Muzeum archidiecezjalne w Gnieźnie skarbiec katedralny gniezno patena kaliska patena mieszka III kielich dąbrówki niellowany

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie to spadkobierca dawnego skarbca katedry prymasowskiej, które na swojej ekspozycji prezentuje niepowtarzalne i wyjątkowe skarby, które udało się zgromadzić w tym miejscu na przestrzeni ponad 1000 lat! Muzeum mieści się w gmachu, położonym kilkadziesiąt metrów od gnieźnieńskiej katedry i gromadzi oraz eksponuje przedmioty materiale, służące sprawowaniu i krzewieniu kultu religijnego. Wśród muzealnych skarbów znajdują się m. in. bogato zdobione kielichy, puszki, okazałe monstrancje, pacyfikały, pierścienie i pamiątki biskupie, rzeźby, tkaniny i szaty liturgiczne, które są zaledwie podstawą zgromadzonej w muzeum kolekcji. Wiele z tych niezwykle cennych przedmiotów ufundowanych zostało gnieźnieńskiej katedrze przy okazji ważnych wydarzeń i uroczystości czy odwiedzin znaczących gości i osobistości swoich czasów. Muzealną kolekcję uzupełniają pamiątki, w tym przedmioty osobiste po gnieźnieńskich hierarchach kościelnych.

Gnieźnieński skarbiec, zarządzany obecnie przez Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie jest najstarszym skarbcem kościelnym w kraju i trzecim co do wielkości, ustępując miejsca tylko kolekcji jasnogórskiej oraz skarbcowi metropolii krakowskiej. Do najcenniejszych eksponatów Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie należą m. in. X-wieczny kielich św. Wojciecha czy XII-wieczne kielichy Dąbrówki, będące unikalnymi przykładami romańskiej sztuki sakralnej.

Oficjalnie zostało otwarte 22 maja 1991 roku a powołane do życia decyzją prymasa Józefa Glempa z 1989 roku.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Gniezno, ul. Kolegiaty 2

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
3 / 5

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie to najstarszy polski skarbiec kościelny i trzeci, pod względem bogactwa zgromadzonych zbiorów, dzięki czemu jest na pewno wyjątkowym miejscem nie tylko na Wzgórzu Lecha ale i w całym kraju. W swoich zbiorach posiada niezwykle cenne przedmioty, prezentujące różne style w sztuce sakralnej na przestrzeni blisko 1000 lat.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Muzeum archidiecezjalne w Gnieźnie skarbiec katedralny gniezno tryptyk ołtarz
Muzeum archidiecezjalne w Gnieźnie skarbiec katedralny gniezno gabloty eksponaty skarby
Muzeum archidiecezjalne w Gnieźnie skarbiec katedralny gniezno pamiątki po prymasie Wyszyńskim gniezno atrakcje
wnętrze muzeum archidiecezjalnego w gnieźnie
skarbiec katedralny gniezno relikwiarz świętego wojciecha
Muzeum archidiecezjalne w Gnieźnie skarbiec katedralny gniezno katafalk domowy
3 / 5

Wystawa muzeum to nie tylko ekspozycja przepięknych zabytków i przedmiotów o szczególnej wartości religijnej i estetycznej. W zgromadzonych przedmiotach zapisana jest historia archidiecezji gnieźnieńskiej, która staje się dzięki nim nieco bliższa, dostępniejsza i przez to zdecydowanie ciekawsza od nawet najbardziej barwnych opisów.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie
4.2 / 5

3.5 / 5

Wejście do muzeum wymaga wcześniejszego zakupu biletu. Cena biletu nie jest wygórowana a dodatkowo dostępny jest w sprzedaży bilet łączony (muzeum + katedra) przy zakupie którego otrzymujemy dostęp do audioprzewodnika, bardzo ciekawie prowadzącego po muzealnej ekspozycji.

