kościół ślęża

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

Niewiele jest takich szczytów, na których wzniesiono kościół – Ślęża do nich właśnie należy. Dlatego właśnie obok świątyń na Świętym Krzyżu w Górach Świętokrzyskich jest jednym z nielicznych kościołów w Polsce, położonych na szczycie góry, większej niż Jasna Góra w Częstochowie. Jak każda świątynia w tak szczególnym miejscu, ma ona swoją zawiłą historię.

Kościół na Ślęży wzniesiono w XVI wieku, na ruinach XIV-wiecznej warowni, wzniesionej przez ostatniego księcia piastowskiego na Śląsku, Bolka II Małego. Pierwotnie świątynia z XVI wieku była budowlą drewnianą, dopiero ponad 100 lat później na jej miejscu stanął murowany kościół. Ślęża oraz natura nie była dla niego jednak łaskawe, ponieważ w 1834 roku, świątynia pw. Nawiedzenia NMP doszczętnie spłonęła od uderzenia pioruna. W latach 1851-52 świątynię odbudowano i to właśnie ona do dzisiaj stoi na szczycie Ślęży. Niestety jego dalsza historia, również ma w sobie nieciekawe okresy. Po II wojnie światowej, kościół popadł w ruinę i jego stan udało poprawić się dopiero w latach 60-tych, ubiegłego stulecia. Niestety po 2000 roku prowadzono pod świątynią, która była już i tak w nie najlepszym stanie, prace archeologiczne, które spowodowały dalsze (OGROMNE!) uszkodzenia. Kościół został w związku z tym zamknięty dla wiernych i turystów. Dopiero po 1o latach, w 2014 roku odprawiono tutaj kolejną mszę, w częściowo wyremontowanym już kościele. Prace konserwatorskie i remontowe trwają nadal, co wpływa na coraz większą dostępność świątyni po ich etapowym kończeniu. Odbudowę można wesprzeć finansowo, szczegóły na stronie internetowej kościoła.

Obecnie kościół na szczycie Ślęży jest kościołem pomocniczym parafii w Sulistrowicach. Msze święte w kościele odbywają się jedynie w niedziele i święta, natomiast wnętrza kościoła można zobaczyć w soboty i niedziele.

Na szczycie góry znajduje się nie tylko kościół. Ślęża i szczytowe partie to również inne miejsca, które warto zobaczyć, np. Dom Turysty PTTK z 1908 roku czy wieżę widokową na tyłach kościoła, które od niego dzieli dosłownie kilka kroków.

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

szczyt Góry Ślęża

Dokładną lokalizację miejsca: Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
4 / 5

Zarówno kościół, Ślęża jak i wszystko to, co znajdziecie obok nich to miejsca tajemnicze i urokliwe zarazem. Jednak kościół na szczycie Ślęży jest niepowtarzalny! Po pierwsze z racji swojego położenia a po drugie historii, nawet tej najnowszej, która nie była dla niego łaskawa.

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

kościół ślęża
kościół ślęża w jeden dzień
kościół ślęża
kościół ślęża
ślęża w jeden dzień
3 / 5

Kościół na Ślęży to obiekt który warto zobaczyć i tym samym docenić ogromną pracę jaką włożono w przywrócenie jego blasku. Niesamowita praca w niesamowitym miejscu! Warto!

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry
4.1 / 5

5 / 5

Wejście do kościoła jest bezpłatne ale można zostawić dobrowolną ofiarę na odbudowę kościoła.

2.5 / 5

W dni robocze jest spokojnie jednak weekendy, niezależnie od pory roku potrafią przyciągnąć rzeszę turystów.

5 / 5

Świetna robota! Dużo tablic z opisaną historią, sporo oznaczeń jak dojść i którędy wejść.

4 / 5

Duże parkingi zarówno w Sobótce jak i na Przełęczy Tąpadła. Niestety płatne.

Jeżeli chcesz wejść do środka zarezerwuj sobie około 30 minut.

Dla każdego.

Miejsce znajduje się na szczycie Ślęży, na którą w większości prowadzą kamieniste szlaki. Niestety sprawia to, że kościół na szczycie Ślęży jest miejscem trudno dostępnym dla osób niepełnosprawnych oraz rodziców z wózkami dziecięcymi.

  • położenie,
  • historia,
  • bezpłatnie udostępniony turystom,
  • stale odbudowywany, przez co coraz więcej można w nim zobaczyć,
  • możliwość wejścia na wieżę,
  • udostępniony turystom tylko w wybrane dni,
  • weekendami może być tłumnie odwiedzany,
  • nadal wymagający wielu prac budowlanych

Najprościej dotrzeć do kościoła żółtym szlakiem od Przełęczy Tąpadła, jest on zdecydowanie najprostszy i najlepiej przygotowany. Choć oczywiście wszystkich spragnionych górskiej przygody, zachęcam do wybrania innych dróg.

Ślęża – kościół Nawiedzenia NMP na szczycie góry

Poznaj lepiej Ślężę i jej najciekawsze zakątki, które opisałem we wpisie:

Dowiedź się więcej o najbliższej okolicy! Przeczytaj również:

Wpis opublikowano: 29 listopada 2020, ostatnia modyfikacja treści: 14 września 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl