rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Rezerwat Śnieżycowy Jar to niezwykłe miejsce – stromy wąwóz przez który przepływa strumień, który szczególnie upodobała sobie wyjątkowej urody śnieżyca wiosenna. Jej przypadające wczesną wiosną masowe kwitnięcie, przyciąga do rezerwatu wielu miłośników pierwszych oznak wiosny oraz entuzjastów dzikiej przyrody. Występująca tutaj śnieżyca wiosenna, objęta w Polsce ochroną gatunkową (do 2014 objęta była ochroną ścisłą, zagraża jej wyginięcie głównie z powodu zrywania) występuje rzadko na terenach nizinnych, znacznie częściej można spotkać ją na terenach górskich. Z tego powodu w 1975 roku utworzono w Śnieżycowym Jarze rezerwat florystyczny na terenie którego śnieżyca znalazła optymalne dla siebie warunki, dzięki czemu owocuje oraz powiększa teren występowania. Dodatkowego uroku dodaje las gradowy z bogatym i zróżnicowanym runem leśnym, w którym spotkać można również przylaszczkę pospolitą, zawilca gajowego czy  złoć żółtą. Co najciekawsze, przypuszcza się, że śnieżyca wiosenna w tym miejscu została zasadzona przez człowieka prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.

 

 

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Konkrety

lokalizacja

gm. Murowana Goślina, ok. 2,5 km na południowy-wschód od m. Uchorowo

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Rezerwat Śnieżycowy Jar, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

5 / 5

Dziko rosnąca śnieżyca wiosenna w Polsce występuje praktycznie tylko na terenach górskich (Sudety, Karpaty ze szczególnym wskazanie Bieszczad). Bardzo rzadko występuje na nizinach, dlatego Śnieżycowy Jar można ze spokojem nazywać miejscem unikatowym i wyjątkowym! To właśnie w nim, śnieżyce porastają tak duży i dziko położony obszar, tworząc niepowtarzalny biało-zielony kwietny dywan.

Galeria

Rezerwat Śnieżycowy Jar

rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc
rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc

Moim zdaniem

1 / 5

Choć sama śnieżyca wiosenna jest po prostu przepiękna, to rezerwat Śnieżycowy Jar mimo swojej unikalności jest atrakcją dla osób , naprawdę zainteresowanych tymi wyjątkowymi roślinami, fotografią przyrodniczą czy miejscami trudno dostępnymi. Niestety teren rezerwatu położony jest w głębi lasu, dodatkowo na terenie poligonu przez co nie jest dostępny stale a dodatkowo rezerwat nie jest on duży, przez co znacznie dłużej zajmuje nam dojście i powrót (nie wspominając o dojeździe) niż samo jego przejście.

Ranking

Rezerwat Śnieżycowy Jar
4.2 / 5

ceny

5 / 5

Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.

ilość turystów

3 / 5

Bywa tłumnie… Kwitnienie śnieżyć trwa około 3-5 tygodni a dodatkowo Rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się w granicach poligonu wojskowego, przez co dostęp do niego jest ograniczony. To wszystko sprawa, że Rezerwat Śnieżycowy Jar można odwiedzić zaledwie podczas kilku weekendów w ciągu roku, co powoduje, że wszyscy chętni zobaczenia na żywo masowego wysypu kwitnących śnieżyc, wyruszają do niego w jednym czasie a ruch turystyczny kumuluje się, sprawiając momentami zwiększony ruch turystyczny.

przygotowanie

4.5 / 5

Mimo, że wiele elementów informacji turystycznej było wykonanych nieco prowizorycznie i oszczędnie (np. papierowe kartki powieszone na drzewach) to ogólnie patrząc, zarówno dojście do rezerwatu jak i sam rezerwat jest bardzo dobrze oznakowany, dzięki czemu dotarcie do niego jest bardzo ułatwione. Dodatkowo najważniejsze informacje, znacznie ułatwiające zaplanowanie wyjazdu oraz najważniejsze informacje, są regularnie publikowane na stronach internetowych Nadleśnictwa Łopuchówko.

