
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu to jedna z najpopularniejszych atrakcji miasta, mieszcząca się w jednej z najpiękniejszych chałup w mieście, znajdującej się tuż obok miejscowego deptaka. Ekspozycja ukazuje genezę turystyki, rozwój sportów zimowych oraz ochronę przyrody. Znajdziecie tu unikalne pamiątki, dokumenty i eksponaty, które przybliżają historię odkrywania gór – od pracy dawnych górników, drwali i zielarzy po pierwsze wyprawy turystyczne.
Muzeum mieści się w zabytkowym budynku przysłupowym, wzniesionym w latach 1932–1936 przez mieszkańców miasta. Początkowo działało tu Muzeum Regionalne, jednak po II wojnie światowej zostało zamknięte. W 1974 roku, po latach starań, otwarto nową placówkę poświęconą historii sportu, turystyki i ochrony przyrody w Karkonoszach – Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu.
Ekspozycja stała muzeum podzielona jest na trzy główne działy: „Geneza i rozwój turystyki”, „Rozwój sportów zimowych; Olimpizm” oraz „Ochrona przyrody”. Wystawa ukazuje historię eksploracji gór, rozwój sportów zimowych oraz unikalne środowisko karkonoskiej przyrody. Można tu zobaczyć m.in. zabytkowy sprzęt narciarski, lektyki i sanie rogate, którymi podróżowano po górach, a także liczne trofea sportowe, plakaty, monety, sztandary, stroje czy sprzęt sportowy. Do najciekawszych eksponatów należą: kolekcja medali uczestnictwa z zimowych igrzysk olimpijskich (1928–2018), medal z I Nowożytnych Igrzysk Olimpijskich z Aten 1896 r., pochodnie olimpijskie oraz złoty medal olimpijski Renaty Mauer-Różańskiej. Oprócz wystawy stałej muzeum regularnie prezentuje ekspozycje czasowe, uzupełniające główne zbiory.
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Konkrety
lokalizacja
Karpacz, ul. Kopernika 2
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu jest jednym z nielicznych muzeów o tej tematyce w naszym kraju. Wyróżnia je z pewnością ekspozycja poświęcona regionalnym tradycjom sportowym i karkonoskiej turystyce, prezentująca przy tym niepowtarzalne zbiory.
Galeria
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Moim zdaniem
Choć jestem miłośnikiem muzeów, wychodząc z Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, miałem mieszane uczucia… Z jednej strony muzeum ma wiele unikatowych zbiorów i ciekawą tematykę, z drugiej jednak ekspozycja zaprezentowana jest w starym, statycznym i mało angażującym stylu.
Ranking
ceny
Wstęp do muzeum jest płatny. Bilety są niedrogie, kosztują około kilkunastu złotych za bilet normalny. Warto podkreślić, że wtorki są dniami z bezpłatnym wstępem.
ilość turystów
Muzeum, z racji swojego położenia w centrum miasta, przy głównym deptaku, jest chętnie odwiedzane. Ze względu na niewielki rozmiar budynku muzeum, szybko się zapełnia i nawet przy kilkudziesięciu zwiedzających naraz można odczuć tłok.
przygotowanie
Muzeum jest dobrze oznakowane, a dotarcie do niego ułatwiają tablice informacyjne i drogowskazy. Na wystawie większość zbiorów jest opisana, a dodatkowo można skorzystać z audioprzewodnika (za dodatkową opłatą).
Praktyczne info
parking
Muzeum nie posiada własnego parkingu, dedykowanego dla swoich gości. Sytuację ratuje pobliski parking miejski na ul. Obrońców Pokoju (ok. 120 m od muzeum, płatny, 50°46’30.7″N 15°45’38.0″E).
potrzebny czas
Moje zwiedzanie Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu trwało 30 minut. Oczywiście osoby szczególnie zainteresowane tematyką karkonoskiego sportu i turystyki spędzą tam na pewno znacznie więcej czasu.
sugerowany wiek
Tematyka muzeum może zainteresować każdego, niezależnie od wieku, nawet najmłodszych. Jednak ze względu na konstrukcję budynku i ograniczoną przestrzeń w wypełnionych po brzegi salach ekspozycyjnych zachęcam, aby odwiedzać to miejsce z dziećmi chodzącymi (minimum 3-letnimi).
dostępność
Muzeum jest otwarte przez cały rok, od wtorku do niedzieli w godzinach 10:00-17:00 (w poniedziałki muzeum jest nieczynne). Ze względu na konstrukcję samego budynku i aranżację wystawy, muzeum nie jest przystosowane dla osób niepełnosprawnych na wózkach inwalidzkich oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.
Plusy i minusy
główne atuty
- wystawa w przepięknym, drewnianym budynku o regionalnej architekturze,
- ekspozycja poświęcona głównie regionalnym tradycjom sportowym i miejscowej turystyce,
- położenie w centrum miasta, blisko głównej ulicy miasta,
- bezpłatne wtorki,
słabsze strony
- brak parkingu dla odwiedzających,
- budynek muzeum nieprzystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych,
- niewiele miejsca dla zwiedzających na ekspozycji (niewielkie pomieszczenia, dużo zbiorów), sprawiają, że nawet przy niewielu zwiedzających można odnieść wrażenie tłumów w muzeum,
Podpowiedź kierunkowo.pl
Wystawa muzeum znajduje się nie tylko we wnętrzach budynku, ale również na zewnątrz. Warto obejść budynek dookoła i zobaczyć, jakie ciekawostki czekają na Was w jego otoczeniu.
Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu
Poznajcie miejsca w okolicy!
Karpacz to jedno z najbardziej atrakcyjnych miast na Dolnym Śląsku! Corocznie odwiedzają go tysiące turystów, którzy przybywają, aby wyruszać stąd w Karkonosze, ale także korzystać z atrakcji w samym mieście. Sprawdźcie, jak możecie spędzić czas w Karpaczu i przeżyć niezapomniany urlop lub wakacje. Oto moje wpisy z tego regionu:
- Co warto zobaczyć w Karpaczu? Poznajcie moje TOP5!
- Najlepsze atrakcje w Karpaczu dla całej rodziny
- Kościół Wang w Karpaczu. Skąd nordycka świątynia pod Śnieżką?
- Muzeum Klocków w Karpaczu. Kraina LEGO jak z marzeń!
Oraz wpisy z przepięknych okolic miasta:
- oficjalna strona internetowa Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
- wpis MUZEUM SPORTU I TURYSTYKI na stronie internetowej Miasta Karpacz, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
- wpis Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu na stronie dolnyslask.travel, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
- wpis Muzeum Sportu i Turystyki w Karpaczu w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 20.02.2025,
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!
Dodaj komentarz