muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów

Muzeum Ziemi Złotowskiej

W urokliwym “szachulcu” zlokalizowanym w ścisłym centrum miasta, który jest jednocześnie najstarszym zachowanym budynkiem w Złotowie, znajduje się Muzeum Ziemi Złotowskiej. W dawnym domu mieszczańskim z XVIII wieku, możemy obejrzeć ekspozycję regionalnego muzeum, które prezentuje nam liczne zbiory archeologiczne, etnograficzne i historyczne związane z tutejszym regionem Krajni Złotowskiej.

Sam budynek muzeum jest już nie lada eksponatem, ponieważ prezentuje on unikalny przykład budownictwa mieszczańskiego na Krajnie w XVIII wieku. Jest on doskonałym przykładem ówczesnej zabudowy miasta a dodatkowo, poza charakterystyczną konstrukcją ma on również rzadko zachowaną tzw. czarną kuchnię. Wewnątrz budynku znajdziecie podzieloną tematycznie ekspozycję, która przybliży Wam historię oraz tradycję regionu. Będziecie mieli okazję zobaczyć najstarszy zachowany skrawek materiału z haftem krajeńskim, unikalne dzieła sztuki prezentujące m. in. Złotów oraz ekspozycję archeologiczną, zawierającą eksponaty zebrane podczas badań w okolicy.

Oddziałem Muzeum Ziemi Złotowskiej jest również Zagroda Krajeńska oraz złotowski Spichlerz.

Dokładną lokalizację miejsca: Muzeum Ziemi Złotowskiej, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Muzeum Ziemi Złotowskiej to jedno z wielu muzeów regionalnych, które rozsiane są po całej Polsce. Choć każde z nich przybliża nam inny region, przez co niewątpliwie ich ekspozycje są niepowtarzalne, sama forma muzeum jest dobrze znana i nie wyróżnia się na tle innych, podobnych placówek.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
muzeum ziemi złotowskiej muzeum złotów
3 / 5

Zaryzykuję stwierdzenie, że nigdzie indziej nie poznacie tak dobrze historii, obyczajów, kultury i sztuki okolic Złotowa. Solidna lekcja krajoznawcza, opowiedziana przez ciekawą ekspozycję muzeum. Moim zdaniem warto wejść!

Muzeum Ziemi Złotowskiej
4.2 / 5

4 / 5

Ceny bardzo przystępne, rzędu kilku złotych za osobę.

4.5 / 5

Niestety, muzea regionalne nie cieszą się dużym zainteresowaniem.

4 / 5

Dzięki przygotowanej informacji dla turystów, będziemy mogli poznać każdy eksponat. Na mieście znajdziemy drogowskazy ułatwiające dotarcie a mimo to, informacja mogłaby być obszerniejsza.

4 / 5

Najbliższy parking znajdziemy na pobliskim placu Ignacego Paderewskiego. Parkowanie na nim jest płatne. W dalszej odległości znajdziemy również parkingi bezpłatne.

Od 30 do 60 minut, w zależności od zainteresowania tematem.

Tematyka muzeum będzie odpowiednia dla dzieci w wieku 10 lat i starszych.

Muzeum nie nie przystosowane do osób niepełnosprawnych, przez co będą one mogły zobaczyć jedynie część ekspozycji.

  • unikalna i wielowątkowa ekspozycja,
  • siedziba w zabytkowym i charakterystycznym budynku,
  • przystępne ceny biletów,
  • położenie w samym centrum miasta,
  • nie zauważyłem większych wad,

W muzeum będziecie mili okazje zrobić unikatową pocztówkę z pieczęcią inspirowaną pracą artystki Teresy Jakubowskiej, która zainspirowała się również urokami Złotowa.

Muzeum Ziemi Złotowskiej

Poznajcie atrakcje północnej Wielkopolski w tym również historycznej Krajny! Oto wpisy, w których opisałem dla Was najciekawsze miejsca tych stron.

Będąc w tych stronach, zajrzyjcie do kameralnej i wypełnionej spokojem oraz dobrym smakiem agroturystyki, do której będziecie mogli wpaść na obiad, popołudniową kawką czy nawet cały weekend  – Agro Skórka. Przyjedź raz, a na pewno tu wrócisz!. Szczerze Wam polecam!

Wpis opublikowano: 21 maja 2022, ostatnia modyfikacja treści: 9 listopada 2022

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl