
Dziki wodospad w Karpaczu
Dziki Wodospad w Karpaczu to jedno z popularniejszych miejsc w tej okolicy! Znajduje się na rzece Łomnicy, w pobliżu dolnej stacji kolei linowej na Kopę. Mimo swojej nazwy, nie jest naturalnym wodospadem, a efektowną kaskadą utworzoną przez zaporę przeciwrumowiskową. Woda spływająca po kamiennym murze tworzy malowniczy widok, szczególnie efektowny po intensywnych opadach deszczu lub zimą, gdy tworzą się lodowe formacje.
Historia Dzikiego Wodospadu sięga początku XX wieku. Po tragicznej powodzi z 1897 roku, która zniszczyła wiele domów, dróg i mostów, podjęto decyzję o budowie zabezpieczeń przeciwpowodziowych. W latach 1910–1915 powstała w obecnym miejscu kamienna zapora przeciwrumoszowa, która nie tylko chroni Karpacz przed żywiołem, ale także stała się atrakcją turystyczną (podobnie jak inna zapora na Łomnicy, bliżej centrum miasta). Dziś, mierząca około 4 metry wysokości kaskada, przyciąga turystów o każdej porze roku i jest jednym z najbardziej malowniczych zakątków miasta, który swoją nazwę zawdzięcza dzikiemu charakterowi górskiej rzeki. Rzeka Łomnica, choć niewielka, ma wyjątkowo duży spadek – niemal 927 metrów na długości około 19 kilometrów. To sprawia, że w czasie ulewnych deszczy czy roztopów gwałtownie przybiera, niosąc ze sobą kamienie i powalone drzewa. Właśnie dlatego konieczne było stworzenie systemu zabezpieczeń, którego częścią jest Dziki Wodospad w Karpaczu.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Dziki wodospad w Karpaczu
Lokalizacja miejsca „Dziki wodospad w Karpaczu”: Karpacz, przy ul. Olimpiskiej, ok. 160 m od dolnej stacji wyciągu na Kopę. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Dziki wodospad w Karpaczu w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
2/5
Dziki Wodospad w Karpaczu to jedna z malowniczych kaskad w tej części Polski, która dzięki otaczającemu ją karkonoskiemu lasowi może poszczycić się wyjątkowym klimatem. Znajduje się około 1,5 km od większej, ale mniej malowniczej zapory na Łomnicy, wybudowanej bliżej centrum miasta.
2/5
Trudno mi jednoznacznie zachęcić Was do odwiedzenia tego miejsca, bo choć nie można odmówić mu uroku – kaskada, mimo że sztuczna, koi swoim szumem tak samo jak naturalna – to klimat tego miejsca psują tłumy osób je odwiedzających. Niestety brak jakiejkolwiek infrastruktury (podesty widokowe, ogrodzenia itp.) powoduje, że każdy krąży tutaj według własnego uznania, zapominając przy okazji o podstawowych zasadach społecznych czy kulturze.
Galeria zdjęć
Dziki wodospad w Karpaczu

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 2.5/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Odwiedziny Dzikiego Wodospadu w Karpaczu nie wiążą się z żadnymi kosztami. Choć kaskada znajduje się na terenie Karkonoskiego Parku Narodowego, punkty poboru opłat znajdują się powyżej wodospadu.
Ilość odwiedzających – 1.5/5
Przygotowanie – 1/5
Pod kątem informacji czy przygotowania turystycznego to miejsce jest faktycznie dzikie! Nie ma tu nic, żadnego drogowskazu, tablicy informacyjnej, ławki czy podestu widokowego. Wielka szkoda, bo uporządkowanie ruchu turystów w tym miejscu przysłużyłoby się zarówno nam, jak i przyrodzie.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Dziki wodospad w Karpaczu
Parking – 3/5
Chcąc odwiedzić Dziki Wodospad w Karpaczu, zmotoryzowani turyści muszą skorzystać z pobliskich parkingów wzdłuż ulicy Olimpijskiej, przygotowanych głównie dla osób udających się na wyciąg na Kopę. Dużym minusem pobliskich parkingów są wysokie ceny za postój.
Potrzebny czas
Średnio spędzicie tutaj 15 minut.
Sugerowany wiek
Dla każdego. Podchodząc bliżej wody, należy zachować szczególną ostrożność i mieć dzieci pod czujną opieką, ponieważ bywa tu ślisko i stromo.
Dostępność
Dziki Wodospad w Karpaczu jest ogólnodostępny przez cały czas. Jedynym ograniczeniem i trudnością w jego pobliżu są strome, kamieniste brzegi Łomnicy, po których wiele osób schodzi, aby zobaczyć wodną kaskadę w pełnej krasie.
Najtańszym parkingiem w pobliżu kaskady jest parking miejski wzdłuż ulicy Olimpijskiej (50°46’07.5″N 15°44’00.0″E), na której stoją też osoby kierujące na prywatne, droższe parkingi na sąsiednich działkach.
Plusy i minusy
główne atuty
- malowniczość miejsca,
- położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
słabsze strony
- bardzo wielu odwiedzających,
- brak jakiegokolwiek przygotowania miejsca do funkcji turystycznych,
- drogie parkingi w pobliżu,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Karpacz to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na Dolnym Śląsku! Corocznie odwiedzają go tysiące turystów, którzy przybywają, aby wyruszać stąd w Karkonosze, ale także korzystać z atrakcji w samym mieście. Sprawdźcie, jak możecie spędzić czas w Karpaczu i przeżyć niezapomniany urlop lub wakacje. Oto moje wpisy z tego regionu:
- Co warto zobaczyć w Karpaczu? Poznajcie moje TOP5!
- Najlepsze atrakcje w Karpaczu dla całej rodziny
- Kościół Wang w Karpaczu. Skąd nordycka świątynia pod Śnieżką?
- Muzeum Klocków w Karpaczu. Kraina LEGO jak z marzeń!
Oraz wpisy z przepięknych okolic miasta:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz