
Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim
Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim w Poznaniu to pozostałość po mrocznym okresie XX wieku. Wybudowano go latach 1942-43, z myślą o niemieckich mieszkańcach dzielnicy willowej, którzy to mogli się w nim schronić podczas spodziewanych nalotów alianckich bombowców. Typ schronu, który możemy zobaczyć na poznańskim Sołaczu to tzw. kryta szczelina przeciwlotnicza (LSDG) o budowie korytarzowej, tzn. że schron ma formę łamanego korytarza z dwoma wejściami na jego końcu, posadowionych w płytkim wykopie i stropie, przykrytym około półmetrową warstwą ziemi. Forma ukształtowania podziemnego korytarza w formie zygzaka z załamaniami pod kątem prostym miała ograniczyć skutki ewentualnego bezpośredniego trafienia oraz zapobiegać rozchodzeniu się podmuchu. Wejścia do schronu były prawdopodobnie obudowane i zabezpieczone dodatkową kratą, których niestety dzisiaj już nie ma.
Schron mógł pomieścić do 110 osób w swoich długi na około 90 metrów podziemnych korytarzach. Oznaczony numerem 3406.
Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim
Poznań, narożnik ul. Nad Wierzbakiem i Litewskiej, na terenie Parku Sołackiego
Schronów przeciwlotniczych podobnych lub niemal identycznych jak ten w Parku Sołackim było w Poznaniu około 100, między innymi kilkaset metrów dalej pod Placem Orawskim. Wiele z nich nie przetrwało do dzisiaj, jednak kilkanaście schronów jest wyeksponowanych w mieście.

Schron choć ma swoją wartość historyczną jest obecnie betonowym blokiem i ciekawostką głównie dla pasjonatów takich obiektów. Dlatego jeżeli nie zaliczasz się do nich, możesz śmiało odpuścić zobaczenie schronu z bliska.
Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim nie budzi większego zainteresowania, przez co też nie przyciąga wielu osób.
Wszystko doskonale obrazująca i wyjaśniająca tablica stoi w sąsiedztwie schronu, brakuje jedynie drogowskazu np. przy parkingu czy przystanku komunikacji miejskiej.
Sporo miejsc parkingowych znajduje się wzdłuż ulicy Litewskiej. Parkowanie jest bezpłatne.
Do 5 minut.
Dla każdego, choć z małymi dziećmi trzeba uważać by nie wchodziły lub wkładały rączek w otwory i zabezpieczenia.
Z zewnątrz dostępny dla każdego. Jeżeli uda Wam się zwiedzać wnętrze, liczcie się z zejściem po schodach i ciasnymi pomieszczeniami.
- położenie blisko innych atrakcyjnych i ciekawych miejsc,
- wygodny i darmowy parking,
- doskonale przygotowana tablica informacyjna,
- mało zainteresowanych obiektem osób,
- obiekt zamknięty, wnętrza można zobaczyć po wcześniejszym umówieniu,
Schron na co dzień jest dokładnie zamknięty i nie można zobaczyć jego wnętrza. Wejście do środka jest możliwe jedynie po wcześniejszym umówieniu z opiekunem obiektu (Pan Marcin Nowakowski – kontakt znajdziecie na stronach Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej) lub przy okazji wydarzeń związanych z Twierdzą Poznań, np. Dniami Twierdzy Poznań.
Schron przeciwlotniczy w Parku Sołackim
Poznaj Poznań jeszcze lepiej! Oto kilka wpisów o stolicy Wielkopolski!
JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII
ZWIEDZAM POLSKĘ

Ciekawe miejsca w Pyzdrach (mapa, opisy, wskazówki)
Niewielkie miasto nad Wartą, położone w zachodniej Wielkopolsce skrywa w sobie niezwykła historię, ciekawe zabytki i efektowne murale, którą zachwycą…

Atrakcje w Międzyzdrojach, które warto zobaczyć!
Międzyzdroje to jeden z najbardziej znanych polskich kurortów nad Bałtykiem, który swoją sławę zawdzięcza cudownej lokalizacji, doskonałej bazie turystycznej oraz…
ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!
Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!
