kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Charakterystyczny za sprawą barokowej wieży, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia w Poznaniu to najstarsza wśród istniejących do dzisiaj świątyń, lewobrzeżnego Poznania. Jej historia sięga 1. połowy XIII wieku, kiedy to książę Przemysł I ściągnął ze Śródki dominikanów do dawnej osady Św. Gotarda, gdzie przebudowali znajdujący się tutaj wcześniejszy kościół. Mury wzniesionego w tamtym czasie kościoła przetrwały do dzisiejszych czasów, niemal w niezmienionym kształcie.

Świątynia przechodziła trudne chwile na przełomie XVII i XVIII wieku, kiedy to zalana przez powódź, uległa zniszczeniom. Zawaliło się wtedy sklepienie świątyni, które w przeciągu kilku lat udało się odtworzyć a świątynie poddać odbudowie. W 1920 roku do świątyni przybyli jezuici, którym został on przekazany. W latach 60-70. XX wieku prowadzono dalsze prace remontowe, którym zawdzięczamy dzisiejszy wygląd świątyni.

Kościół jest świątynią jednonawową o prostym wnętrzu, w którym najcenniejszym zabytkiem jest XVI-wieczna chrzcielnica. Od północy do głównej nawy przylega kaplica Sanktuarium Matki Boskiej Różańcowej, w której znajduje się cudowny obraz Matki Bożej Różańcowej, ukoronowany w 1968 roku.

Do świątyni przylegają zabudowania podominikańskiego klasztoru. Część klasztoru została rozebrana przez władze pruskie, a fundamenty rozebranych skrzydeł klasztoru można oglądać dzisiaj od strony ul. Garbary.

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Poznań, Szewska 18

Dokładną lokalizację miejsca: Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Na tle innych kościołów lewobrzeżnego Poznania, kościół klasztorny jezuitów pw. Najświętszego Serca Jezusowego i Matki Boskiej Pocieszenia zasługuje na szczególną uwagę jako najstarsza świątynia tej części miasta. Choć podobna do innych, na swój sposób wyjątkowa.

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

kościół klasztorny jezuitów jezuici kościół szewska poznań stare miasto w poznaniu
stare miasto w poznaniu
2 / 5

Niestety w ślad za wyjątkowością na kartach historii, kościół nie urzeka wyjątkowo swoich gości. Jak dla mnie gdyby nie jego historia, byłby podobny do innych świątyń.

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu
4.1 / 5

5 / 5

Bez opłat.

4.5 / 5

Poza mszami oraz nabożeństwami, świątynia raczej świeci pustkami.

3 / 5

Obok głównego wejścia do świątyni znajdziecie tablicę informacyjną, przybliżającą historię kościoła.

4 / 5

Na pobliskich ulicach znajdują się liczne miejsca parkingowe, będące włączone do strefy płatnego parkowania. Dodatkowo około 250 metrów na wschód od kościoła znajduje się płatny parking buforowy – ZDM Chwaliszewo.

Kościół klasztorny jezuitów dacie radę zobaczyć w około 10-15 minut.

Dla każdego.

Dostępny dla każdego.

  • unikalna historia,
  • wygodny parking,
  • położenie w pobliżu innych ciekawych miejsc i atrakcji,
  • nie zauważyłem

W miejscu obecnie świątyni stał wcześniej kościół pw. św. Gotarda a wokół niego istniała osada o nazwie Święty Gotard. Niewielkie poszerzenie ulicy przed kościołem jest prawdopodobnie centralnym placem tamtej osady.

Kościół klasztorny jezuitów. Najstarszy kościół Starego Miasta w Poznaniu

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl