rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Rezerwat Śnieżycowy Jar to niezwykłe miejsce – stromy wąwóz przez który przepływa strumień, który szczególnie upodobała sobie wyjątkowej urody śnieżyca wiosenna. Jej przypadające wczesną wiosną masowe kwitnięcie, przyciąga do rezerwatu wielu miłośników pierwszych oznak wiosny oraz entuzjastów dzikiej przyrody. Występująca tutaj śnieżyca wiosenna, objęta w Polsce ochroną gatunkową (do 2014 objęta była ochroną ścisłą, zagraża jej wyginięcie głównie z powodu zrywania) występuje rzadko na terenach nizinnych, znacznie częściej można spotkać ją na terenach górskich. Z tego powodu w 1975 roku utworzono w Śnieżycowym Jarze rezerwat florystyczny na terenie którego śnieżyca znalazła optymalne dla siebie warunki, dzięki czemu owocuje oraz powiększa teren występowania. Dodatkowego uroku dodaje las gradowy z bogatym i zróżnicowanym runem leśnym, w którym spotkać można również przylaszczkę pospolitą, zawilca gajowego czy  złoć żółtą. Co najciekawsze, przypuszcza się, że śnieżyca wiosenna w tym miejscu została zasadzona przez człowieka prawdopodobnie pod koniec XIX wieku.

 

 

Rezerwat Śnieżycowy Jar

gm. Murowana Goślina, ok. 2,5 km na południowy-wschód od m. Uchorowo

Dokładną lokalizację miejsca: Rezerwat Śnieżycowy Jar, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
5 / 5

Dziko rosnąca śnieżyca wiosenna w Polsce występuje praktycznie tylko na terenach górskich (Sudety, Karpaty ze szczególnym wskazanie Bieszczad). Bardzo rzadko występuje na nizinach, dlatego Śnieżycowy Jar można ze spokojem nazywać miejscem unikatowym i wyjątkowym! To właśnie w nim, śnieżyce porastają tak duży i dziko położony obszar, tworząc niepowtarzalny biało-zielony kwietny dywan.

Rezerwat Śnieżycowy Jar

rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
śnieżyca wiosenna murowana goślina wysyp śnieżycy snieżyc
rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc
rezerwat śnieżycowy jar śnieżyca wiosenna wysyp śnieżycy snieżyc
1 / 5

Choć sama śnieżyca wiosenna jest po prostu przepiękna, to rezerwat Śnieżycowy Jar mimo swojej unikalności jest atrakcją dla osób , naprawdę zainteresowanych tymi wyjątkowymi roślinami, fotografią przyrodniczą czy miejscami trudno dostępnymi. Niestety teren rezerwatu położony jest w głębi lasu, dodatkowo na terenie poligonu przez co nie jest dostępny stale a dodatkowo rezerwat nie jest on duży, przez co znacznie dłużej zajmuje nam dojście i powrót (nie wspominając o dojeździe) niż samo jego przejście.

Rezerwat Śnieżycowy Jar
4.2 / 5

5 / 5

Wejście na teren rezerwatu jest bezpłatne.

3 / 5

Bywa tłumnie… Kwitnienie śnieżyć trwa około 3-5 tygodni a dodatkowo Rezerwat Śnieżycowy Jar znajduje się w granicach poligonu wojskowego, przez co dostęp do niego jest ograniczony. To wszystko sprawa, że Rezerwat Śnieżycowy Jar można odwiedzić zaledwie podczas kilku weekendów w ciągu roku, co powoduje, że wszyscy chętni zobaczenia na żywo masowego wysypu kwitnących śnieżyc, wyruszają do niego w jednym czasie a ruch turystyczny kumuluje się, sprawiając momentami zwiększony ruch turystyczny.

4.5 / 5

Mimo, że wiele elementów informacji turystycznej było wykonanych nieco prowizorycznie i oszczędnie (np. papierowe kartki powieszone na drzewach) to ogólnie patrząc, zarówno dojście do rezerwatu jak i sam rezerwat jest bardzo dobrze oznakowany, dzięki czemu dotarcie do niego jest bardzo ułatwione. Dodatkowo najważniejsze informacje, znacznie ułatwiające zaplanowanie wyjazdu oraz najważniejsze informacje, są regularnie publikowane na stronach internetowych Nadleśnictwa Łopuchówko.

4 / 5

W weekendy, kiedy możliwe jest wejście na teren rezerwatu tworzone są tymczasowe parkingi (m. in. w Uchorowie, Szymankowie i Starczanowie), na których bezpiecznie możecie pozostawić swoje auto oraz wyruszyć do Śnieżycowego Jaru oznakowanymi ścieżkami. Parkowanie na nich jest bezpłatne.

W zależności od tempa, czas potrzebny na dojście do rezerwatu, jego przejście i powrót na parking zajmuje od 1,5 do 2 godzin. Przejście samego rezerwatu zajmuje około 10-15 minut.

Miejsce to jest odpowiednie dla każdego, warto jednak mieć na uwadze dystans, który należy pokonać chcąc zobaczyć kwitnące śnieżyce. Całkowita długość trasy do pokonania wynosi minimum 5,5 kilometra (jest ona różna w zależności od miejsca, z którego wyruszycie) i dla najmłodszych dzieci może ona być małym wyzwaniem. Z pomocą rodziców trasę tę pokonają nawet dzieci w wieku 3-4-lat.

Rezerwat Śnieżycowy Jar położony jest w głębi lasu, przez co dojście do niego wiedzie leśnymi ścieżkami, bywającymi miejscami po deszczach nieco podmokłymi. Udostępniając to miejsce pomyślano o osobach o obniżonej sprawności, dla których przygotowano parking tuż przy wejściu na teren rezerwatu oraz umożliwiono im wjazd samochodem na teren poligonu. Trzeba przyznać, że to duże ułatwienie.

Dodatkowo wzdłuż śnieżycowych pól wybudowano drewnianą kładkę, po której zdecydowanie łatwiej poruszać się np. wózkiem inwalidzkim.

Na takie traktowanie i przywileje nie mogą liczyć rodzice z małymi dziećmi, które poruszają się jeszcze w wózkach. Na pocieszenie, warto przyznać, że trasami dojściowymi i ścieżką przez rezerwat powinniście przez problemu przejechać.

  • niezwykłe przyrodniczo miejsce,
  • unikatowe,
  • dobra organizacja i oznakowanie,
  • ograniczony dostęp z racji położenia na terenie poligonu wojskowego,
  • atrakcja sezonowa (luty – marzec),
  • położenie w głębi lasu przez co dojście jest długie i może być nieco męczące dla najmłodszych,

Miejscowi strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej przygotowują niewielki kącik kulinarny w wiosenne weekendy, kiedy jest możliwość wejścia na teren rezerwatu. Możecie zakupić u nich pyszną wojskową grochówkę, pajdę świeżego chleba i inne frykasy. Znajdziecie ich na pewno przy parkingu w Uchorowie.

Choć śnieżyca wiosenna na nizinach jest rzadko spotykana, w Wielkopolsce znajdziecie jeszcze jedno miejsce gdzie zadomowiła się na dobre. Rośnie ona w przypałacowym parku w Turwi. Więcej o tym miejscu w opisie – Pałac w Turwi. Rezydencja rodu Chłapowskich

Rezerwat Śnieżycowy Jar

Wpis opublikowano: 27 marca 2023, ostatnia modyfikacja treści: 27 marca 2023

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl