Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry
Niewiele jest takich szczytów, na których wzniesiono kościół – Ślęża do nich właśnie należy. Dlatego właśnie obok świątyń na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich jest jednym z nielicznych kościołów w Polsce, położonych na szczycie góry, większej niż Jasna Góra w Częstochowie. Jak każda świątynia w tak szczególnym miejscu, ma ona swoją zawiłą historię.
Kościół na Ślęży wzniesiono w XVI wieku, na ruinach XIV-wiecznej warowni, wzniesionej przez ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku, Bolka II Małego. Pierwotnie świątynia z XVI wieku była budowlą drewnianą, dopiero ponad 100 lat później na jej miejscu stanął murowany kościół. Ślęża oraz natura nie była dla niego jednak łaskawe, ponieważ w 1834 roku, świątynia pw. Nawiedzenia NMP doszczętnie spłonęła od uderzenia pioruna. W latach 1851-52 świątynię odbudowano i to właśnie ona do dzisiaj stoi na szczycie Ślęży. Niestety jego dalsza historia, również ma w sobie nieciekawe okresy. Po II wojnie światowej, kościół popadł w ruinę i jego stan udało poprawić się dopiero w latach 60-tych, ubiegłego stulecia. Niestety po 2000 roku prowadzono pod świątynią, która była już i tak w nie najlepszym stanie, prace archeologiczne, które spowodowały dalsze (OGROMNE!) uszkodzenia. Kościół został w związku z tym zamknięty dla wiernych i turystów. Dopiero po 1o latach, w 2014 roku odprawiono tutaj kolejną mszę, w częściowo wyremontowanym już kościele. Prace konserwatorskie i remontowe trwają nadal, co wpływa na coraz większą dostępność świątyni po ich etapowym kończeniu. Odbudowę można wesprzeć finansowo, szczegóły na stronie internetowej kościoła.
Obecnie kościół na szczycie Ślęży jest kościołem pomocniczym parafii w Sulistrowicach. Msze święte w kościele odbywają się jedynie w niedziele i święta, natomiast wnętrza kościoła można zobaczyć w soboty i niedziele.
Na szczycie góry znajduje się nie tylko kościół. Ślęża i szczytowe partie to również inne miejsca, które warto zobaczyć, np. Dom Turysty PTTK z 1908 roku czy wieżę widokową na tyłach kościoła, które od niego dzieli dosłownie kilka kroków.
Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry
Konkrety
lokalizacja
szczyt Góry Ślęża
region
kategoria
tagi
Lokalizacja
Unikalność
Zarówno kościół, Ślęża jak i wszystko to, co znajdziecie obok nich to miejsca tajemnicze i urokliwe zarazem. Jednak kościół na szczycie Ślęży jest niepowtarzalny! Po pierwsze z racji swojego położenia a po drugie historii, nawet tej najnowszej, która nie była dla niego łaskawa.
Galeria
Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry
Moim zdaniem
Kościół na Ślęży to obiekt który warto zobaczyć i tym samym docenić ogromną pracę jaką włożono w przywrócenie jego blasku. Niesamowita praca w niesamowitym miejscu! Warto!
Ranking
ceny
Wejście do kościoła jest bezpłatne ale można zostawić dobrowolną ofiarę na odbudowę kościoła.
ilość turystów
W dni robocze jest spokojnie jednak weekendy, niezależnie od pory roku potrafią przyciągnąć rzeszę turystów.
przygotowanie
Świetna robota! Dużo tablic z opisaną historią, sporo oznaczeń jak dojść i którędy wejść.
Praktyczne info
parking
Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.
potrzebny czas
Jeżeli chcesz wejść do środka zarezerwuj sobie około 30 minut.
sugerowany wiek
Dla każdego.
dostępność
Miejsce znajduje się na szczycie Ślęży, na którą w większości prowadzą kamieniste szlaki. Niestety sprawia to, że kościół na szczycie Ślęży jest miejscem trudno dostępnym dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.
Plusy i minusy
główne atuty
- położenie,
- historia,
- bezpłatnie udostępniony turystom,
- stale odbudowywany, przez co coraz więcej można w nim zobaczyć,
- możliwość wejścia na wieżę,
słabsze strony
- udostępniony turystom tylko w wybrane dni,
- weekendami może być tłumnie odwiedzany,
- nadal wymagający wielu prac budowlanych
Podpowiedź kierunkowo.pl
Najprościej dotrzeć do kościoła żółtym szlakiem od Przełęczy Tąpadła, jest on zdecydowanie najprostszy i najlepiej przygotowany. Choć oczywiście wszystkich spragnionych górskiej przygody, zachęcam do wybrania innych dróg.
Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry
Poznajcie miejsca w okolicy!
Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:
Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:
Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!