atrakcje w okolicach Pyzdr

Ujście Prosny do Warty

Prosna to 16. pod względem długości rzeka w Polsce, która nie kończy swój nurt w Warcie, a samo ujście Prosty znajduje się około 3 kilometrów na południowy-zachód od wielkopolskich Pyzdr, na terenie Nadwarciańskiego Parku Krajobrazowego. Jednak nim wody rzeki Prosny wpłyną do Warty, przepłyną przez takie miasta jak Kalisz, Grabów nad Prosną czy jedno z najmniejszych miast w Polsce – Chocz. Jej długość to ponad 215 kilometrów a charakter rzeki jest wybitnie nizinny, co potwierdza różnica pomiędzy wysokości pomiędzy źródłem a ujściem, która wynosi około 190 metrów.

Prosna była ważną rzeką na przestrzeni XVIII – XX wieku, kiedy to była rzeką graniczną. Obecnie w całości znajduje się na terenie Polski i jest chętnie uczęszczanym szlakiem kajakowym oraz miejscem do wędkowania.

autor bloga
kierunkowo.pl autor Marcin Krawczyk złote kierunki 2023 2022 2024 2025
Cześć, jestem Marcin!
Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie tutaj
opis miejsca

Ujście Prosny do Warty

Konkrety

lokalizacja

około 3 km na południowy-zachód od Pyzdr

region

kategoria

tagi

Lokalizacja

Dokładną lokalizację miejsca: Ujście Prosny do Warty, znajdziecie na interaktywnej mapie atrakcji turystycznych w Polsce na kierunkowo.pl!
MAPA ATRAKCJI Kilkaset miejsc i inspiracji podróżniczych w jednym miejscu

Unikalność

1 / 5

Ujście Prosty do Warty nie różni się niczym od innych tego typu miejsc.

Galeria

Ujście Prosny do Warty

ujście prosny
atrakcje w okolicach Pyzdr

Moim zdaniem

1 / 5

Szanse, że dotrzesz nad brzeg samego ujścia są niewielkie i będą wymagały nieco czasu. Zamiast tego warto zobaczyć inne ciekawe miejsca w okolicy, np. wiatrak holenderki w Pyzdrach lub wydmy śródlądowe.

Ranking

Ujście Prosny do Warty
3.7 / 5

ceny

5 / 5

Bez opłat.

ilość turystów

5 / 5

Totalne odludzie.

przygotowanie

1 / 5

Brak jakiejkolwiek informacji turystycznej, zaplecza czy oznakowania trasy.

Praktyczne info

parking

1 / 5

Brak jakiegokolwiek parkingu.

potrzebny czas

By dotrzeć do ujścia Prosny, trzeba zarezerwować sobie około 30-40 minut czasu, czyli tyle ile zajmie Wam dojazd w okolice ujścia od głównej drogi a następnie piesze dotarcie do samego miejsca ujścia wraz z powrotem oczywiście.

sugerowany wiek

Spacer dzikim brzegiem rzeki to nie będzie bezpieczna forma spędzania czasu dla małych dzieci.

dostępność

Miejsce trudno dostępne dla każdego! Zarośnięte nadrzecznymi trzcinami i krzakami a do tego położone na częściowo podmokłych terenach.

Plusy i minusy

główne atuty

  • piękna przyroda w okolicy ujścia,

słabsze strony

  • brak dojścia,
  • trudne dotarcie w pobliże oraz nad samo ujście Prosny,
  • brak miejsca do zaparkowania,
  • typowość miejsca i podobieństwo do innych tego typu zakątków,
wspieraj bloga Ja tworzę rzetelne treści, którym możesz zaufać a Ty stawiasz kawkę:) Dzięki drobnym wpłatom od Czytelników (5, 10, 15 zł), mogę utrzymywać i rozwijać bloga

Podpowiedź kierunkowo.pl

Niestety mimo rzetelnego researchu, sprawdzania map satelitarnych, zdjęć z drona oraz fotografii z tego miejsca, nie udało mi się dotrzeć nad sam brzeg rzeki w miejscu ujścia. Miejsce to jest szczelnie zarośnięte nadrzeczna roślinnością, trzcinami, pokrzywami, trawami i krzakami, które co roku mogą porastać ujście Prosny w inny sposób, co jeszcze bardziej utrudniać będzie dojście. Bez wątpienia najłatwiej jest do ujścia Prosty dotrzeć kajakiem czy łodzią, np. z pobliskiej mariny w Pyzdrach.

Ujście Prosny do Warty

Poznajcie miejsca w okolicy!

Wpis opublikowano: 5 sierpnia 2021, ostatnia modyfikacja treści: 5 sierpnia 2021
POZNAJMY SIĘ
kierunkowo.pl autor marcin krawczyk prelekcja targi tour salon prezentacja 2023
Marcin Krawczyk

mikropodróżnik | bloger | polonofil

Od ponad 30 lat podróżuję po Polsce, odkrywając jej najciekawsze zakątki i smaki. Specjalizuje się w krótkich wyjazdach (mikropodróżach), dzięki którym udaje mi się łączyć pracę zawodową z życiem pełnym podróżniczych przygód! Swoimi mikropodróżniczymi odkryciami dzielę się z Wami od 2019 roku na moim blogu – kierunkowo.pl, starając się tworzyć najbardziej rzetelny blog podróżniczy o Polsce. Więcej o mnie przeczytacie na stronie o mnie

POZNAJ INNE MOJE OPISY MIEJSC

Więcej podobnych wpisów znajdziecie w kategorii ciekawe miejsca w Polsce i na mapie atrakcji turystycznych!

OZNACZENIA WPISU