
Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!
Gosań to jedno z najwyższych wzniesień Pasma Wolińskiego, które rozciąga się na wyspie Wolin, w znacznym stopniu objętej ochroną jako Woliński Park Narodowy. Szczyt wzgórza Gosań to jeden z kilku punktów widokowych, zlokalizowanych na terenie parku narodowego. Jest on szczególnie interesujący i imponujący, ponieważ znajduje się nad najwyższym klifem polskiego wybrzeża!
Samo wzgórze Gosań liczy sobie 93,4 m. n. p. m. i jest najwyższym wzniesieniem polskiego wybrzeża, które znajduje się bezpośrednio nad brzegiem morza. Od najwyższego wzgórza wybrzeża – Grzywacza (115,9 m. n. p. m.) jest niższy o zaledwie trochę ponad 20 metrów w pionie. Ciekawostką jest położenie obu szczytów, które dzieli zaledwie około 700 metrów. Jednak to niższy Gosań, dzięki widokowi z jego szczytu zyskał uznanie w oczach turystów i… żołnierzy! Do dzisiaj na szczycie możemy zobaczyć pozostałości po dawnej wieży obserwacyjnej oraz schronu załogi 17 Baterii Artylerii Stałej, której inne obiekty można oglądać również w okolicach pobliskiej Białej Góry. Obiekty na Gosaniu pochodzą z lat 50. XX wieku, podobnie jak większość innych obiektów 17 BAS-u w okolicach Białej Góry.
Jednak najciekawszy na wzgórzu Gosań jest imponujący i najwyższy w Polsce klif, z którego każdego roku morze zabiera około 1 metra… Podmywanie prze wody morskie klifu, powoduje że jest on w stałym „ruchu”, który powoduje stałe osuwanie klifu. Jednak dzięki temu, że jest on porośnięty bukami i sosnami, jest on bardziej stabilny. Mimo stałej destrukcji klifu, możemy cieszyć się doskonałym punktem widokowym z którego możemy podziwiać panoramę Zatoki Pomorskiej, Międzyzdroje czy Świnoujście.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!
Lokalizacja miejsca „Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!”: około 4 kilometry na północny-wschód od Międzyzdrojów. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Gosań. Najwyższy klif wybrzeża! w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
5/5
Najwyższy klif jest tylko jeden! Jednak Gosań to również doskonały punkt widokowy i odrobina militarnych reliktów! Drugiego takiego miejsca nie znajdziecie…
Wyjazd samochodem z Międzyzdrojów na Gosań to kwestia około 1 godziny, pieszo dojdziemy tam na szczyt w około 1,5 – 2 godziny i jest to czas, który na pewno warto poświęcić! Widok ze szczytu wynagrodzi każdy trud.
Galeria zdjęć
Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!

Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 4.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 5/5
Pusto… Trzeba mieć nie lada szczęście by spotkać tutaj innych turystów.
Przygotowanie – 4/5
Jest wszystko co potrzebne by szybko i bezpiecznie dotrzeć na Gosań. Brakowało mi jedynie tabliczek z nazwami dawnych obiektów militarnych oraz informacji o widoku, który rozpościera się przed nami, stojącymi na klifie.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Gosań. Najwyższy klif wybrzeża!
Parking – 5/5
Przy drodze wojewódzkiej nr 102 (Międzyzdroje – Kołobrzeg) zlokalizowano całkiem spory parking, przygotowany specjalnie dla odwiedzających Gosań. Postój na nim jest bezpłatny.
Potrzebny czas
Na szczycie spędzisz 5-10 minut. Należy jednak dodać czas potrzebny na dojście z parkingu, który wynosi około 10 minut w jedną stronę. Dojście pieszo z Międzyzdrojów to około 1,5 -2 godziny drogi.
Sugerowany wiek
Dla każdego.
Dostępność
Ostatnie kilkaset metrów podejścia pod Gosań to łagodne, ziemne schody, które będą dużą przeszkodą dla osób niepełnosprawnych, szczególnie tych poruszających się na wózkach inwalidzkich. Schody będą również problemem dla rodziców z wózkami dziecięcymi… Dla nich polecam wykorzystanie nosidełka lub wzięcie brzdąca na barki:)
Najprawdopodobniej ze wzgórza Gosań nie widać wraku betonowca z czasów II wojny światowej. Mimo doskonałej pogody i znajomości tematu, nie udało mi się znaleźć tego wraku, spoczywającego na dnie Bałtyku.
Plusy i minusy
główne atuty
- doskonały widok na największy klif polskiego wybrzeża,
- rozległy widok na Zatokę Pomorską,
- pozostałości dawnych obiektów militarnych,
- dogodny parking i dobrze oznakowane podejście
słabsze strony
- brakuje opisów, każdego z dawnych obiektów militarnych…
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz