rezerwat archeologiczny genius loci

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, to niezwykłe miejsce na mapie miasta. Przybliża ono nam potęgę średniowiecznego grodu poznańskiego, poprzez prezentowanie autentycznych, doskonale zachowanych konstrukcji wału obronnego z X wieku. To właśnie dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym wokół dawnych obwarowań mamy wiedzę, jak bardzo potężną i ważną warownią był w średniowieczu Poznań. Rezerwat Genius loci eksponuje właśnie jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.

Zwiedzanie rezerwatu odbywa się przy wykorzystaniu audioprzewodnika oraz w oparciu o tzw. infokioski, czyli interaktywne ekrany. Wszystko to oczywiście w otoczeniu odkrywek archeologicznych, które są niezwykle cennym i unikatowym eksponatem. Placówka jest udostępniona do zwiedzania od 2012 roku a dodatkowo w 2020 roku na ulicy Posadzego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu stanęła instalacja artystyczna Przekrój P(p)oznania, która swoją formą i wielkością nawiązuje do wielkości dawnych wałów grodowych. Jest ona nierozerwalnym elementem rezerwatu, ukazującym potęgę umocnień X-wiecznego grodu.

Tak naprawdę rezerwat archeologiczny w Poznaniu ukazuje historyczne pamiątki państwa polskiego, którego bezsprzecznie w opinii historyków, najważniejszym i najbardziej umocnionym grodem był Poznań. Prezentuje również najstarszą i najprawdopodobniej najbardziej rozbudowaną zabudowę grodową, która nawet dzisiaj w XXI wieku, stanowiła by nie lada przeszkodę i umocnienie. Oprócz ekspozycji stałej rezerwat archeologiczny Genius loci, podobnie jak pobliska Brama Poznania, jest miejscem wystaw czasowych i ekspozycji okolicznościowych.

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

Poznań, ul. ks. Ignacego Posadzego 3

Dokładną lokalizację miejsca: Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, mimo bardzo pospolitej nazwy, prezentuje bardzo niepowtarzalne relikty dawnych wałów grodowych Poznania. Najprawdopodobniej jest to jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć tak wiele z czasów, gdy powstawało państwo polskie!

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

rezerwat archeologiczny genius loci
rezerwat archeologiczny genius loci
rezerwat archeologiczny genius loci główna sala relikty wałów ogronnych grodu
rezerwat archeologiczny genius loci makieta wału grodu piastów
rezerwat archeologiczny genius loci szklana podłoda na reliktami muru ostrów tumski
4 / 5

Niewiele jest miejsc, które po prosto trzeba zobaczyć! Choć wielu może lekceważyć ekspozycję rezerwatu Genius loci, ma ona ogromną wartość historyczną, edukacyjna i archeologiczną. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć tysiące lat historii, tysiące dni pracy archeologów i historyków, których wiedza i doświadczenie pozwala odczytać z tych reliktów przeszłości, informacje kształtujące naszą obecna wiedzę. To niepozorne miejsce, czyli rezerwat archeologiczny w Poznaniu, jest właśnie kwintesencją docenienia pracy badaczy ale i naszych przodków sprzed ponad tysiąca lat!

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu
4.5 / 5

4 / 5

Ceny akceptowalne a dodatkowa szeroka oferta biletów, pozwala zaoszczędzić kilka złotych w przypadku bardziej licznej chęci zwiedzania.

4.5 / 5

Bez tłumów, jedynie wycieczki mogą trochę zaludnić to miejsce.

5 / 5

W tej kwestii jest doskonale! Nie ma się do czego przyczepić.

4 / 5

Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego (obowiązuje tutaj strefa płatnego parkowania).

Zwiedzanie rezerwatu trwa około 30-40 minut.

Z racji charakteru rezerwatu i wiedzy, którą w nim otrzymamy jest to miejsce przewidziane dla minimum 5-6 latków.

Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

  • ekspozycja oparta na autentycznych reliktach dawnych wałów i murów, która uzupełniona została interaktywnymi elementami wystawy,
  • szeroka oferta biletów wejściowych pozwala wybrać najbardziej optymalną opcję zwiedzania,
  • wygodny parking w pobliżu,
  • brak tłumów,
  • lokalizacja,
  • dostępność,
  • nie zauważyłem…

Zwiedzaj rezerwat archeologiczny y w Poznaniu wirtualnie! Wejdź na stronę rezerwatu i wybierz opcję “Wirtualny spacer po rezerwacie“. Więcej wirtualnych spacerów znajdziesz w moim wpisie: Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!

Rezerwat archeologiczny w Poznaniu

Wpis opublikowano: 24 maja 2021, ostatnia modyfikacja treści: 11 marca 2024

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl