaty, czekają nas na trasie cztery strome i dodatkowo po piasku, podejścia na szczyty wydm, które sięgają nawet 56 metrów wysokości względem morza. Wydma Czołpińska jest najwyższą ze wszystkich wydm w Słowińskim Parku Narodowym a od dużo popularniejszej Wydmy Łączki, jest wyższa o niemal 25 metrów. Dzięki temu urozmaiceniu terenu, będąc na szczytach wydm naszym oczom ukazuje się przepiękny i rozległy krajobraz, który przypomina trochę pustynię a trochę… powierzchnię Księżyca, tylko że porośniętą „symboliczną” roślinnością.
Dla wielu po prostu dużo piasku, może okazać się nudne, dlatego do tego miejsca nie wypada wejść z marszu. Docenienie tego, gdzie się obecnie znajdujesz jest możliwe, chociaż po krótkim rozeznaniu tego miejsca wcześniej. Takich okoliczności przyrody w Polsce nie uraczysz nigdzie indziej po za Słowińskim Parkiem Narodowym. Już sam fakt utworzenia na tych terenach parku narodowego z obszarem ochrony ścisłej, świadczy o tym że ta „hałdy” nie są zwykłymi górkami piasku.
Wydma Czołpińska
Konkrety
lokalizacja
na terenie Słowińskiego Parku Narodowego
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Tylko pobliska Łączka może okazać się czymś podobnym. Jednak różnice między tymi dwoma miejscami są znaczne. Wydma Czołpińska to unikat, na pewno w skali naszego kraju. Krajobraz niepowtarzalny, niespotykany i nie do podrobienia.
Galeria
Wydma Czołpińska
Moim zdaniem
To miejsce jest warte twojego czasu! Widoki nieziemskie, wysiłek niepodobny do wczasów nad morzem a satysfakcja ogromna. Moim zdaniem warto, dlatego zobacz koniecznie!
Ranking
ceny
Opłata za wstęp do parku narodowego. Akceptowalna i zrozumiała.
ilość turystów
My byliśmy sami na szlaku przez wydmy. Nie spodziewałbym się tutaj ogromu turystów.
przygotowanie
Ścieżka dydaktyczna to doskonały pomysł! W jej ramach dużo tablic informacyjnych z ciekawymi treściami a nawet kody QR dla tych co chcą doczytać więcej w internecie.
Praktyczne info
parking
Spory parking przy wejściu na szlak. Symboliczna opłata.
potrzebny czas
Dojście do wydm to 20 minut spaceru leśnym duktem. Samo przejście wydm w jedną stronę to około 40 minut. Dlatego jeżeli chcesz zobaczyć tylko wydmy, zarezerwuj sobie 2 godziny.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Miejsce trudno dostępne dla osób niepełnosprawnych (piaszczysty teren). Małe dzieci lepiej mieć w nosidełku, wózek nie da rady jechać po tej „pustyni”. Dodatkowym utrudnieniem jest pofałdowany teren.
Plusy i minusy
główne atuty
- unikalność, przestrzeń i widoki,
- doskonale przygotowany szlak turystyczny,
- bogata informacja turystyczna,
- parking przy wejściu na szlak,
- niewielu turystów,
- akceptowalne ceny za wstęp,
słabsze strony
- trudny, piaszczysty i pagórkowaty teren, który nie każdy da radę pokonać
Podpowiedź kierunkowo.pl
- Dobrym pomysłem na zobaczenie tego miejsca jest zaplanowanie trasy, gdzie najpierw przejdziesz Wydmę Czołpińską, potem pójdziesz brzegiem morza na zachód by na końcu odbić w stronę latarni morskiej w Czołpinie. Całość zajmuje około 2,5 godziny.
Wydma Czołpińska
Poznajcie miejsca w okolicy!
Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!