Port morski w Ustce

Port w Ustce to największy tego typu obiekt w okolicy. Zacumować mogą w nim około dwukrotnie większe jednostki, niż w niedalekim porcie w Rowach. Mimo to, port w Ustce to lokalna przystań, obsługująca główne statki rybackie, turystyczne, łodzie prywatne i niewielkie statki towarowe. Nie spodziewajmy się spotkać w nim okazałych statków czy okrętów. Podobnie jak wspomniany port rybacki w Rowach jest on największą atrakcją dla dzieci, które z bliska mogą zobaczyć statki.

Sam port to tak naprawdę kompleks kilku obiektów, w tym między innymi latarnia morska, ruchomy most na Słupi czy okazałe falochrony, udostępnione do ruchu pieszego. Port znajduje się zarówno na zachodnim jak i wschodnim brzegu. Większość zabudowań portowych oraz faktyczne doki portowe znajdują się po zachodniej stronie rzeki Słupi, w ujściu której port jest zlokalizowany. Brzegi portu od kilku lat łączy obrotowy most. Podczas mojej wizyty w Ustce niestety z racji dużego wiatru nie miałem okazji przejść na zachodnią stronę portu, ponieważ most był zamknięty.

Ciekawa jest za to historia portu. Szczególnie interesujące są czasy, gdy Ustka miała zostać “drugą Gdynią”. W tym celu pobudowano tzw. trzecie molo (do którego niestety nie udało mi się dotrzeć). Między falochronami portu a trzecim molem miały powstać duże baseny portowe mogące przyjąć duże jednostki. Plany jednak nie zostały zrealizowane w wyniku nastania wojny i zmian politycznych z niej wynikających.

Port morski w Ustce

Ustka, ul. Marynarki Polskiej 1

Dokładną lokalizację miejsca: Port morski w Ustce, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Niestety port jak port. Ani sama jego budowa ani statki, które mogą w nim zacumować, nie są ani imponujące, ani niezwykłe.

Port morski w Ustce

port w ustce
port w ustce
2 / 5

Zapewne odwiedzając Ustkę i tak zawitasz do portu, wokół którego bije serce Ustki. Prawda jednak jest taka, jeżeli nawet port w Ustce nie znajdzie się na twojej liście miejsc do zobaczenia, niewiele stracisz. Tak naprawdę tylko falochrony…

Port morski w Ustce
3.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

2 / 5

Wyjście z portu to niemal serce miasta, dlatego spodziewaj się wielu turystów.

3 / 5

Na mieście widziałem wiele drogowskazów kierujących w stronę portu. Niestety sam port w Ustce już tak dobrze opisany turystom nie został.

3.5 / 5

Dwa duże parkingi. Jeden na zachodnim brzegu (blisko ale płatny). Drugi parking dużo dalej, na ul. Słupskiej ale za to bezpłatny.

Ilość potrzebnego czasu zależy od tego co chcesz tutaj robić i zobaczyć. Możesz tu spędzić pół godziny a możesz również znaleźć atrakcje, które wypełnią Ci kilka godzin.

Dla każdego.

Port w Ustce jest dostępny dla każdego.

  • mnogość atrakcji w samym porcie jak falochrony, obrotowy most, latarnia, rejsy turystyczne itp.
  • duża atrakcja dla dzieci,
  • znaki kierujące do portu,
  • port ma raczej charakter lokalny, dlatego nie zobaczymy w nim okazałych statków czy okrętów,
  • przejście na drugi brzeg portu tylko przez ruchomy most, który może być nieczynny w złą pogodę,
  • Przejście całego portu uzależnione jest od pokonania mostu obrotowego na Słupi. Pamiętaj, że może być on zamknięty z powodu silnego wiatru lub wysokiej temperatury.

Port morski w Ustce

Interesuje Cię okolica? Wcale się nie dziwię! Poznaj ją lepiej dzięki poniższym wpisom:

Wpis opublikowano: 11 czerwca 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 maja 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl