Muzeum sportu i turystyki w karpaczu drewniana chałupa karkonoska

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, mieszcząca się w jednej z najpiękniejszych chałup w mieście, znajdującej się tuż obok miejscowego deptaka. Ekspozycja ukazuje genezę turystyki, rozwój sportów zimowych oraz ochronę przyrody. Znajdziecie tu unikalne pamiątki, dokumenty i eksponaty, które przybliżają historię odkrywania gór – od pracy dawnych górników, drwali i zielarzy po pierwsze wyprawy turystyczne.

Muzeum mieści się w zabytkowym budynku przysłupowym, wzniesionym w latach 1932–1936 przez mieszkańców miasta. Początkowo działało tu Muzeum Regionalne, jednak po II wojnie światowej zostało zamknięte. W 1974 roku, po latach starań, otwarto nową placówkę poświęconą historii sportu, turystyki i ochrony przyrody w Karkonoszach – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.

Ekspozycja stała muzeum podzielona jest na trzy główne działy: „Geneza i rozwój turystyki”, „Rozwój sportów zimowych; Olimpizm” oraz „Ochrona przyrody”. Wystawa ukazuje historię eksploracji gór, rozwój sportów zimowych oraz unikalne środowisko karkonoskiej przyrody. Można tu zobaczyć m.in. zabytkowy sprzęt narciarski, lektyki i sanie rogate, którymi podróżowano po górach, a także liczne trofea sportowe, plakaty, monety, sztandary, stroje czy sprzęt sportowy. Do najciekawszych eksponatów należą: kolekcja medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich (1928–2018), medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich z Aten 1896 r., pochodnie olimpijskie oraz złoty medal olimpijski Renaty Mauer-Różańskiej. Oprócz wystawy stałej muzeum regularnie prezentuje ekspozycje czasowe, uzupełniające główne zbiory.

 

Co jeszcze we wpisie?

To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.

Autor wpisu

marcin krawczyk bloger mikropodróżnik zdjęcie portretowe

Cześć, jestem Marcin!

autor bloga, mikropodróżnik, regionalista

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj

Lokalizacja – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Lokalizacja miejsca „Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu”: Karpacz, ul. Kopernika 2. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!

mapa atrakcji turystycznych

Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!

Konkrety

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!

unikalność

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest jednym z nielicznych muzeów o tej tematyce w naszym kraju. Wyróżnia je z pewnością ekspozycja poświęcona regionalnym tradycjom sportowym i karkonoskiej turystyce, prezentująca przy tym niepowtarzalne zbiory.

moim zdaniem

Choć jestem miłośnikiem muzeów, wychodząc z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, miałem mieszane uczucia… Z jednej strony muzeum ma wiele unikatowych zbiorów i ciekawą tematykę, z drugiej jednak ekspozycja zaprezentowana jest w starym, statycznym i mało angażującym stylu.

Galeria zdjęć

Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Muzeum sportu i turystyki w karpaczu wystawa ekspozycja sportowa sporty zimowe
chałupa przysłupowa w karpaczu drewniana architektura obecnie muzeum
Muzeum sportu i turystyki w karpaczu wystawa poświęcona gopr
medale odznaczenia laury sportowe karpacz
strój narciarza skoczka muzeum karpacz
wystawa muzeum karpacz sporty zimowe

Rating miejsca

Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!

Średnia ocena – 3.3/5 – składowe oceny:

Ceny3.5/5

Wstęp do muzeum jest płatny. Bilety są niedrogie, kosztują około kilkunastu złotych za bilet normalny. Warto podkreślić, że wtorki są dniami z bezpłatnym wstępem.

Ilość odwiedzających2.5/5

Muzeum, z racji swojego położenia w centrum miasta, przy głównym deptaku, jest chętnie odwiedzane. Ze względu na niewielki rozmiar budynku muzeum, szybko się zapełnia i nawet przy kilkudziesięciu zwiedzających naraz można odczuć tłok.

Przygotowanie4/5

Muzeum jest dobrze oznakowane, a dotarcie do niego ułatwiają tablice informacyjne i drogowskazy. Na wystawie większość zbiorów jest opisana, a dodatkowo można skorzystać z audioprzewodnika (za dodatkową opłatą).

czytasz – wspieraj

Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)

Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Praktyczne informacje – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu

Parking – 2/5

Muzeum nie posiada własnego parkingu, dedykowanego dla swoich gości. Sytuację ratuje pobliski parking miejski na ul. Obrońców Pokoju (ok. 120 m od muzeum, płatny, 50°46’30.7″N 15°45’38.0″E).

Potrzebny czas

Moje zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu trwało 30 minut. Oczywiście osoby szczególnie zainteresowane tematyką karkonoskiego sportu i turystyki spędzą tam na pewno znacznie więcej czasu.

Sugerowany wiek

Tematyka muzeum może zainteresować każdego, niezależnie od wieku, nawet najmłodszych. Jednak ze względu na konstrukcję budynku i ograniczoną przestrzeń w wypełnionych po brzegi salach ekspozycyjnych zachęcam, aby odwiedzać to miejsce z dziećmi chodzącymi (minimum 3-letnimi).

Dostępność

Muzeum jest otwarte przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 (w poniedziałki muzeum jest nieczynne). Ze względu na konstrukcję samego budynku i aranżację wystawy, muzeum nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.

podpowiedź

Wystawa muzeum znajduje się nie tylko we wnętrzach budynku, ale również na zewnątrz. Warto obejść budynek dookoła i zobaczyć, jakie ciekawostki czekają na Was w jego otoczeniu.

Plusy i minusy

główne atuty

  • wystawa w przepięknym, drewnianym budynku o regionalnej architekturze,
  • ekspozycja poświęcona głównie regionalnym tradycjom sportowym i miejscowej turystyce,
  • położenie w centrum miasta, blisko głównej ulicy miasta,
  • bezpłatne wtorki,

słabsze strony

  • brak parkingu dla odwiedzających,
  • budynek muzeum nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • niewiele miejsca dla zwiedzających na ekspozycji (niewielkie pomieszczenia, dużo zbiorów), sprawiają, że nawet przy niewielu zwiedzających można odnieść wrażenie tłumów w muzeum,

Poznajcie inne miejsca w okolicy

Karpacz to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na Dolnym Śląsku! Corocznie odwiedzają go tysiące turystów, którzy przybywają, aby wyruszać stąd w Karkonosze, ale także korzystać z atrakcji w samym mieście. Sprawdźcie, jak możecie spędzić czas w Karpaczu i przeżyć niezapomniany urlop lub wakacje. Oto moje wpisy z tego regionu:

Oraz wpisy z przepięknych okolic miasta:

Wpis opublikowano: 20 lutego 2025
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
  • wpis MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI na stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
  • wpis Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu na stronie dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
  • wpis Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl