
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, to niezwykłe miejsce na mapie miasta. Przybliża ono nam potęgę średniowiecznego grodu poznańskiego, poprzez prezentowanie autentycznych, doskonale zachowanych konstrukcji wału obronnego z X wieku. To właśnie dzięki badaniom archeologicznym prowadzonym wokół dawnych obwarowań mamy wiedzę, jak bardzo potężną i ważną warownią był w średniowieczu Poznań. Rezerwat Genius loci eksponuje właśnie jeden z wykopów archeologicznych, w którym możemy zobaczyć na własne oczy, zapis setek lat istnienia grodu poznańskiego. Wszystko to otoczone interaktywną ekspozycją multimedialną, która dopełnia wiedzę na temat średniowiecznego Poznania.
Zwiedzanie rezerwatu odbywa się przy wykorzystaniu audioprzewodnika oraz w oparciu o tzw. infokioski, czyli interaktywne ekrany. Wszystko to oczywiście w otoczeniu odkrywek archeologicznych, które są niezwykle cennym i unikatowym eksponatem. Placówka jest udostępniona do zwiedzania od 2012 roku a dodatkowo w 2020 roku na ulicy Posadzego, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu stanęła instalacja artystyczna Przekrój P(p)oznania, która swoją formą i wielkością nawiązuje do wielkości dawnych wałów grodowych. Jest ona nierozerwalnym elementem rezerwatu, ukazującym potęgę umocnień X-wiecznego grodu.
Tak naprawdę rezerwat archeologiczny w Poznaniu ukazuje historyczne pamiątki państwa polskiego, którego bezsprzecznie w opinii historyków, najważniejszym i najbardziej umocnionym grodem był Poznań. Prezentuje również najstarszą i najprawdopodobniej najbardziej rozbudowaną zabudowę grodową, która nawet dzisiaj w XXI wieku, stanowiła by nie lada przeszkodę i umocnienie. Oprócz ekspozycji stałej rezerwat archeologiczny Genius loci, podobnie jak pobliska Brama Poznania, jest miejscem wystaw czasowych i ekspozycji okolicznościowych.
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu
Poznań, ul. ks. Ignacego Posadzego 3
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu, mimo bardzo pospolitej nazwy, prezentuje bardzo niepowtarzalne relikty dawnych wałów grodowych Poznania. Najprawdopodobniej jest to jedyne miejsce, gdzie możemy zobaczyć tak wiele z czasów, gdy powstawało państwo polskie!



Niewiele jest miejsc, które po prosto trzeba zobaczyć! Choć wielu może lekceważyć ekspozycję rezerwatu Genius loci, ma ona ogromną wartość historyczną, edukacyjna i archeologiczną. Możemy tutaj na własne oczy zobaczyć tysiące lat historii, tysiące dni pracy archeologów i historyków, których wiedza i doświadczenie pozwala odczytać z tych reliktów przeszłości, informacje kształtujące naszą obecna wiedzę. To niepozorne miejsce, czyli rezerwat archeologiczny w Poznaniu, jest właśnie kwintesencją docenienia pracy badaczy ale i naszych przodków sprzed ponad tysiąca lat!
Ceny akceptowalne a dodatkowa szeroka oferta biletów, pozwala zaoszczędzić kilka złotych w przypadku bardziej licznej chęci zwiedzania.
Płatny parking znajduje się na ulicy Dziekańskiej i jest on najwygodniejszym miejscem do zostawienia auta. Można próbować zaparkować również na uliczkach Ostrowa Tumskiego (obowiązuje tutaj strefa płatnego parkowania).
Zwiedzanie rezerwatu trwa około 30-40 minut.
Z racji charakteru rezerwatu i wiedzy, którą w nim otrzymamy jest to miejsce przewidziane dla minimum 5-6 latków.
Obiekt jest przystosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.
- ekspozycja oparta na autentycznych reliktach dawnych wałów i murów, która uzupełniona została interaktywnymi elementami wystawy,
- szeroka oferta biletów wejściowych pozwala wybrać najbardziej optymalną opcję zwiedzania,
- wygodny parking w pobliżu,
- brak tłumów,
- lokalizacja,
- dostępność,
- nie zauważyłem…
Zwiedzaj rezerwat archeologiczny y w Poznaniu wirtualnie! Wejdź na stronę rezerwatu i wybierz opcję “Wirtualny spacer po rezerwacie“. Więcej wirtualnych spacerów znajdziesz w moim wpisie: Wirtualne muzeum. Lista 15 propozycji w Polsce!
Rezerwat archeologiczny w Poznaniu
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Dzięki poniższym wpisom poznasz najciekawsze miejsca miasta:
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Dziewicza Góra. Więcej niż tylko punkt widokowy!
Dziewicza Góra pod Poznaniem dla wielu kojarzy się z wieżą widokową, która znajduje się na jej szczycie. Jednak to nie…

Zamek Szczytna. Nietuzinkowy a mało znany!
Zamek Szczytna to jeden z najmłodszych polskich zamków, który doskonale widać przejeżdżając przez Kotlinę Kłodzką, najważniejszą trasą w tej okolicy….
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
