Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Chwytające za gardło i serce, przejmujące a przy tym niezwykle efektownie się prezentujące! Takie właśnie jest Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956, które znajduje się w podziemiach Zamku Cesarskiego w Poznaniu. Poświęcone ono jest oczywiście zrywowi mieszkańców Poznania przeciwko ówczesnej władzy w czerwcu 1956 roku ale gromadzi również źródła historyczne związane z działalnością opozycyjną w czasach PRL.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 na swojej ekspozycji, która została dosłownie „wciśnięta” w podziemia Zamku Cesarskiego, co nie jest żadnym przypadkiem. To właśnie pod poznańskim Zamkiem i na biegnącej tutaj ulicy Święty Marcin, rozegrało się wiele z pamiętnych wydarzeń. Ekspozycja choć niewielka przepełniona jest oryginalnymi eksponatami, robiącymi wrażenie makietami, multimediami oraz poprzez odwzorowanie wielu miejsc tamtych wydarzeń, doskonale oddaje ducha tamtych czasów. Oprócz przybliżania nam samych wydarzeń Poznańskiego Czerwca, przedstawia również jego przyczyny, późniejsze skutki ale również historię powstania pomnika, który dzisiaj jest jednym z wielu symboli miasta.
O tym jak doskonale zaprojektowana została ekspozycja, przekonacie się odwiedzając na niej przeciętne poznańskie mieszkanie z lat 50. XX wieku, pokój przesłuchań UB, fabryczny warsztat, partyjną trybunę czy ulicę na której stoją rzeczywistych rozmiarów makiety czołgu i tramwaju! Całość dopełniają zebrane oryginalne eksponaty oraz multimedia, które możemy oglądać na wielu rozlokowanych ekranach oraz lecące w tle relacje świadków wydarzeń, czy czytana lista ofiar tamtych dni. Ekspozycja robi ogromne wrażenie i sam muszę się Wam przyznać, że wyszedłem z niej niezwykle poruszony…
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Konkrety
lokalizacja
Poznań, ul. Święty Marcin 80-82 (w podziemiach Zamku Cesarskiego; wejście od południowej strony)
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Drugiego takiego muzeum w Polsce nie ma! Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 jest unikatowe nie tylko z tego powodu, bo jego ekspozycja to również muzealne arcydzieło! Choć znacznie mniejsze to dorównujące pomysłem i dbałością o szczegóły chociażby Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku!
Galeria
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Moim zdaniem
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956 polecam Wam z całego serca! Osobiście uważam, że powinno ono stać się jedynym z najważniejszych punktów turystycznych na mapie Poznania! Niewątpliwie na to zasługuje!
Ranking
ceny
Cena biletu normalnego wynosi około kilkunastu złotych i jest jak najbardziej zasadna i akceptowalna.
ilość turystów
Choć z bólem serca muszę przyznać, że Muzeum Powstania Poznańskiego nie jest licznie odwiedzane przez turystów to liczę, że niedługo to się zmieni. Z drugiej strony możliwość przejścia ekspozycji w samotności była niezapomniana i jeszcze bardziej dała możliwość poznać tamte wydarzenia i choć odrobinę poczuć je na własnej skórze!
przygotowanie
W samym muzeum nie można się do niczego przyczepić ale mimo, że przed wejście stoi duża instalacja „1956” niewielu wie, gdzie jest wejście do muzeum. Brakuje również drogowskazów miejskiej informacji turystycznej, kierujących do Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956.
Praktyczne info
parking
W bezpośrednich okolicach Muzeum Czerwca 1956 nie znajdziemy zbyt wielu miejsc do pozostawienia samochodu. Najbliższy parking znajdziemy przy Zamku, niemal bezpośrednio przy wejściu do muzeum. Jest on jednak niewielki i płatny. Inne, znacznie większe parkingi znajdziecie pod Placem Wolności oraz pod Rondem Kaponiera. Oba są płatne. Alternatywą jest poszukiwanie miejsc do zaparkowania na pobliskich ulicach, należy jednak mieć na uwadze, że obszar ten znajduje się w Strefie Płatnego Parkowania.
Dobrą alternatywą są parkingi Park & Ride, zlokalizowane na obrzeżach miasta i dojazd komunikacją miejską.
potrzebny czas
Minimum 30 minut, optymalnie około 40 minut, choć oczywiście można spędzić tutaj więcej czasu.
sugerowany wiek
Ze względu na tematykę i tragizm przedstawianych wydarzeń sugeruję by nie zabierać tutaj dzieci młodszych niż 10 lat.
dostępność
Muzeum dostępne dla osób niepełnosprawnych. Przygotowane dla nich zostało osobne wejście (do wejścia prowadzą oznaczenia) i winda, dzięki której zjadą do podziemi gdzie mieści się muzeum.
Plusy i minusy
główne atuty
- niesamowita ekspozycja, która robi piorunujące wrażenie,
- lokalizacja w miejscu, gdzie działy się wydarzenia Czerwca ’56
- unikalność miejsca i przedstawianej historii,
- położenie w bezpośrednim sąsiedztwie innych ciekawych miejsc i atrakcji w Poznaniu,
- przystosowanie ekspozycji do potrzeb osób niepełnosprawnych,
słabsze strony
- słabo oznakowane dojście do muzeum i niejednoznacznie (choć oryginalnie) oznaczone wejście,
- krótkie godziny otwarcia…
Podpowiedź kierunkowo.pl
Bilet sieciowy to bilet, dzięki któremu będziecie mogli zobaczyć wszystkie muzea Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości. Co ważne ważny jest on przez 7 dni, kosztuje w przybliżeniu 2 razy tyle co bilet wstępu do jednego z oddziałów WMN a dzięki niemu będzie mogli zobaczyć aż 6 muzeów.
Muzeum Powstania Poznańskiego – Czerwiec 1956
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznajcie wpisy, dzięki którym poznacie najciekawsze miejsca w Poznaniu, które warto odwiedzić!
- Poznański Stary Rynek! Jesteście pewni, że wiedzieliście o nim wszystko?
- Ale „bana”! Poznajcie poznański Park Rataje i skansen kolejowy
- Spacerem po ZOO w Poznaniu! (zdjęcia, dojazd, trasa)
- Spacer w koronach drzew w Poznaniu (trasa, dojazd, ceny)
- Poznań za murami, czyli Stare Miasto w Poznaniu
- Ostrów Tumski w Poznaniu. Poznaj najciekawsze miejsca!
- Sołacz. Niezwykła dzielnica willowa w stolicy Wielkopolski
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!