
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to niezwykłe miejsce dla każdego kibica kolarstwa ale i nie tylko. Przecież wielu z nas emocjonuje się chociażby naszym największym wyścigiem kolarskim Tour de Pologne a osoby starsze do dzisiaj z sentymentem wspominają czasy Wyścigu Pokoju oraz jego legendy jak Szurkowski czy Szozda, o Langu i Piaseckim nie zapominając. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce ma na celu podtrzymywać pamięć o wielkich mistrzach kolarskich, w miejscu gdzie również odnosili swoje zwycięstwa, czyli u podnóża Ślęży. Dzięki staraniom lokalnych wielbicieli kolarstwa powstała idea stworzenia miejsca, które oprócz swojej edukacyjnej roli jest również żywym pomnikiem kolarskiej historii. Co jakiś czas, przy okazji organizowanych w Sobótce wyścigów kolarskich w alei odsłaniany jest kolejny granitowy blok upamiętniający kolejną ważną postać polskiego peletonu. Dzięki temu, podczas uroczystego odsłonięcia kolejnej tablicy, jest okazja do spotkań różnych kolarskich pokoleń, poznania swoich kolarskich idoli oraz wymiany myśli oraz pomysłów o przyszłości tej pięknej dyscypliny sportu. Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to idealny przykład żywego miejsca pamięci i historii, które oprócz tego, że jest związane z tutejszymi terenami, inicjuje również spotkania ludzi związanych z kolarstwem, wyścigi oraz inne okazjonalne uroczystości potwierdzając tylko, że to właśnie niewielka dolnośląska Sobótka jest stolicą polskiego kolarstwa! Świetny pomysł a do tego świetnie realizowany! A przecież potencjał jest ogromny, więc mam nadzieję, że Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce to dopiero początek kultywowania kolarskich tradycji u podnóża Ślęży.
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
ul. św. Anny w Sobótce (przy skrzyżowaniu z ul. Armii Krajowej)
Zastanawiałem się czy to miejsce jest unikatem? Stwierdziłem, że niewątpliwie kolarze nie doczekali się zbyt wielu miejsc upamiętniających ich sukcesy, jednak nie wykluczam, że takie miejsca w Polsce są. Niemniej to w Sobótce, poprzez swoją “żywą” formę zasługuje na szczególne uznanie!



Jako wielki fan kolarstwa, chętnie również wsiadają na rower szosowy dałbym “5” gwiazdek… Jednak muszę obiektywnie przyznać, że nie każdego musi to miejsce zachwycić i zainteresować. Dla mnie jednak warto zobaczyć, bo kolarstwo to kawał historii polskiego sportu!
Niestety to miejsce jest trochę mało rozreklamowane… Widziałem tylko kilka kierunkowskazów tuż przy samej alei, w centrum Sobótki nie natrafiłem na takie znaki. Fajnie byłoby również na jednym z “głazów” opisać krótko historię samej alei, bo i ona może być ciekawa.
15 minut będzie wystarczające by przejść aleją i przeczytać większość tablic.
Dla każdego.
Dla każdego.
- żywa historia kolarstwa w Polsce,
- idealny przykład nowo powstałej atrakcji turystycznej, utworzonej niewielkim kosztem, która łączy w sobie edukację, miejscową historię, inicjuje wydarzenia, umacnia kolarski wizerunek okolicy i przyciąga turystów, którzy w szybki i bardzo przystępny sposób mogą poznać najważniejsze osobistości polskiego peletonu w całej jego historii,
- dalszy potencjał
- mało rozreklamowane…
Warto odwiedzić to miejsce przy okazji wyścigów i uroczystości kolarskich, kiedy spotkać można nie jedną legendę polskiego kolarstwa.
Aleja Sław Kolarstwa w Sobótce
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Skansen w Osieku. Chałupy pełne historii, uroku i atrakcji!
Skansen w Osieku nad Notecią to miejsce, które w wyjątkowy sposób przybliża historię, obyczaje ale również lokalną kulturę i tradycję…

Palmiarnia w Poznaniu. Największa w Polsce!
Palmiarnia w Poznaniu to największa jednocześnie jedna z najstarszych palmiarni w kraju! To nie tylko doskonały pomysł na spędzenie ciekawego…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