Praktyczne info

parking

4 / 5

W weekendy, kiedy możliwe jest wejście na teren rezerwatu tworzone są tymczasowe parkingi (m. in. w Uchorowie, Szymankowie i Starczanowie), na których bezpiecznie możecie pozostawić swoje auto oraz wyruszyć do Śnieżycowego Jaru oznakowanymi ścieżkami. Parkowanie na nich jest bezpłatne.

potrzebny czas

W zależności od tempa, czas potrzebny na dojście do rezerwatu, jego przejście i powrót na parking zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Przejście samego rezerwatu zajmuje około 10-15 minut.

sugerowany wiek

Miejsce to jest odpowiednie dla każdego, warto jednak mieć na uwadze dystans, który należy pokonać chcąc zobaczyć kwitnące śnieżyce. Całkowita długość trasy do pokonania wynosi minimum 5,5 kilometra (jest ona różna w zależności od miejsca, z którego wyruszycie) i dla najmłodszych dzieci może ona być małym wyzwaniem. Z pomocą rodziców trasę tę pokonają nawet dzieci w wieku 3-4-lat.

dostępność

Rezerwat Śnieżycowy Jar położony jest w głębi lasu, przez co dojście do niego wiedzie leśnymi ścieżkami, bywającymi miejscami po deszczach nieco podmokłymi. Udostępniając to miejsce pomyślano o osobach o obniżonej sprawności, dla których przygotowano parking tuż przy wejściu na teren rezerwatu oraz umożliwiono im wjazd samochodem na teren poligonu. Trzeba przyznać, że to duże ułatwienie.

Dodatkowo wzdłuż śnieżycowych pól wybudowano drewnianą kładkę, po której zdecydowanie łatwiej poruszać się np. wózkiem inwalidzkim.

Na takie traktowanie i przywileje nie mogą liczyć rodzice z małymi dziećmi, które poruszają się jeszcze w wózkach. Na pocieszenie, warto przyznać, że trasami dojściowymi i ścieżką przez rezerwat powinniście przez problemu przejechać.

Plusy i minusy

główne atuty

  • niezwykłe przyrodniczo miejsce,
  • unikatowe,
  • dobra organizacja i oznakowanie,

słabsze strony

  • ograniczony dostęp z racji położenia na terenie poligonu wojskowego,
  • atrakcja sezonowa (luty – marzec),
  • położenie w głębi lasu przez co dojście jest długie i może być nieco męczące dla najmłodszych,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Miejscowi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowują niewielki kącik kulinarny w wiosenne weekendy, kiedy jest możliwość wejścia na teren rezerwatu. Możecie zakupić u nich pyszną wojskową grochówkę, pajdę świeżego chleba i inne frykasy. Znajdziecie ich na pewno przy parkingu w Uchorowie.

Choć śnieżyca wiosenna na nizinach jest rzadko spotykana, w Wielkopolsce znajdziecie jeszcze jedno miejsce gdzie zadomowiła się na dobre. Rośnie ona w przypałacowym parku w Turwi. Więcej o tym miejscu w opisie – Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 27 marca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 27 marca 2023
Wykaz źródeł
  • oficjalna strona internetowa Nadleśnictwa Łopuchówko – www.lopuchowko.poznan.lasy.gov.pl, link, dostęp z dn. 26.03.2023,
  • strona internetowa Śnieżycowego Jaru – www.sniezycowyjar.pl, link, dostęp z dn. 26.03.2023,
  • wpis Rezerwat florystyczny Śnieżycowy Jar na stronie regionwielkopolska.pl, link, dostęp z dn. 26.03.2023,
  • wpis Śnieżyca wiosenna w serwisie pl.wikipedia.org, link, dostęp z dn. 26.03.2023,
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU
CO MYŚLISZ O TYM MIEJSCU I WPISIE?
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl