bunkier v3 bunkier v-3

Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon

Bunkier V3 w Zalesiu to pozostałość po dawnym tajnym nazistowskim poligonie tzw. broni odwetowej typu V-3, która miała być sławną cudowną bronią Hitlera (“Wunderwaffe“). Prace nad V-3 rozpoczęto w 1943 roku i jeden z dwóch poligonów doświadczalnych zlokalizowano właśnie w Zalesiu na wyspie Wolin (drugi umiejscowiono w okolicach niemieckiego Magdeburga). “Stonoga”, bo tak potocznie nazwano V-3 była największym działem, jakie zostało skonstruowane w czasach II wojny światowej a konstrukcja bazowała na idei działa wielokomorowego, które jako pierwszy opracował francuski inżynier Perreaux pod koniec XIX wieku. Działanie wyrzutni wielokomorowej V-3 było oparte na potęgowaniu mocy wystrzału, poprzez synchroniczne odpalanie dodatkowych ładunków miotających, które napędzały wystrzeliwany pocisk. Dzięki temu możliwe było wystrzeliwanie pocisków na odległość ponad 160 km, czyli tyle ile potrzebowali naziści by z kontynentu ostrzeliwać Londyn!

To właśnie m. in. dzięki poligonowi w Zalesiu, nazistom udało się wznieś fortyfikacje we francuskim Mimoyecques z wyrzutniami bojowymi, z których zdołano oddać jedynie strzały próbne, ponieważ alianci w 1944 roku skutecznie zbombardowali podziemne wyrzutnie. Mimo to prace nad bronią V-3 trwały aż do lutego 1945 roku. W Zalesiu do obecnych czasów pozostały jedynie betonowe podstawy wyrzutni zlokalizowane na zboczach wzgórza Wyżnica oraz dawny schron amunicyjny, w którym przechowywano pociski V-3.

Obecnie na terenie dawnego poligonu doświadczalnego utworzono mini muzeum – Bunkier V3. Wewnątrz dawnego schronu możemy poznać historię ciekawostek militarnych, które miały okazać się ową cudowną bronią, mogącą zmienić losy II wojny światowej. W pobliżu bunkra możemy również zobaczyć pozostałości po dawnych wyrzutniach, czyli betonowe podpory dawnej wyrzutni.

Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon

Wicko, Nadbrzeżna 9

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Wyjątkowość tego miejsca jest bezapelacyjna, mimo że do naszych czasów niewiele pozostało z dawnego poligonu doświadczalnego… Jednak to unikalna historia, tworzy z tego miejsca wyjątkową atrakcję!

Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon

bunkier v3 bunkier v-3
wycieczki z Międzyzdrojów
bunkier v3 bunkier v-3
bunkier v3 bunkier v-3
bunkier v3 bunkier v-3 atrakcje w międzyzdrojach atrakcje międzyzdroje
2 / 5

Choć bunkier V3 to miejsce o unikatowej historii, atrakcja turystyczna jaka została utworzona w tym miejscu nie oddaje jego wyjątkowości. Mini muzeum jest faktycznie “mini”, na zewnątrz stoją eksponaty, które na pierwszy rzut oka wydają się przypadkowe i nie do końca współgrające z historią a tuż obok leje się wojskowa grochówka… Dlatego jeżeli liczysz na atrakcję militarną, przesiąkniętą historią możesz wyjechać z lekkim niedosytem…

Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon
3.5 / 5

4 / 5

Ceny bardzo przystępne, rzędu kilku złotych od osoby.

2.5 / 5

Niestety przez bardzo niewielką ekspozycję, wynikającą z wielkości schronu, nawet kilkunastoosobowa grupa może spowodować “przeludnienie”. A turystów chętnych do zobaczenia tego miejsca nie brakuje…

4 / 5

Poprawnie przygotowana informacja turystyczna z tablicami, schematami i zdjęciami. Niestety na minus należy odnotować przeładowanie szyldami i reklamami, które psują militarny klimat miejsca i nie wpływają dobrze na estetykę oraz czytelność cennych i ważnych przekazów.

2.5 / 5

Mimo, że parking opisywany jest wszędzie (zarówno w internecie jak i na miejscu) jako darmowy, na miejscu okazuje się, że nie jest to do końca prawdą… Parking jest darmowy jedynie dla gości wchodzących na ekspozycję. Każdy kto chciałby zobaczyć tylko dawne stanowiska ogniowe, jest wychwytywany i proszony o opłacenie postoju (w moim przypadku było to 5 złotych). Nigdzie nie znalazłem informacji o takiej opłacie… Na plus jest wielkość parkingu i jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie mini muzeum. Ostateczna ocena obniżona za bałagan z opłatami.

Warto zarezerwować sobie do 1 godziny czasu, by zobaczyć wszystkie zakątki wokół bunkra V3 oraz ekspozycje wewnątrz schronu.

Ze względu na militarny charakter sugeruję by nie odwiedzać miejsca z dziećmi poniżej 5 roku życia.

Ekspozycja w wnętrzu schronu jest mała i ciasna, co może by utrudnieniem dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Na zewnątrz tylko teren przez schronem jest dostępny niemal dla każdego, ponieważ dotarcie do pozostałości dawnych wyrzutni wymaga pokonania stromych, leśnych schodów.

 • unikalna historia,
 • autentyczne budynki dawnego poligonu doświadczalnego,
 • przystępne ceny,
 • duży parking w bezpośrednim sąsiedztwie obiektu,
 • pasjonaci, podtrzymujący pamięć o tym miejscu,
 • Pani “wartownik” wychwytująca odwiedzających jeszcze przed schronem, dopominająca się pieniędzy za wejście na teren (lub parking), o których nigdzie nie ma informacji,
 • mała ekspozycja, przez co mieszcząca niewiele osób,
 • sprawiające wrażenie niepasujących do charakteru miejsca, eksponaty militarne,
 • nadmiar szyldów i reklam przed schronem, co źle wpływa na estetykę i klimat,
 • zbyt wiele funkcji (mini muzeum, kantyna, obsługa grup zorganizowanych itp.) w stosunku do wielkości ekspozycji i dostępnych pomieszczeń,
 • wrażenie przereklamowania, potęgowana przez ilość reklam w najbliższej okolicy, zachęcających do odwiedzenia,
 • wrażenie ukierunkowania na zysk i sprzedaż zamiast stworzenia miejsca przesiąkniętego unikalną historią,

Muzeum Bunkier V3 znajdziemy przy głównej trasie między Międzyzdrojami a Lubiniem, przy której znajdziemy również inne fascynujące miejsca jak Jezioro Turkusowe w Wapnicy, Wzgórze Zielonka czy Grodzisko w Lubinie z niesamowitym punktem widokowym na ujście Świny!

Niestety na terenie mini muzeum Bunkier V3 postawiono zbyt wiele pstrokatych reklam, które burzą cały militarny urok miejsca. Niestety również makieta wyrzutni, którą można oglądać przez schronem została wykonana z… rur i kształtek kanalizacyjnych, co tylko świadczy o dbałości o jakość, estetykę i rzetelność prezentacji dla turystów. Również wiele zdobyczy militarnych (np. kombinezony i maski przeciwgazowe), które można oglądać na terenie muzeum, na pierwszy rzut oka nie pasują przeznaczeniem do dawnej funkcji tego miejsca. A to burzy nieco przekaz i odbiór przez turystów.

Muzeum Bunkier V3 w Zalesiu, czyli dawny tajny poligon

Poznaj pozostałe atrakcje i ciekawe miejsca w Międzyzdrojach, przejdź do wpisu:

Wpis opublikowano: 1 lipca 2021, ostatnia modyfikacja treści: 25 lipca 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl