schron przeciwlotniczy w parku sołackim

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim w Poznaniu to pozostałość po mrocznym okresie XX wieku. Wybudowano go latach 1942-43, z myślą o niemieckich mieszkańcach dzielnicy willowej, którzy to mogli się w nim schronić podczas spodziewanych nalotów alianckich bombowców. Typ schronu, który możemy zobaczyć na poznańskim Sołaczu to tzw. kryta szczelina przeciwlotnicza (LSDG) o budowie korytarzowej, tzn. że schron ma formę łamanego korytarza z dwoma wejściami na jego końcu, posadowionych w płytkim wykopie i stropie, przykrytym około półmetrową warstwą ziemi. Forma ukształtowania podziemnego korytarza w formie zygzaka z załamaniami pod kątem prostym miała ograniczyć skutki ewentualnego bezpośredniego trafienia oraz zapobiegać rozchodzeniu się podmuchu. Wejścia do schronu były prawdopodobnie obudowane i zabezpieczone dodatkową kratą, których niestety dzisiaj już nie ma.

Schron mógł pomieścić do 110 osób w swoich długi na około 90 metrów podziemnych korytarzach. Oznaczony numerem 3406.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

Poznań, narożnik ul. Nad Wierzbakiem i Litewskiej, na terenie Parku Sołackiego

Dokładną lokalizację miejsca: Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
2 / 5

Schronów przeciwlotniczych podobnych lub niemal identycznych jak ten w Parku Sołackim było w Poznaniu około 100, między innymi kilkaset metrów dalej pod Placem Orawskim. Wiele z nich nie przetrwało do dzisiaj, jednak kilkanaście schronów jest wyeksponowanych w mieście.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

schron przeciwlotniczy w parku sołackim
schron przeciwlotniczy w parku sołackim
schron przeciwlotniczy w parku sołackim
2 / 5

Schron choć ma swoją wartość historyczną jest obecnie betonowym blokiem i ciekawostką głównie dla pasjonatów takich obiektów. Dlatego jeżeli nie zaliczasz się do nich, możesz śmiało odpuścić zobaczenie schronu z bliska.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim
4.8 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim nie budzi większego zainteresowania, przez co też nie przyciąga wielu osób.

4.5 / 5

Wszystko doskonale obrazująca i wyjaśniająca tablica stoi w sąsiedztwie schronu, brakuje jedynie drogowskazu np. przy parkingu czy przystanku komunikacji miejskiej.

5 / 5

Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.

Do 5 minut.

Dla każdego, choć z małymi dziećmi trzeba uważać by nie wchodziły lub wkładały rączek w otwory i zabezpieczenia.

Z zewnątrz dostępny dla każdego. Jeżeli uda Wam się zwiedzać wnętrze, liczcie się z zejściem po schodach i ciasnymi pomieszczeniami.

  • położenie blisko innych atrakcyjnych i ciekawych miejsc,
  • wygodny i darmowy parking,
  • doskonale przygotowana tablica informacyjna,
  • mało zainteresowanych obiektem osób,
  • obiekt zamknięty, wnętrza można zobaczyć po wcześniejszym umówieniu,

Schron na co dzień jest dokładnie zamknięty i nie można zobaczyć jego wnętrza. Wejście do środka jest możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu z opiekunem obiektu (Pan Marcin Nowakowski – kontakt znajdziecie na stronach Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej) lub przy okazji wydarzeń związanych z Twierdzą Poznań, np. Dniami Twierdzy Poznań.

Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim

Wpis opublikowano: 6 października 2021, ostatnia modyfikacja treści: 6 października 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl