Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej znajduje się w poznańskim Parku Rataje i niewątpliwie nie jest typową, “parkową” atrakcją miejskich parków. Jego lokalizacja nie jest przypadkowa, bo właśnie w miejscu obecnego skansenu, dziesiątki lat temu kursowały składy Średzkiej Kolei Powiatowej, co właśnie ten niewielki lecz ciekawie zaprojektowany skansen ma upamiętnić.

Średzka Kolej Powiatowa funkcjonowała w pierwszej połowie XX wieku i służyła głównie do transportu płodów rolnych, choć obsługiwała również ruch pasażerski. Powstała z inicjatywy właścicieli ziemskich w 1898 roku a pierwsza linia o długości 11 kilometrów połączyła Poznań z Środą Wielkopolską. W następnych latach powstawały kolejne odcinki, dzięki czemu linie kolejowe dotarły aż do Zaniemyśla a całkowita długość linii kolejowych liczyła sobie ponad 100 km. Schyłek Średzkiej Kolei Powiatowej przypadł na wczesne lata drugiej połowy XX wieku, kiedy to spadała liczka pasażerów korzystających z połączeń kolejowych a następnie w wyniku decyzji PKP (powojennego właściciela) w latach 70. XX wieku wstrzymano ruch kolejowy na odcinku Kobylepole – Środa Wielkopolska oraz rozpoczęto częściową rozbiórkę infrastruktury. Jedynym odcinkiem dalej utrzymywanym było połączenie Środy Wielkopolskiej z Zaniemyślem, które funkcjonowało do 2001 roku.

Właśnie tą historię chce podtrzymać Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej na poznańskich Ratajach. W tym celu sprowadzono do skansenu dwa parowozy oraz elementy wyposażenia technicznego linii kolejowej, które uzupełnione o świetnie przygotowaną informację turystyczną stanowią doskonałe miejsce do “żywej” lekcji o kolejnictwie oraz historii Średzkiej Kolei Powiatowej. Na terenie niewielkiego skansenu znajdują się parowozy: mniejszy Dn2t Baziel oraz znacznie większy Tkt48-130 oraz dodatkowo wagon legendarnego WARS-u. Pojazdy możemy podziwiać jedynie z zewnątrz, ponieważ w celu ich ochrony wszystkie drzwi do ich wnętrz zostały zamknięte. Z najciekawszych elementów technicznych warto wspomnieć o żurawiu wodnym, dźwignia sygnałowa czy semafor mechaniczny.

Ciekawostką jest fakt, że Średzka Kolej Powiatowa realizuje obecnie kursy turystyczne, o czym możecie przeczytać na oficjalnej stronie internetowej.

 

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Konkrety

lokalizacja

Poznań, w Parku Rataje; na tyłach kościoła pw. Nawiedzenia NMP

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

4 / 5

Takie miejsca, jak Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej to niezwykle rzadko spotykana atrakcja w parkach miejskich. Wyjątkowości dodaje fakt, że powstał on w miejscu dawnej trasy kolejowej oraz to, że udało się w to miejsce sprowadzić zabytkowe parowozy, których imponujące rozmiary na wielu zrobią nie małe wrażenie!

Galeria

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej Park Rataje i skansen poznań nieznany w jeden dzień
Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej

Moim zdaniem

3 / 5

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej to niewielka ekspozycja, którą poznacie w ciągu kilku – kilkunastu minut. Mimo swoich rozmiarów, jest doskonale przygotowana, przybliża niezwykłą historię średzkiej kolei wąskotorowej oraz urozmaica spacer pobliskim parkiem. Bez wątpienia warto odwiedzić i zobaczyć!

Ranking

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu
4.3 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

3.5 / 5

Miejsce to staje się coraz popularniejsze, przez co nie ma co liczyć na samotność o najwygodniejszych porach spacerowych.

przygotowanie

4.5 / 5

Doskonale przygotowana informacja turystyczna, dzięki której poznamy każdy element ekspozycji ale również historię tej wielkopolskiej wąskotorówki. Malutkim minusem jest brak oznakowania dojścia do skansenu, np. z pobliskich parkingów.

Praktyczne info

parking

4 / 5

Na pobliskim osiedlu Armii Krajowej oraz Osiedlu Rzeczypospolitej, powinniście znaleźć bez problemu miejsce do pozostawienia samochodu. Nie ma dedykowanego parkingu dla odwiedzających park czy skansen.

potrzebny czas

Od kilku do kilkunastu minut.

sugerowany wiek

Dla każdego.

dostępność

Dostępne dla każdego.

Plusy i minusy

główne atuty

  • zabytkowe lokomotywy parowe, ustawione na dawnej trasie Średzkiej Kolei Powiatowej,
  • doskonale przygotowane tablice informacyjne na terenie skansenu,
  • w skansenie znajduje się wiele elementów wyposażenia linii kolejowych, które zostały również opisane,
  • położenie w Parku Rataje, czyli świetnym miejscu na spacer,

słabsze strony

  • słabo oznakowane dojście do skansenu,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Wzdłuż dawnej trasy kolejowej rozlokowano na terenie Parku Rataje, symboliczne przystanki Średzkiej Kolei Powiatowej.

Skansen Średzkiej Kolei Powiatowej w Poznaniu

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 14 listopada 2021, ostatnia modyfikacja treści: 26 lipca 2024
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

OZNACZENIA WPISU