Pomnik Glana w Jarocinie
Pomnik Glana w Jarocinie to jeden z najbardziej nietypowych i jednocześnie charakterystycznych pomników w Polsce. Znajduje się na skwerku przy skrzyżowaniu ulic Św. Ducha i Poznańskiej, tuż obok jarocińskiego parku i nieopodal Spichlerza Polskiego Rocka. Wzniesiony w 2011 roku w trzydziestą rocznicę pierwszego festiwalu w Jarocinie, od razu stał się kultowym punktem miasta. Glan, czyli ciężki but z wysoką cholewą, był przez dekady nieodłącznym atrybutem uczestników rockowych koncertów – szczególnie w latach 80. i 90., gdy w jarocińskim kotle muzycznym wrzało od punkowej energii.
Pomnik ma ponad dwa metry wysokości i powstał z inicjatywy artystki i animatorki kultury Felicji Pawlickiej. Projekt stworzyli Kuba Bogatko i Gosia Kruk, a całość zrealizowała Fundacja „Ogród Marzeń”. Uroczyste odsłonięcie nastąpiło 15 lipca 2011 roku – dokładnie w pierwszy dzień jarocińskiego festiwalu.
Od tamtej pory Pomnik Glana w Jarocinie nie tylko zdobi centrum miasta, ale także stał się atrakcja turystyczna i miejscem happeningów. Glan był wielokrotnie dekorowany – nosił kolorowe sznurowadła, czapkę św. Mikołaja, a nawet klubowe szaliki. To nie tylko pamiątka po festiwalowej historii Jarocina, ale również żywy element miejskiego krajobrazu, który co roku przyciąga fanów muzyki i turystów. Idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie i szybki przystanek w czasie spaceru po mieście.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Pomnik Glana w Jarocinie
Lokalizacja miejsca „Pomnik Glana w Jarocinie”: skwer przy Rondzie Festiwalowym w Jarocinie (skrzyzowanie ul. Świętego Ducha i Wojska Polskiego). Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Pomnik Glana w Jarocinie w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
5/5
Pomnik Glana w Jarocinie to jedyny taki pomnik w Polsce i zapewne na świecie! Wielki glan jako rzeźba to nietuzinkowy hołd dla rockowej historii Jarocina i całej subkultury.
Absolutna ikona Jarocina. Niewielki, ale robiący wrażenie pomnik, który powinien znaleźć się na liście każdego turysty odwiedzającego miasto. Świetny punkt do zdjęcia i krótkiej refleksji o muzycznej historii miasta.
Galeria zdjęć
Pomnik Glana w Jarocinie
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.8/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat
Ilość odwiedzających – 4/5
Przez większość roku spotkacie tu pojedyncze osoby lub niewielkie grupki. Tłumy pojawiają się tylko podczas trwania festiwalu.
Przygotowanie – 2.5/5
Skwer na którym stoi pomnik, bardzo niepozorny, niedorównujący do popularności i charakteru miejsca: sam pomnik, tabliczka informacyjna i kilka ławek pośród zieleni. Brakuje szerszej ekspozycji, lepszego oznakowania i informacji o kontekście historycznym.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Pomnik Glana w Jarocinie
Parking – 5/5
Tuż obok pomnika znajduje się największy parking w centrum Jarocina, bezpłatny i wystarczająco duży aby znaleźć na nim wolne miejsce.
Potrzebny czas
Wizyta przy pomniku zajmie ok. 10 minut – to idealny punkt na chwilę przerwy podczas spaceru po Jarocinie.
Sugerowany wiek
Bez ograniczeń wiekowych. Pomnik Glana w Jarocinie jest atrakcją odpowiednią dla każdego – zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Dostępność
Ogólnodostępny, dodatkowo pomnik znajduje się na otwartym skwerze, bez barier architektonicznych, przyjaznym również dla osób z ograniczoną mobilnością.
Będąc przy glanie, koniecznie zajrzyj też do Spichlerza Polskiego Rocka, który znajduje się dosłownie kilka kroków dalej. To tam znajdziesz znacznie więcej informacji o historii festiwalu, który sprawił, że Jarocin znalazł się na muzycznej mapie Polski.
Plusy i minusy
główne atuty
-
unikalny pomnik w skali kraju,
-
świetna lokalizacja w centrum miasta,
-
symbol Jarocina i jego festiwalowej historii,
-
idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie,
słabsze strony
-
brak szerszego kontekstu historycznego na miejscu,
-
słabo wykorzystany potencjał turystyczny tej lokalizacji,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Kalisz i okolice to wyjątkowo ciekawy kierunek na mikropodróż pełną wrażeń! To również moje rodzinne strony, dlatego chętnie opowiadam o nich w moich wpisach, w których znajdziecie wiele ciekawych i inspirujących informacji! Poznajcie kilka z nich:
- Wieża Ratuszowa w Kaliszu. Atrakcja, która zaskakuje i zachwyca!
- Gołuchów jest jak z bajki! Poznajcie jego atrakcje!
- Atrakcje w Kaliszu oraz najciekawsze miejsca w mieście
- więcej wpisów już wkrótce
Wszystkie wpisy z miejsc w południowej Wielkopolsce znajdziecie w kategorii zwiedzam Polskę, oznaczone tagiem #kalisz i okolice. Praktyczne opisy najciekawszych miejsc z tego regionu dodatkowo znajdziecie wśród ciekawych miejsc w Polsce, gdzie również oznaczone są tagiem #kalisz i okolice. Dodatkowo zapraszam Was również na mapę atrakcji turystycznych w Polsce, gdzie wszystkie opisane przeze mnie miejsca i atrakcje znajdziecie na interaktywnej i intuicyjnej mapie!
- wpis „Pomnik Glana” na stronie wielkopolska.travel, link, dostęp z dn. 04.05.2025,
- artykuł „W Jarocinie odsłonięto pomnik wielkiego glana” w serwisie dzieje.pl, link, dostęp z dn. 04.05.2025,
- artykuł „Pomnik kultowego glana. Wielki powrót [GALERIA ZDJĘĆ]” w serwisie poznan.tvp.pl, link, dostęp z dn. 04.05.2025,
- wpis „Niezwykła historia Pomnika Glana w Jarocinie. Jak doszło do postawienia rzeźby?” na stronie jarocinska.pl, link, dostęp z dn. 04.05.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz