Ujście Prosny do Warty
Prosna to 16. pod względem długości rzeka w Polsce, która nie kończy swój nurt w Warcie, a samo ujście Prosty znajduje się około 3 kilometrów na południowy-zachód od wielkopolskich Pyzdr, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Jednak nim wody rzeki Prosny wpłyną do Warty, przepłyną przez takie miasta jak Kalisz, Grabów nad Prosną czy jedno z najmniejszych miast w Polsce – Chocz. Jej długość to ponad 215 kilometrów a charakter rzeki jest wybitnie nizinny, co potwierdza różnica pomiędzy wysokości pomiędzy źródłem a ujściem, która wynosi około 190 metrów.
Prosna była ważną rzeką na przestrzeni XVIII – XX wieku, kiedy to była rzeką graniczną. Obecnie w całości znajduje się na terenie Polski i jest chętnie uczęszczanym szlakiem kajakowym oraz miejscem do wędkowania.
Co jeszcze we wpisie?
To znajdziesz w moim blogowym opisie tego miejsca.
Autor wpisu
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
Lokalizacja – Ujście Prosny do Warty
Lokalizacja miejsca „Ujście Prosny do Warty”: około 3 km na południowy-zachód od Pyzdr. Dokładną lokalizację znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
Sprawdź moją mapę atrakcji i ponad 500 miejsc, które na niej oznaczyłem!
Konkrety
Ujście Prosny do Warty w wielkim skrócie! Poznajcie unikalność tego miejsca i moją opinię o nim!
Ujście Prosty do Warty nie różni się niczym od innych tego typu miejsc.
Szanse, że dotrzesz nad brzeg samego ujścia są niewielkie i będą wymagały nieco czasu. Zamiast tego warto zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy, np. wiatrak holenderki w Pyzdrach lub wydmy śródlądowe.
Galeria zdjęć
Ujście Prosny do Warty
Rating miejsca
Ocena praktycznych informacji o miejscu: cen, ilości odwiedzających i ogólnego przygotowania miejsca do bycia atrakcją turystyczną. Im wyższa ocena tym lepiej!
Średnia ocena – 3.7/5 – składowe oceny:
Ceny – 5/5
Bez opłat.
Ilość odwiedzających – 5/5
Totalne odludzie.
Przygotowanie – 1/5
Brak jakiejkolwiek informacji turystycznej, zaplecza czy oznakowania trasy.
Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:)
Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (10, 15, 25 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga
Praktyczne informacje – Ujście Prosny do Warty
Parking – 1/5
Brak jakiegokolwiek parkingu.
Potrzebny czas
By dotrzeć do ujścia Prosny, trzeba zarezerwować sobie około 30-40 minut czasu, czyli tyle ile zajmie Wam dojazd w okolice ujścia od głównej drogi a następnie piesze dotarcie do samego miejsca ujścia wraz z powrotem oczywiście.
Sugerowany wiek
Spacer dzikim brzegiem rzeki to nie będzie bezpieczna forma spędzania czasu dla małych dzieci.
Dostępność
Miejsce trudno dostępne dla każdego! Zarośnięte nadrzecznymi trzcinami i krzakami a do tego położone na częściowo podmokłych terenach.
Niestety mimo rzetelnego researchu, sprawdzania map satelitarnych, zdjęć z drona oraz fotografii z tego miejsca, nie udało mi się dotrzeć nad sam brzeg rzeki w miejscu ujścia. Miejsce to jest szczelnie zarośnięte nadrzeczna roślinnością, trzcinami, pokrzywami, trawami i krzakami, które co roku mogą porastać ujście Prosny w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudniać będzie dojście. Bez wątpienia najłatwiej jest do ujścia Prosty dotrzeć kajakiem czy łodzią, np. z pobliskiej mariny w Pyzdrach.
Plusy i minusy
główne atuty
- piękna przyroda w okolicy ujścia,
słabsze strony
- brak dojścia,
- trudne dotarcie w pobliże oraz nad samo ujście Prosny,
- brak miejsca do zaparkowania,
- typowość miejsca i podobieństwo do innych tego typu zakątków,
Poznajcie inne miejsca w okolicy
Wpis opublikowano: 5 sierpnia 2021Marcin Krawczyk
mikropodróżnik | bloger | polonofil
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie
Dodaj komentarz