atrakcje w okolicach Pyzdr

Ujście Prosny do Warty

Prosna to 16. pod względem długości rzeka w Polsce, która nie kończy swój nurt w Warcie, a samo ujście Prosty znajduje się około 3 kilometrów na południowy-zachód od wielkopolskich Pyzdr, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Jednak nim wody rzeki Prosny wpłyną do Warty, przepłyną przez takie miasta jak Kalisz, Grabów nad Prosną czy jedno z najmniejszych miast w Polsce – Chocz. Jej długość to ponad 215 kilometrów a charakter rzeki jest wybitnie nizinny, co potwierdza różnica pomiędzy wysokości pomiędzy źródłem a ujściem, która wynosi około 190 metrów.

Prosna była ważną rzeką na przestrzeni XVIII – XX wieku, kiedy to była rzeką graniczną. Obecnie w całości znajduje się na terenie Polski i jest chętnie uczęszczanym szlakiem kajakowym oraz miejscem do wędkowania.

Ujście Prosny do Warty

około 3 km na południowy-zachód od Pyzdr

Dokładną lokalizację miejsca: Ujście Prosny do Warty, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
1 / 5

Ujście Prosty do Warty nie różni się niczym od innych tego typu miejsc.

Ujście Prosny do Warty

ujście prosny
atrakcje w okolicach Pyzdr
1 / 5

Szanse, że dotrzesz nad brzeg samego ujścia są niewielkie i będą wymagały nieco czasu. Zamiast tego warto zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy, np. wiatrak holenderki w Pyzdrach lub wydmy śródlądowe.

Ujście Prosny do Warty
3.7 / 5

5 / 5

Bez opłat.

5 / 5

Totalne odludzie.

1 / 5

Brak jakiejkolwiek informacji turystycznej, zaplecza czy oznakowania trasy.

1 / 5

Brak jakiegokolwiek parkingu.

By dotrzeć do ujścia Prosny, trzeba zarezerwować sobie około 30-40 minut czasu, czyli tyle ile zajmie Wam dojazd w okolice ujścia od głównej drogi a następnie piesze dotarcie do samego miejsca ujścia wraz z powrotem oczywiście.

Spacer dzikim brzegiem rzeki to nie będzie bezpieczna forma spędzania czasu dla małych dzieci.

Miejsce trudno dostępne dla każdego! Zarośnięte nadrzecznymi trzcinami i krzakami a do tego położone na częściowo podmokłych terenach.

  • piękna przyroda w okolicy ujścia,
  • brak dojścia,
  • trudne dotarcie w pobliże oraz nad samo ujście Prosny,
  • brak miejsca do zaparkowania,
  • typowość miejsca i podobieństwo do innych tego typu zakątków,

Niestety mimo rzetelnego researchu, sprawdzania map satelitarnych, zdjęć z drona oraz fotografii z tego miejsca, nie udało mi się dotrzeć nad sam brzeg rzeki w miejscu ujścia. Miejsce to jest szczelnie zarośnięte nadrzeczna roślinnością, trzcinami, pokrzywami, trawami i krzakami, które co roku mogą porastać ujście Prosny w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudniać będzie dojście. Bez wątpienia najłatwiej jest do ujścia Prosty dotrzeć kajakiem czy łodzią, np. z pobliskiej mariny w Pyzdrach.

Ujście Prosny do Warty

Wpis opublikowano: 5 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 5 sierpnia 2021

Z Waszym wsparciem mogę więcej!

Jeżeli spodobał Wam się mój blog, znaleźliście na nim inspirację lub odpowiedź na swoje pytania, dodajcie mi wiatru w żagle abym mógł tworzyć jeszcze więcej i lepiej! Z góry dziękuje!

JESZCZE WIĘCEJ MIEJSC W KATEGORII

ZWIEDZAM POLSKĘ

ZNASZ FAJNE MIEJSCE?!

Znasz miejsce warte polecenia innym? Podpowiedź je nam a My skontaktujemy się z Gospodarzami i spróbujemy zaprosić ich do umieszczenia swojego miejsca na kierunkowo.pl. Pamiętajcie, trzeba promować to, co piękne i dobre!

ciekawe miejsca w Polsce kierunkowo.pl