4.5 / 5

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie cieszy się mniejsza popularnością niż chociażby stojąca po sąsiedzku gnieźnieńska katedra. Dzięki niewielu zwiedzającym, można w spokoju poznać jego wyjątkową i bogatą ekspozycję.

4.5 / 5

Muzeum jest dobrze oznakowane a każdy z eksponatów posiada indywidualną informację z krótkim i rzeczowym opisem. Całośc dopełnia bardzo dobrze i ciekawie przygotowany audioprzewodnik. Jedyne czego mi brakowało, to dostosowania ekspozycji do dzisiejszych możliwości multimedialnych (ekranów dotykowych, hologramów itp.), które zatarłyby (całkowicie zasadne i zrozumiałe) ograniczenia spowodowane przechowywaniem eksponatów w gablotach.

4 / 5

W okolicy Wzgórza Lecha w Gnieźnie, na terenie którego znajduje się Muzeum Archidiecezjalne znajdziecie kilka parkingów, na których będziecie mogli bezpiecznie zaparkować i pozostawić swoje samochody. Najlepszym rozwiązaniem jest bezpłatny parking miejski (wjazd od ul. Łaskiego, po sąsiedzku z Placem Św. Wojciecha). Poza tym do dyspozycji mamy parkingi płatne: Parking Katedralny (wjazd od ul. Słomianka, opłata “co łaska”), duży parking przy skrzyżowaniu ulicy Łaskiego i Trasy Zjazdu Gnieźnieńskiego oraz miejsca postojowe w centrum miasta, będące częścią Strefy Płatnego Parkowania.

Na zwiedzenie wnętrz i pobieżne poznanie eksponatów Muzeum Archidiecezjalnego w Gnieźnie potrzebujecie minimum 30 – 40 minut. Sumienne wysłuchanie całego audioprzewodnika prowadzącego nas przez muzeum zajmuje ok. 60 minut.

Ze względu na tematykę ekspozycji oraz treści, które niekoniecznie dedykowane są najmłodszym, uważam że Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie to miejsce odpowiednie dla dzieci i młodzieży w wieku minimum 10 lat.

Budynek muzeum nie jest przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach. Ograniczenia te w mniejszym stopniu odczują również osoby podróżujące z wózkiem dziecięcym.

  • unikalna i bogata ekspozycja zabytków sztuki sakralnej i kultu religijnego,
  • jeden z największych skarbców kościelnych w kraju,
  • lokalizacja w historycznym miejscu, w pobliżu innych ważnych zabytków i ciekawych atrakcji,
  • dobre przygotowanie do obsługi ruchu turystycznego,
  • tradycyjna forma ekspozycji, bez udziały multimediów czy nowoczesnych sposobów prezentacji,
  • niedostosowanie muzeum do potrzeb osób niepełnosprawnych,
  • ekspozycja ze względu na tematykę, raczej nie przeznaczona dla małych dzieci

Decydując się na zwiedzanie tego miejsca z dziećmi, wprowadźcie je wcześniej w tematykę muzeum i bądźcie czujni w okolicach sali z katafalkiem (nie wszyscy najmłodsi są gotowi na tak bezpośrednią prezentację obrzędów pogrzebowych i śmierci). Pamiętajcie, że postrzeganie świata i psychika dzieci jest zupełnie inna niż u osób dorosłych.

Muzeum Archidiecezjalne w Gnieźnie

Gniezno to to miasto będące prawdziwym skarbcem historii! Poznajcie jego najciekawsze budowle, miejsca i atrakcje z wpisów na kierunkowo.pl:

  • już wkrótce

Rozpocznijcie w tym miejscu również fascynująca podróż po Polsce pierwszych Piastów. Ruszając z Gniezna, czyli samego serca Szlaku Piastowskiego do pozostałych miejsc o wielkiej historii, możecie odwiedzić m. in.:

Więcej wpisów z tych okolic znajdziecie pod oznaczeniami #gniezno i okolice oraz #szlak piastowski.

Wpis opublikowano: 3 grudnia 2023, ostatnia modyfikacja treści: 2 lutego 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl