Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej znajduje się w poznańskim Parku Rataje i niewątpliwie nie jest typową, “parkową” atrakcją miejskich parków. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właśnie w miejscu obecnego skansenu, dziesiątki lat temu kursowały składy Średzkiej Kolei Powiatowej, co właśnie ten niewielki lecz ciekawie zaprojektowany skansen ma upamiętnić.

Średzka Kolej Powiatowa funkcjonowała w pierwszej połowie XX wieku i służyła głównie do transportu płodów rolnych, choć obsługiwała również ruch pasażerski. Powstała z inicjatywy właścicieli ziemskich w 1898 roku a pierwsza linia o długości 11 kilometrów połączyła Poznań z Środą Wielkopolską. W następnych latach powstawały kolejne odcinki, dzięki czemu linie kolejowe dotarły aż do Zaniemyśla a całkowita długość linii kolejowych liczyła sobie ponad 100 km. Schyłek Średzkiej Kolei Powiatowej przypadł na wczesne lata drugiej połowy XX wieku, kiedy to spadała liczka pasażerów korzystających z połączeń kolejowych a następnie w wyniku decyzji PKP (powojennego właściciela) w latach 70. XX wieku wstrzymano ruch kolejowy na odcinku Kobylepole – Środa Wielkopolska oraz rozpoczęto częściową rozbiórkę infrastruktury. Jedynym odcinkiem dalej utrzymywanym było połączenie Środy Wielkopolskiej z Zaniemyślem, które funkcjonowało do 2001 roku.

Właśnie tą historię chce podtrzymać Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej na poznańskich Ratajach. W tym celu sprowadzono do skansenu dwa parowozy oraz elementy wyposażenia technicznego linii kolejowej, które uzupełnione o świetnie przygotowaną informację turystyczną stanowią doskonałe miejsce do “żywej” lekcji o kolejnictwie oraz historii Średzkiej Kolei Powiatowej. Na terenie niewielkiego skansenu znajdują się parowozy: mniejszy Dn2t Baziel oraz znacznie większy Tkt48-130 oraz dodatkowo wagon legendarnego WARS-u. Pojazdy możemy podziwiać jedynie z zewnątrz, ponieważ w celu ich ochrony wszystkie drzwi do ich wnętrz zostały zamknięte. Z najciekawszych elementów technicznych warto wspomnieć o żurawiu wodnym, dźwignia sygnałowa czy semafor mechaniczny.

Ciekawostką jest fakt, że Średzka Kolej Powiatowa realizuje obecnie kursy turystyczne, o czym możecie przeczytać na oficjalnej stronie internetowej.

 

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Poznań, w Parku Rataje; na tyłach kościoła pw. Nawiedzenia NMP

Dokładną lokalizację miejsca: Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Takie miejsca, jak Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej to niezwykle rzadko spotykana atrakcja w parkach miejskich. Wyjątkowości dodaje fakt, że powstał on w miejscu dawnej trasy kolejowej oraz to, że udało się w to miejsce sprowadzić zabytkowe parowozy, których imponujące rozmiary na wielu zrobią nie małe wrażenie!

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen poznań nieznany w jeden dzień
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej
3 / 5

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej to niewielka ekspozycja, którą poznacie w ciągu kilku – kilkunastu minut. Mimo swoich rozmiarów, jest doskonale przygotowana, przybliża niezwykłą historię średzkiej kolei wąskotorowej oraz urozmaica spacer pobliskim parkiem. Bez wątpienia warto odwiedzić i zobaczyć!

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu
4.3 / 5

5 / 5

Bez opłat.

3.5 / 5

Miejsce to staje się coraz popularniejsze, przez co nie ma co liczyć na samotność o najwygodniejszych porach spacerowych.

4.5 / 5

Doskonale przygotowana informacja turystyczna, dzięki której poznamy każdy element ekspozycji ale również historię tej wielkopolskiej wąskotorówki. Malutkim minusem jest brak oznakowania dojścia do skansenu, np. z pobliskich parkingów.

4 / 5

Na pobliskim osiedlu Armii Krajowej oraz Osiedlu Rzeczypospolitej, powinniście znaleźć bez problemu miejsce do pozostawienia samochodu. Nie ma dedykowanego parkingu dla odwiedzających park czy skansen.

Od kilku do kilkunastu minut.

Dla każdego.

Dostępne dla każdego.

  • zabytkowe lokomotywy parowe, ustawione na dawnej trasie Średzkiej Kolei Powiatowej,
  • doskonale przygotowane tablice informacyjne na terenie skansenu,
  • w skansenie znajduje się wiele elementów wyposażenia linii kolejowych, które zostały również opisane,
  • położenie w Parku Rataje, czyli świetnym miejscu na spacer,
  • słabo oznakowane dojście do skansenu,

Wzdłuż dawnej trasy kolejowej rozlokowano na terenie Parku Rataje, symboliczne przystanki Średzkiej Kolei Powiatowej.

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Wpis opublikowano: 14 listopada 2021, ostatnia modyfikacja treści: 15 listopada 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl